WCIECIEAparaty słuchowe, których roczna produkcja na świecie przekracza 3 mln szt stosuje się przede wszystkim jako wzmocnienie osłabionego słuchu. Chociaż pełnią funkcję protezy nie są nią w istocie. Są dla człowieka tym samym czym są okulary. Dobrze dobrany aparat słuchowy nie tylko przywraca słuch, ale umożliwia odbieranie dźwięków nigdy dotychczas niesłyszanych, a czasem niedostępnych dla innych. Osoba nosząca dobrany nowoczesny aparat znajduje się w w zupełnie innym świecie akustycznym.
WCIECIEAparaty słuchowe stosuje się nie tylko dla wzmocnienia osłabionego słuchu, ale (szczególnie u dzieci) do leczenia słuchu i mowy i do rehabilitacji po operacjach.
Najczęściej spotyka się aparaty:
- zauszne (zaczepy) na przewodnictwo powietrzne,
- wewnątrzuszne lub wewnątrzkanałowe.
WCIECIEObecnie produkowane są miniaturowe elektroniczne aparaty programowalne dopasowywane komputerowo i komputerowo sterowane dostosowujące się automatycznie do środowiska akustycznego na jednym, kilku kanałach lub w pełnym zakresie wzmacnianych częstotliwości. Są to prawdziwe superminikomputery z doskonałą kartą muzyczną i bogatym oprogramowaniem.
WCIECIENajprostszy aparat słuchowy (wyłączając z tego trąbkę słuchową dziadka Mateusza) składa się z mikrofonu, wzmacniacza i słuchawki albo innego odbiornika np. wibratora. Dźwięki z aparatu są doprowadzane do ucha w systemie zamkniętym przez odpowiednio dopasowaną wkładkę wewnątrzuszną połączoną z aparatem dźwiękowodem. Obecnie aparaty są zasilane z jednorazowych miniaturowych baterii (specjalnych do aparatów słuchowych). Aparat, w zależności od wykonania wyposażony jest w potencjometr (choć nie zawsze) dostępny dla użytkownika oraz w inne sterowniki dostępne dla audioprotetyka. Sterowniki te umożliwiaja dostrojenie aparatu do indywidualnych potrzeb użytkownika na podstawie wyników badań audiometrycznych. W nowoczesnych aparatach strojenie to dokonywane jest komputerowo.
Najczęściej stosowane sterowniki:
PC - ogranicznik mocy wyjścia,
AGC - automatyczna regulacja wzmocnienia,
NH - tłumienie tonów niskich,
NL - tłumienie tonów wysokich,
G - ustawienie wzmocnienia dla określonego zakresu,
f - ustawienie górnej częstotliwości określonego kanału
Od prawidłowego doboru i dostrojenia aparatu, wykonania wkładki dousznej i dźwiękowodu zależy komfort słyszenia i akceptacja aparatu.
Dla uzyskania w miarę pełnego przeglądu dostępnych w Polsce aparatów słuchowych przedstawiam ich wybór. Nie jest on pełny, gdyż nie wszystkie firmy – dystrybutorzy aparatów odpowiedzieli na moje zaproszenie do prezentacji swoich artykułów. Mam nadzieję, że wykaz ten będzie się z czasem powiększał i będę mógł przedstawić więcej informacji technicznych. Jednocześnie bardzo dziękuję tym firmom, które widziały sens przekazania informacji o swoich oferowanych aparatach słuchowych i były uprzejme przekazać mi dane techniczne i ofertę cenową.
Aparaty zauszne – klasyczne (analogowe)
Aparaty programowane komputerowo
Aparaty wewnątrzuszne – klasyczne (analogowe)
Aparaty cyfrowe
'
A oto adresy firm, które były zainteresowane w publicznym udostępnieniu informacji (technicznych i cenowych) o oferowanych aparatach słuchowych:
ASTON, ul.Morska 303A, 81-026 Gdynia, tel./fax. (058)663-12-00,e-mail: ASTON@prointer.pl
ELTED - Krzysztof Sztarski Przeds.Usług.-Prod.-Handlowe, ul.Einsteina 8, 01-480 Warszawa, tel./fax.(022)666-88-85
SŁUCHMED, ul.Chodźki 6, 20-093 Lublin, tel./fax.(081)74-136-79
SONO, ul.Foksal 16, 00-372 Warszawa, tel./fax.(022)826-53-31
STARKEY Labolatories Poland, ul.Słowicza 41, 02-170 Warszawa, tel./fax.(022)846-02-35, e-mail: starkey@polbox.pl
Słuch i Hałas 1998