Kurier IdN1 Redaguje:
Krystyna Karwicka-Rychlewicz
  gazetka internetowa
   (http://www.idn.org.pl/kurier/)
Kurier Nr 1 (001)      5 października 1999 r.  

Z prasy

Zakłady pracy chronionej

Trudniej będzie uzyskać status zakładu pracy chronionej - stwierdza "Gazeta Wyborcza" w numerze z 30 września br. Stanie się tak, jeśli Sejm przyjmie projekt nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. O status będą mogły się ubiegać tylko te firmy, które istnieją co najmniej od roku, a niepełnosprawnych zatrudniają od co najmniej sześciu miesięcy. Posłowie chcą w ten sposób zahamować lawinowy przyrost liczby takich zakładów.

Czas pokaże czy nie będzie to wylanie dziecka z kąpielą. 

"Gazeta Wyborcza" nr z 30.IX.1999 r.

Z informatycznego świata

Nowości z Microsoftu

Na początku września oficjalnie została wprowadzona na rynek polska wersja pakietu Microsoft Office 2000. Po raz pierwszy oferowana jest w nim możliwość sprawdzania polskiej gramatyki. Wersja ta jest też wyposażona w narzędzia językowe do języka angielskiego i niemieckiego. Wersja ta oferuje też Kreator Odpowiedzi po polsku.

Pakiet ten jest przeznaczony przede wszystkich do pracy grupowej z wykorzystaniem sieci. Umożliwia on zamienienie sieci WWW w skuteczne narzędzie pracy, pozwala bowiem na współdzielenie dokumentów z innymi użytkownikami. Nowa linia Office 2000 po polsku obejmuje pięć zestawów zawierających różne kombinacje programów odpowiednich dla różnych kategorii użytkowników pakietu. Pakiet Microsoft Office 2000 został uznany przez wiele czasopism informatycznych za najlepszy produkt w swojej kategorii. 


Również we wrześniu Microsoft wprowadził na polski rynek uaktualnioną wersję systemu Windows 98: Microsoft 98 Second Edition. Nowa wersja zawiera między innymi Windows Media TM Player 6.1 umożliwiający odtwarzanie popularnych formatów multimedialnych, łącznie z formatami bezpośredniego przesyłania dźwięku i obrazu, takimi jak Windows Media, MP3 i inne. Windows 98 Second Edition zwiększa wydajność systemu oferując szybszą wizualizację takich elementów, jak HTLM, foldery WWW i pomoc Windows Ponadto edycja zawiera Windows 98 Service Pack 1, wprowadzający do już istniejących funkcji ważne uaktualnienia, takie jak rozwiązanie problemu Roku 2000. 

Dysk CD z uaktualnieniami jest udostępniany dotychczasowym użytkownikom Windows 98 bezpłatnie; można go zamówić dzwoniąc do Infoserwisu Microsoftu. 

Więcej informacji na temat produktów Microsoftu można znaleźć na stronie:
www.eu.microsoft.com/poland/year2k/

Witryna charytatywna: http://www.netaid.org

Firma Cisco Systems, piąta pod względem wielkości firma informatyczna na świecie, KPMG - lider światowy w projektowaniu systemów internetowych i firm Akamai, razem z programem ONZ na rzecz Rozwoju sfinansowały i stworzyły NetAid - inicjatywę wykorzystania Internetu do walki ze skrajnym ubóstwem. Najbardziej znaną imprezą programu będzie wielki koncert muzyki rockowej i pop z udziałem międzynarodowych gwiazd, który odbędzie się jednocześnie w Nowym Jorku, Londynie i Genewie. Koncert można obejrzeć w Internecie w sobotę, 9 października łącząc się z witryną www.netaid.org.

Koncert zaczyna się o godz. 18.00 i będzie trwał do godz. 5.00 rano następnego dnia. Twórcy liczą na to, że wielu Internautów przekaże w czasie koncertu za pomocą karty kredytowej środki na walkę z ubóstwem. Ci, którzy nie będą mogli obejrzeć koncertu w Internecie, mogą go słuchać w radio Zet. 

Po 9 października witryna będzie służyć jako portal internetowy dla organizacji charytatywnych całego świata. Tą drogą organizacje będą mogły nawiązywać kontakt między sobą, będą też mogli skontaktować się z nimi chętni do niesienia pomocy najuboższym. 

Z życia FPMiINR

Przedstawiciele Fundacji zostali zaproszeni do udziału w V Forum Teleinformatyki w Legionowie, którego wiodącym tematem jest "Zarządzanie informatyką w firmie i instytucji". W drugim dniu Forum (13 października) zorganizowana będzie - podobnie jak w latach poprzednich - loteria, z której dochód jest przeznaczony na rzecz naszej Fundacji.

 


Drogi Czytelniku!
Od dłuższego już czasu nosiliśmy się z pomysłem robienia gazety dla gości i użytkowników naszej witryny Internetowej.
Chcielibyśmy aby były w niej: 
  • krótkie informacje dotyczące spraw środowiska osób niepełnosprawnych, które byłyby oparte zarówno na oryginalnych wiadomościach, jak i na przedrukach z prasy.
  • ciekawe nowości z zakresu teleinformatyki, które mogą być przydatne w życiu i w pracy.
  • informacje o ważnych wydarzeniach dla naszej Fundacji, a tym samym być może i dla dużej grupy osób niepełnosprawnych związanych z Fundacją, lub pragnących z nią współpracować.
Prosimy o:
  • przesyłanie informacji o sytuacji i sprawach lokalnego środowiska osób niepełnosprawnych;
  • krótkich streszczeń artykułów z prasy, dotyczących osób niepełnosprawnych (należy podawać tytuł czasopisma i datę ukazania się artykułu). Za wykorzystane w naszej gazetce "Kurier IdN1" materiały będziemy przyznawać nagrody, a z czasem także drobne honoraria.
Materiały należy przesyłać na adres (w formacie Worda jako załącznik): k.karwicka@idn.org.pl
lub karwicka@pol.pl
 

  Spis numerówwww.idn.org.plPowrót do poczštkuNastępny numer  Mail


  Opracowanie graficzne:  
     Krzysztof Syncerz