Alkohol? Najzdrowsza jest wstrzemięźliwość ...
Gdy ilość spożywanego alkoholu wzrasta ponad ilości umiarkowane , rośnie zagrożenie nagłym zgonem sercowym. Chociaż istnieją doniesienia wskazujące na korzystny wpływ spożywania niewielkich ilości alkoholu na zmniejszenie ryzyka wystepowania choroby wieńcowej, to jednak autorytety medyczne nie uznaja tego za właściwą metodę profilaktyki.
A jeśli pijesz więcej niż powinieneś ?
Ryzykujesz ...
Gdy wypijasz większą ilość alkoholu wzrasta jego stężenie (ilość) w krążącej krwi. Efektem tego jest odczuwanie stanu upojenia alkoholowego, co jest związane z wpływem alkoholu na centralny układ nerwowy (mózg). Innym objawem jest przyśpieszne bicie serca, które związane jest z podwyższeniem cisnienia krwi.
Codzienne wypijanie większych ilości alkoholu prowadzi do utrwalania podwyższonego ciśnienia krwi, a później w efekcie do przebudowy naczyń krwionośnych, która prowadzi do schorzenia zwanego: nadciśnienie Tętnicze
Podwyższone cisnienie krwi - Podwyższone ryzyko !
Ryzyko zawału i choroby wieńcowej jest bezpośrednio związane ze stopniem podwyższenia ciśnienia krwi ponad wartości prawidłowe. Dotyczy to także udaru mózgu.
Gdy obniżamy podwyższone ciśnienie krwi, na każde 5-6 mmHg mniej w pomiarze cisnienia rozkurczowego, ryzyko choroby wieńcowej obniża się o 14 %.
Wśród populacji polskiej około 25 % kobiet i 30 % mężczyzn ma nadcisnienie wg kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia.
Aby ocenić wartość cisnienia tetniczego dokonuje się dwóch pomiarów: cisnienia skurczowego i cisnienia rozkurczowego krwi. za prawidłowe przyjmuje się wartości poniżęj 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i poniżej 90 mmHg dla cisnienia rozkurczowego. Ludzie młodzi powinni mieć ciśnienie poniżej 120/80 mmHg.
Światowa Organizacja Zdrowia za definitywne nadciśnienie tętnicze uznaje wartości:
cisnienia skurczowego równe i powyżej 160 mmHg i/lub cisnienia rozkurczowego równe i powyżej 95 mmHg.
Mierzenie cisnienia tętniczego powinno być rutynową czynnością w trakcie badania w czasie każdej wizyty u lekarza. Jeżeli w ciągu ostatnich 2- 3 lat nie miałeś mierzonego cisnienia krwi, to warto wybrać się do lekarza.
Nowoczesna terapia nadcisnienia tetniczego jest bardzo skuteczna i niesie ze sobą niewielkie działania niepożądane.
Lekarz po zmierzeniu cisnienia poinformuje cię, ze jest ono w normie lub wyznaczy datę nastepnej kontroli jesli było na granicy normy, ewentualnie zaleci odpowiednią terapię jeżeli Twoje ciśnienie było znacznie podwyższone.
Pamiętaj nadmierne picie alkoholu oraz podwyższone ciśnienie krwi narażają Twoje serce na choroby nadciśnienie tnicze lub chorobę wieńcową, która często wyraża się zawałem serca.
Lekarze zalecają, aby ci co piją alkohol nigdy nie przekraczali dziennie 30 g czystego alkoholu, co nie powinno zwiększyć ryzyka nagłego zgonu. Z praktycznego punktu widzenia mężczyźni nie powinni wypijać więcej niż 3 lekkie napoje alkoholowe dziennie, kobiety nie powinny wypijać więcej niż dwa.
Należy jednak pamiętać, że regularne spożywanie alkoholu może spowodować marskość wątroby, zwyrodnienie mięśnia serca i inne poważne choroby. Może być także przyczyną uzależnienia
Jeżeli natomiast nie masz zwyczaju picia alkoholu, to nie powinieneś tego zmieniać, gdyż unikasz w ten sposób zagrożenia poważnymi chorobami. Pamiętaj także o ograniczeniu spożycia soli kuchennej i otym, aby nie tyć lub schudnąć chociaż trochę, jeśli jesteś otyły. To takżę pomoże Ci dobrze kontrolować ciśnienie krwi.
Zrób kolejny krok w stronę zdrowia! Kontroluj ilość alkoholu i kontroluj swoje ciśnienie krwi.
NARODOWY PROGRAM PROFILAKTYKI CHOLESTEROLOWEJ
opr: prof. dr. hab. Barbara Cybulska i prof. dr. hab. Wiktor B. Szostak