Powiedz STOP paleniu

Ryzyko zawału serca rośnie wraz z ilością wypalanego tytoniu. Można przyjąć, że ludzie którzy palą papierosy mają ponad dwa razy wiąksze ryzyko zawału serca niż niepalący. Ryzyko szczególnie rosnie u palaczy powyżej 50 roku zycia, śmiertelny atak serca zdarza się dziesięć razy częściej u palaczy niż u niepalących w tym samym wieku. To proste - im wiecej palisz tym wczesniej ryzykujesz swoim życiem.

Dlaczego palenie szkodzi sercu?

Tlenek wegla i nikotyna są prawdopodobnie najbardziej szkodliwymi substsncjami w dymie papierosowym. Nikotyna stymuluje organizm do produkcji adrenaliny, która przyspiesza bicie serca i podnosi cisnienie krwi. Tlenek wegla łączy się z hemoglobiną zmniejszając jej zdolność do dostaeczania tlenu do serca i innych częsci ciała. Zarówno nikotyna jak tlenek wegla mogą nasilać krzepnięcie krwi. U palaczy stwierdza się uszkodzenia ścian tetnic, co ułatwia odkładanie się cholesterolu. Ponadto mają oni mniej tzw "dobrego" cholesterolu HDL, a warto wiedzieć, że im jego jest więcej we krwi, tym ryzyko zawału jest mniejsze.

Fajki i cygara

Palacze fajek i cygar, ktorzy nigdy nie palili papierosów również zwiększają u siebie ryzyko zawału lecz w nieco mniejszym stopniu - prawdopodobnie dlatego, że się nie zaciągają. Palacze, którzy przestają się zaciągać, niekoniecznie jednak zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału. Najlepiej w ogóle przestać palić.

Papierosy z filtrem

Nie ma zdnych dowodów na to, że papierosy z filtrem niosą ze sobą mniejsze ryzyko niż zwykłe papierosy bez filtra. Mogą nawet zwiekszać ilość wdychanego tlenku węgla. Palacze, którzy palą tzw. lekkie papierosy, z reguły zaciągają się głebiej, przez co narażeni są wciąż na wysokie ryzyko zawału.

Bierne palenie

Bierne palenie ma miejsce, gdy niepalący wdycha dym z papierosów osób palących. Jest to często przyczyną szczypania oczu, nieżytu gardła lub bólu głowy. Bierne palenie może zwiększyć ryzyko choroby wieńcowej i chorób płuc.

Kiedy powinno się przestać palić?

Dla zachowania zdrowia, ważne jest aby przestać palić natychmiast. poproś rodzinę i przyjaciół aby Ci w tym pomogli. Oto parę ważnych wskazówek:

przygotuj się psychicznie do zerwania z nałogiem
ustal konkretny dzień
przestań palić w tym dniu
wytrwaj w niepaleniu jak najdłużej i nie daj się skusić palaczom


Pamietaj: Palenie jest wielkim sprzymierzeńcem chorób serca. Jednym z pięciu kroków w stronę zdrowego serca jest - zaprzestanie palenia.


NARODOWY PROGRAM PROFILAKTYKI CHOLESTEROLOWEJ
opr: prof. dr. hab. Barbara Cybulska i prof. dr. hab. Wiktor B. Szostak

Strona poprzednia home page