Ruch przy stwardnieniu rozsianym

Dział drugi - ĆWICZENIA CZYNNE


ĆWICZENIA GŁOWY I KARKU
ĆWICZENIA RAMION
ĆWICZENIA ŁOKCIA
ĆWICZENIA PRZEDRAMIENIA
ĆWICZENIA NADGARSTKA
ĆWICZENIA PALCÓW
ĆWICZENIA PALCÓW (kciuka)
ĆWICZENIA STAWU BIODROWEGO
ĆWICZENIA STAWU KOLANOWEGO
ĆWICZENIA STAWU SKOKOWEGO
ĆWICZENIA STÓP
ĆWICZENIA TUŁOWIAZastosowanie

Ćwiczenia te przeznaczone są dla osób, które potrafią czynnie poruszać kończynami. Dział ten zawiera ćwiczenia mięśni karku, tułowia, ramion i nóg.
Przejrzyj cały ten program, może się zdarzyć, że zastosujesz ćwiczenia przeznaczone dla karku i ramion, a nie dla nóg i odwrotnie. Poradź się specjalisty, które ćwiczenia możesz stosować.

Cel

W przeciwieństwie do ćwiczeń z działu poprzedniego, te ćwiczenia pozwalają na aktywne napinanie i rozluźnianie mięśni. Jakkolwiek nie można powiedzieć, że czynny ruch mięśni zapobiegnie ponownemu pojawieniu się lub postępowi objawów stwardnienia rozsianego, pomaga on w zwiększaniu przepływu krwi, zapobiega deformacom stawów, wzmacnia mięśnie oraz utrzymuje optymalną elastyczność.

Metodyka ćwiczeń

Wiele osób uważa, że najwygodniejsze jest ćwiczenie na łóżku, jednak często dużo łatwiej wykonywać je na twardszej powierzchni, jak materac. Ponadto wiele ćwiczeń można adaptować do pozycji siedzącej.
W dziale tym najpierw zapoznaj się ze wszystkimi ćwiczeniami. Zacznij od wykonywania 5 powtórzeń każdego ćwiczenia w umiarkowanym tempie. W miarę postępu zwiększaj liczbę powtórzeń.

Aby zwiększyć trudność programu

Jeżeli sądzisz, że z łatwością możesz wykonać po dziesięć powtórzeń niektórych ćwiczeń bez uczucia zmęczenia, możesz spróbować zwiększyć trudność programu ćwiczeń:

  1. Spróbuj wykonywać ćwiczenie poruszając jednocześnie obiema kończynami.
  2. Zwiększ lub zmniejsz prędkość wykonywania ćwiczenia (umiarkowane tempo jest łatwiejsze niż szybkie lub wolne).
  3. Zwiększ liczbę powtórzeń lub skróć przerwę na odpoczynek.
  4. Połącz kilka ćwiczeń razem.


Uwagi

  1. Nie spiesz się i nie przećwiczaj. Możesz podzielić program ćwiczeń na dwie części - jedną część wykonywać rano, drugą wieczorem.
  2. Podczas ćwiczeń noś luźne ubranie. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wysoka.
  3. Nie rozpoczynaj trudniejszych ćwiczeń, dopóki nie jesteś w stanie wykonać dziesięciu powtórzeń każdego ćwiczenia bez żadnych negatywnych następstw.


ĆWICZENIA GŁOWY I KARKU

Uwagi

Jednym z objawów SM jest znak L'Hermittego. Polega on na mrowieniu lub uczuciu jakby wstrząsu elektrycznego w kręgosłupie podczas mocnego zginania karku. Jeżeli doświadczasz tego uczucia, przerwij to ćwiczenie i skonsultuj się z lekarzem.


ĆWICZENIA RAMION


ĆWICZENIA ŁOKCIA


ĆWICZENIA PRZEDRAMIENIA


ĆWICZENIA NADGARSTKA


ĆWICZENIA PALCÓW


ĆWICZENIA PALCÓW (kciuka)


ĆWICZENIA STAWU BIODROWEGO


ĆWICZENIA STAWU KOLANOWEGO


ĆWICZENIA STAWU SKOKOWEGO


ĆWICZENIA STÓP


ĆWICZENIA TUŁOWIA


 

[ko]