strona główna



Krótka historia Biennale


wojtek3br

Inicjator Biennale red. Wojciech Tatarczuch
na trzeciej edycji w 1994 roku

1991 - I Konkurs Plastyczny Osób Niepełnosprawnych

Konkurs miał stanowić część ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki, którego idea zrodziła się po wizycie w Polsce przedstawicielki organizacji "Very Special Art". Wpłynęło nań ponad dwieście prac w pięciu kategoriach: malarstwo, grafika, rzeźba, tkanina artystyczna i fotografia. Wystawę pokonkursową zorganizowano w Galerii Stowarzyszenia "Pax" przy ulicy Garbarskiej w Krakowie. Powodzenie imprezy doprowadziło do powstania w kilka miesięcy później Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, która postanowiła przekształcić konkurs w Biennale o zasięgu międzynarodowym. Rzeczywiście, stało się ono stałym wydarzeniem w kalendarzu artystycznym Krakowa..

1992 - II Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Nagroda główna - Ryszard KustrzyńskiSwoiste "przyspieszenie" spowodowało, że już w rok później Biennale oznaczono numerem drugim. W konkursie wzięło udział 98 twórców z czterech krajów. Jury oceniło 273 prace. Wyodrębniono kategorię dzieci i młodzieży. W kategorii dorosłych oceniano malarstwo i grafikę, jako osobne dyscypliny konkursowe. Laureatami głównych nagród zostali: Ryszard Kustrzyński - malarstwo, Kiymet Benita Bock (Niemcy) - grafika oraz Marlena Studzińska i Grzegorz Drewniak (młodzi twórcy). Wystawę otwarto znów w Galerii "Pax-u", a uroczyste śniadanie dla gości wydano w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków przy ulicy Łobzowskiej. Jury przewodniczył profesor krakowskiej ASP Adam Wsiołkowski i tę funkcję honorowo pełni do dziś.

1994 - III Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Nagroda główna - Witold Milczarek"Ginąca Natura, ginąca Europa" - takie oto proekologiczne hasło miało tym razem zainspirować twórców niepełnosprawnych. Sale krakowskiego hotelu Forum gościły uczestników i ich prace na kolejnym Biennale. Na konkurs wpłynęło 501 prac 256 autorów z pięciu krajów. Wśród młodych triumfowały Lubomira Gocalova (Słowacja) i Dominika Mendel. Najlepszym malarzem w ocenie Jury okazał się Witold Milczarek, a grafikiem Ryszard Kustrzyński. Uroczyste otwarcie wystawy i rozdanie nagród odbyło się z początkiem czerwca. 22 lipca zmarł nagle inicjator Biennale, prezes Fundacji, nieodżałowany Wojciech Tatarczuch.

1996 - IV Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Nagroda główna - Kiymet Benita BockWśród bezcennych dzieł sztuki dalekowschodniej - w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" zawisły tym razem 732 prace 371 uczestników kolejnego konkursu z 9 krajów. "Mój Świat" - to hasło miało podszepnąć tematykę tworzonych na tę okazję dzieł. Jan Bochnak, Barbara Kucharz i Ola Stopczyńska zyskali największe uznanie Jury w kategorii młodych, natomiast wśród dorosłych głównymi laureatami zostali: ponownie mieszkająca w Niemczech Kurdyjka Kiymet Benita Bock w grafice i Kazimierz Jakubiak w malarstwie.

1998 - V Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Nagroda główna - Mikołaj Minczew-MilanowŚciany wszystkich sal Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy placu Szczepańskim zostały szczelnie wypełnione pracami, które nadeszły tym razem na konkurs pod hasłem "Sztuka Człowiek Piękno". Wymyślił je Karol Filo - artysta malarz i poeta z Niepołomic. Prac było bez mała tysiąc (część z nich nie dotarła na konkurs w terminie). Zostały wykonane przez 465 autorów z 14 krajów świata (między innymi z Tajlandii, Peru i Kolumbii). Młodymi laureatami zostali: Cyril Balaź ze Słowacji, Lidia Lewandowska i znowu Ola Stopczyńska. Za najlepszego malarza uznano Mikołaja Minczewa-Milanowa z Bułgarii, a najwyższe uznanie wśród grafików zyskał Adam Kirchner.

2000 - VI Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

VI Biennale przypadło w ostatnim roku wieku i tysiąclecia zarazem. I znów pobiło wszystkie rekordy. Na konkurs plastyczny wpłynęło aż 1179 prac 660 autorów z 13 krajów. Wśród laureatów obok Polaków znaleźli się twórcy z Grecji, Słowacji i Szwecji. Pierwszą nagrodę w kategorii malarstwa zdobył Dariusz Olszowik z Chrzanowa. Otwarcie Biennale i ekspozycja obejmująca 1179 prac 660 autorów z 13 krajów miały miejsce w Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach festiwalu Kraków 2000 - Europejskie Miasto Kultury.

2002 - VII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Tym razem impreza gościła we wnętrzach Centrum Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Na konkurs wpłynęło 690 prac 619 autorów z ośmiu krajów m.in. Finlandii, Irlandii, Słowacji, Niemiec. Michał Nowak z Torunia triumfował w kategorii twórczości dzieci młodzieży, Anna Feliks z Krzywego Koła w malarstwie, a Adam Kirchner ponownie zwyciężył wśród grafików.

 

2004 - VIII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

I znów po sześciu latach Pałac Sztuki TPSP podejmował gości kolejnego Biennale. Regulamin konkursu został zasadniczo zmieniony. Wprowadzono dwa etapy: pierwszy polegał na przesłaniu do organizatorów plików graficznych zwierających reprodukcje prac. Na podstawie ich oceny, jury wytypowało najlepsze z nich do drugiego etapu oraz prezentacji oryginałów na wystawie po konkursowej. Jurorzy ocenili 720 prac 345 autorów z 10 krajów. Rywalizację wśród dzieci i młodzieży wygrała Magdalena Pońska ze Skierniewic, wśród malarzy najwyżej oceniono pracę Tomasza Derynga z Konstantynowa Łódzkiego, natomiast Maciej Grzegorek zwyciężył w kategorii grafiki.

2006 - IX Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Tym razem impreza odbyła się w Galerii Kotłownia Politechniki Krakowskiej. Regulamin był taki, jak przed dwoma laty: do pierwszego etapu eliminacji twórcy nadsyłali "demo" swoich prac, czyli ich reprodukcje fotograficzne. Zgłoszeń nadeszło 947 od 453 autorów z czterech krajów. Jury zakwalifikowało 166 prac do dalszej rywalizacji.
W kategorii twórczości dzieci zwyciężył Mariusz Barańczyk ze Skierniewic, w kategorii twórczości dorosłych malarzy Izabela Pinkowicz z Dąbrowy Górniczej, a w grafice i rysunku - Beata Kleszcz z Krakowa.
Wystawa po konkursowa została atrakcyjnie zaaranżowana na trzech kondygnacjach Galerii, tam też odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom.

2008 - X Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

Również tym razem wystawa Biennale oraz uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Galerii "Kotłownia" Politechniki Krakowskiej. Na konkurs wpłynęło 1206 zgłoszeń (w postaci reprodukcji prac), 564 autorów z 4 krajów (Finlandia, Polska, Słowacja, Stany Zjednoczone).
W kategorii twórczości dzieci jury przyznało 3 równorzędne nagrody: Anna Kowalska - Skierniewice ("Ptaki"), Marcin Krawczyk - Skierniewice ("Deszcz"), Józef Orzeszek - Skierniewice ("Bałwan"). W kategorii twórczości dorosłych malarzy Anna Sikora z Chełmka, a w grafice i rysunku - Paweł Mrozowicz z Torunia.

2010 - XI Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

StankiewiczDo trzech razy sztuka! Gościnna "Kotłownia" już po raz trzeci z rzędu była współgospodarzem imprezy.Na konkurs wpłynęło 828 zgłoszeń (w formie reprodukcji prac) 402 autorów    z Bułgarii, Finlandii, Słowacji oraz Polski.
W kategorii dzieci Jury przyznało trzy równorzędne nagrody, które zobyli: Piotr Traczyk ze Skierniewic, Martin Havlicek z Cadcy na Słowacji oraz Patryk Kupisz również ze Skierniewic.
W kategorii malarstwa najlepszą okazała się praca Mariusza Stankiewicza z Dąbrowy Białostockiej, zaś w kategorii grafiki i rysunku triumfował Sebastian Gałecki z Konstantynowa Łódzkiego. W sumie przyznano 25 nagród i wyróżnień honorowych.Tradycyjnie przewodniczył sadowi konkursowemu prof. Wsiołkowski - rektor ASP, który podkreślił wysoki poziom konkursu i związane z tym trudne dylematy wyboru.

2012 - XII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych

StankiewiczGościnna "Kotłownia" stała się stałym miejscem finałowego wydarzenia, jakim jest ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureatom. Tym razem na konkurs wpłynęło 964 zgłoszeń (w formie reprodukcji prac), 483 autorów    z Bułgarii, Finlandii, Słowacji, Szwajcarii oraz Polski. Do ekspozycji na wystawie zakwalifikowano 100 prac.
W kategorii dzieci Jury przyznało trzy  nagrody główne.Otrzymali je ponownie Piotr Traczyk ze Skierniewic (1. nagroda), Patrycja Ratajczak z Gorzowa Wlkp. (2. nagroda) i Darina Chovaniakova Čadcy na Słowacji (3. nagroda).
W kategorii malarstwa zwyciężyła  Aneta Bagier z Oświęcimia, a wśród grafików i rysowników Jarosław Latowski z Torunia.
 
2014 - XIII Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych
Osób Niepełnosprawnych



Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów i honorowych gości z JM Rektorem Politechniki na czele, niemała przecież sala konferencyjna "Kotłowni" wypełniła się publicznością po brzegi z balkonem włącznie. Ze względu na odległość i porę roku nie wszyscy laureaci mogli osobiście odebrać nagrody, a byli nimi   m. in.: w kategorii dzieci: Artur Nowakowski ze Skierniewic - 1 nagroda,  Zuzana Lajčáková z Čadcy (Słowacja) - 2 nagroda i Patrycja Orkisz z Sosnowca - 3 nagroda. Wśród dorosłych w kategorii malarstwa zwyciężył
Mieszko Zagrabski
z Gdańska, a w kategorii grafiki i rysunku Rafał Antos ze Skierniewic. W Biennale wzięło udział 411 autorów 732 prac z 6 krajów.

2016 - XIV Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych
Osób Niepełnosprawnych



Po kilku latach korzystania z gościnności i pomocy Galerii Politechniki Krakowskiej "Kotłownia", pojawiła się możliwość zorganizowania kolejnego Biennale w zupełnie nowym miejscu: Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ulicy Rajskiej w Krakowie. Na konkurs przysłano 948 prac 503 autorów z 4 krajów (Finlandia, Polska, Słowacja, Szwajcaria). Jury wybrało do finału i ekspozycji na wystawie 80 prac.
W kategorii dzieci 1. nagrodę zdobył Szymon Bobrowski ze Skierniewic, wśród dorosłych malarzy zwyciężył Mariusz Połeć ze Skierniewic, a w kategorii grafiki i rysunku Barbara Leśniak z Krakowa. Sala widowiskowa Ogrodu wypełniła się publicznością po brzegi, a prace zaprezentowane w przestronnych pomieszczeniach galerii i foyer, prezentowały się nadzwyczaj okazale.


2018 - 15 Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych
Osób Niepełnosprawnych

 

Małopolski Ogród Sztuki tak dalece przypadł do gustu uczestnikom i gościom poprzedniego Biennale, że organizatorom nie pozostało nic innego, jak ponowne spotkanie w tym miejscu. Tradycyjnie zaczęło się ono w samo południe 4 września odegraniem Hejnału. Potem aktorzy Tatru "Stańczyk"  przedstawili fragmenty spektaklu "Był raz bal"  przyjęte przez publiczność rzęsistymi brawami. Doszło do kulminacji: ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród. Tym razem Jury oceniało 878 prac 480 autorów. W kategorii malarstwa ponownie zwyciężył Mateusz Połeć ze Skierniewic, a jego krajan Rafał Antos został uznany za najlepszego grafika. W kategorii artystycznego narybku i nadziei wygrał Patrycjusz Światowy z Sosnowca. Ekspozycja zawierała aż 101 prac!

2020 - 16 Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych
Osób Niepełnosprawnych



Po 20 latach Biennale powróciło pod dach Muzeum Narodowego, tym razem Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim, gdzie zaprezentowano wystawę pokonkursową – 100  nagrodzonych i wyróżnionych prac. Natomiast otwarcie, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się „po sąsiedzku” w stylowej Sali Modrzejewskiej – patronki Narodowego Starego Teatru. Niestety
z powodu obostrzeń pandemii Co-Vid i ograniczenia frekwencji, mogło w nim uczestniczyć do 50 osób.Mimo trudności wynikających z tego powodu, na konkurs wpłynęły aż 733 prace 321 autorów z 7 krajów świata (Brazylia, Hiszpania, Finlandia, Indie, Polska, Słowacja, Ukraina). W kategorii malarstwa zwyciężył Michał Hajkowski z Katowic, a Karolina Narożnowska z Krakowa wygrała rywalizację wśród grafików. W kategorii dzieci i młodzieży zwyciężył również krakowianin Mikołaj Orłowski.



2022 -
17 Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych
Osób Niepełnosprawnych



Szybko minęły dwa lata. Nie da się ukryć niedosytu spowodowanego ograniczeniami. Dobra współpraca z Muzeum Narodowym w Krakowie zaowocowała decyzją ponowienia imprezy w tym samym miejscu. W kategorii malarstwa wygrała Milena Maciaszek ze Skierniewic, a wśród grafików triumfował Damian Szewczyk z Krakowa, a w kategorii dzieci i młodzieży Maria Kozdra z Bielichy.








O FUNDACJI KWARTALNIK "SłOWEM I KSZTAłTEM"
AKTUALNOŚCI STRONA GŁÓWNA

Webmasters: JK&JK