Podopieczni

 

To uczniowie gimnazjów i liceów, głównie warszawskich . Z Fundacją ECHO związani są od momentu jej powstania, a w każdym razie od wczesnego początku jej działalności. Spotykają się na piątkowych zajęciach plastycznych i psychologicznych. Często też razem spędzają czas wolny od zajęć szkolnych. Latem wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne, na których rozwijają swoje umiejętności językowe i społeczne. Wspólnie przeżywają smutki i radości. Uczą się radzić sobie z problemami jakie niesie codzienność. Nie zawsze jest im lekko, bo przecież: nauka, rehabilitacja, a jeszcze chciałoby się, jak każdy nastolatek, pójść do kina czy potańczyć, a na to czasem po prostu brakuje już czasu. Ale starają się wspierać nawzajem. Spotykają się na imprezach urodzinowych, chodzą pograć w kręgle.

 

Większość z nich uprawia sport. Pływają, grają w piłkę, jeżdżą na rowerach, nartach i snowboardzie.

 

Niektóre osoby dołączyły do grupy później, ale w większości przypadków tak szybko włączyły się w jej życie, że dzisiaj nikt już nie pamięta „jak to było kiedy ich nie było”.

 

Każdy z nich jest inny. Każdy ma własne zainteresowania, ale mają wspólny element charakterystyczny - są osobami niedosłyszącymi. Mają też wynikające z tej dysfunkcji problemy i w ich pokonywaniu Fundacja ECHO stara się im pomóc na każdym etapie ich życia. W tym celu organizowane są wyjazdy integracyjne i warsztaty psychologiczne. Pomocą w zakresie opanowania materiału szkolnego służą specjaliści z ogromnym doświadczeniem, znający ich od lat logopedzi, pedagodzy oraz nauczyciele.

 

To „silna grupa pod wezwaniem” - ale nie zamknięty krąg. Fajne, wesołe dzieciaki otwarte na innych, dla których nie ma znaczenia czy ktoś jest pełno – czy niepełnosprawny. Każdy jest inny i ważne jest aby tę inność akceptować, tolerować i cenić. Tego również w Fundacji staramy się wszyscy wzajemnie uczyć.