IBCA

 

         Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachistów Niewidomych (IBCA) powstało w roku 1948 z inicjatywy angielskiego niewidomego szachisty R. W. Bonhama. Założyli je przedstawiciele dziewięciu państw Europy Zachodniej.

         Na przestrzeni lat IBCA rozrosło się do wymiarów organizacji światowej i obecnie zrzesza ponad pięćdziesiąt krajów członkowskich ze wszystkich kontynentów. Aktualnym jego prezydentem jest Delfin Burdio Gracia z Hiszpanii.

         Zadaniem Stowarzyszenia jest popularyzowanie gry w szachy wśród niewidomych oraz organizowanie szachowych imprez międzynarodowych. Do najważniejszych, organizowanych cyklicznie, należą:

·        Olimpiady szachowe

-         rozgrywane co cztery lata, tegoroczna jest jedenastą z kolei

·        Drużynowy Puchar Świata

-         rozgrywany również co cztery lata, z udziałem 12 najlepszych drużyn z Olimpiady poprzedzającej Puchar. Dotychczas zorganizowano go trzykrotnie:

Ø     1990 r. Segovia, Hiszpania

Ø     1994 r. Ustronie Górskie, Polska

Ø     1998 r. Logrono, Hiszpania

Ponadto (również co cztery lata) rozgrywane są Indywidualne Mistrzostwa Świata, Indywidualne Mistrzostwa Świata Kobiet oraz Mistrzostwa Świata Juniorów.

W 1964 roku FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) oficjalnie uznała IBCA za jedną ze współpracujących organizacji, a w 1994 roku IBCA stała się jej pełnoprawnym członkiem. Międzynarodowa drużyna niewidomych szachistów została dopuszczona, na prawach państwa, do rozgrywek olimpijskich wśród widzących.

Olimpiady FIDE rozgrywane są co dwa lata i drużyna IBCA uczestniczyła w nich już trzykrotnie (Moskwa 1994 r., Erewan 1996 r., Elista 1998 r.), za każdym razem z udziałem reprezentantów Polski. W tym roku w Istambule międzynarodowe zespoły IBCA mężczyzn i kobiet zagrają w Olimpiadzie FIDE po raz czwarty.

Obecnie IBCA jest integralną częścią IBSA (Międzynarodowego Związku Niewidomych Sportowców).