Stowarzyszenie "CROSS"

 

 

       Głównym organizatorem XI Olimpiady Szachowej Niewidomych jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "CROSS"

 Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w roku 1992. Jego prezesem jest Piotr Dukaczewski. Stowarzyszenie ma zasięg ogólnopolski, w poszczególnych regionach kraju posiada swoje jednostki terenowe - kluby. Jest ich obecnie 29.

            Najbardziej rozwiniętą i profesjonalnie prowadzoną dyscypliną w Stowarzyszeniu są szachy. Niewidomi i słabowidzący szachiści mają też na swoim koncie  największe osiągnięcia międzynarodowe. 

          Obok szachów prężnie rozwija się kolarstwo tandemowe. Systematycznie, z roku na rok, powiększa się grupa trenujących zawodników. Domeną Stowarzyszenia są również biegi długodystansowe.

            Stowarzyszenie promuje także i rozwija coraz to nowe dyscypliny sportowe, takie jak np: narciarstwo, kajakarstwo, kręgle, brydż sportowy, warcaby 100-polowe.

          We wszystkich tych dyscyplinach Stowarzyszenie organizuje szkolenie i rozgrywki krajowe do rangi mistrzostw Polski włącznie. W szachach i kolarstwie tandemowym powoływane są co roku kadry narodowe.

          Dużą popularnością wśród niewidomych i słabowidzących członków naszego Stowarzyszenia cieszą się imprezy turystyczne: piesze wędrówki (nizinne i górskie), turystyka wodna (spływy kajakowe, obozy żeglarskie) oraz turystyka rowerowa.

             Ważną sferą działalności Stowarzyszenia jest praca z dziećmi i młodzieżą. Organizowane są dla nich imprezy lekkoatletyczne (zawody halowe la, biegi przełajowe) i szachowe, a także obozy sportowe (lekkoatletyczne, pływackie, narciarskie, szachowe itp.) i turystyczne - spływy kajakowe, obozy żeglarskie, górskie obozy wędrowne.

             Stowarzyszenie ma również doświadczenie w organizowaniu imprez międzynarodowych. W roku 1994 odbył się w Polsce II Puchar Świata Niewidomych w Szachach, a w 1999 - II Mistrzostwa Europy Niewidomych w Szachach. Upoważnia nas to do wyrażenia przekonania, że podołamy także obowiązkom gospodarza XI Olimpiady Szachowej Niewidomych, a jej uczestnicy, obok sukcesów sportowych, wywiozą wiele miłych wrażeń z pobytu w naszym kraju.