Od: "Apik" apik@clan.pl
Temat: Zycie bez barier? (dlugie)
Data: 19 maja 2000 10:06
Witam
Oto materiały o których
mówił list otwarty zamieszczony wczoraj (18.05.2000) na grupie pl.soc.inwalidzi.
MATERIAŁY Z KONFERENCJI
"ŻYCIE BEZ BARIER"
która odbyła się w Rzeszowie 31 marca 2000r.
Konferencja życie bez barier" miała formę plenarnego zebrania Podkarpackiej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych poszerzonego o zaproszonych przedstawicieli Administracji państwowej, samorządowej i instytucji społecznych . Jej głównym celem było przekazanie rzetelnej i kompleksowej informacji o zakresie kompetencji poszczególnych jednostek, stanie prawa dotyczącego osób niepełnosprawnych, oraz programach ich wspomagania, aktywizacji społecznej i zawodowej, możliwości rehabilitacji, szkolnictwa i zatrudnienia oraz likwidacji barier architektonicznych.
W założeniu konferencja miała poprawić współpracę organizacji pozarządowych z urzędami i instytucjami działającymi na rzecz chorych i niepełnosprawnych.
Rada opracowała i rozdała wszystkim stowarzyszeniom uczestniczącym w Konferencji "Informator" będący zbiorem aktów prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych. Forma tego informatora pozwala na jego bieżące uzupełnianie i aktualizowanie.
Podczas wystąpień zaproszonych gości oraz członków Rady, zostały poruszone najistotniejsze problemy nękające środowisko osób niepełnosprawnych. Zarówno osoby niepełnosprawne jak i instytucje oraz organizacje powołane do leczenia, rehabilitacji i opieki nad nimi mówiły o trudnościach, które można pokonać tylko przez nadanie tym problemom odpowiedniej rangi.
Generalną bolączką jest brak środków finansowych. Nie ma ani jednej instytucji, która nie zaczynałaby od narzekania na brak pieniędzy. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest zmniejszanie się łóżek szpitalnych, zamykanie poradni, odbieranie uprawnień, obniżanie świadczeń, ograniczanie pomocy itp. Poza tym sprawy dotyczące osób niepełnosprawnych w hierarchii ważności władz ustawodawczych, wykonawczych i samorządowych stoją bardzo nisko. Mimo szlachetnych deklaracji urzędników i polityków, w praktyce życie inwalidów jest gorzkie. Również instytucje powołane z myślą o pomocy osobom niepełnosprawnym, stały się jeszcze jednymi jednostkami sparaliżowanymi niemocą z powodu braku pieniędzy, barier prawnych, formalizmu itp. W związku z powyższym została opracowana lista "niedociągnięć", które ukażą przynajmniej część spraw wymagających pilnego załatwienia.
Powiat rzeszowski ziemski przeprowadził badania na temat barier architektonicznych we wszystkich gminach powiatu. W wyniku tych badań ustalono, że żaden z obiektów użyteczności publicznej nie jest dostosowany do osób niepełnosprawnych. Także w samym Rzeszowie bariery architektoniczne istnieją nawet w ZOZ-ie Nr 2, a Odział Rehabilitacji Specjalistycznego Szpitala Nr l mieści się na I piętrze bez windy. Należy przypuszczać, że w pozostałych powiatach jest podobnie.
Przy takim stanie rzeczy dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją ruchu nie ma możliwości kształcenia się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych, dostępu do większości urzędów i instytucji, w tym PCPR-ów. Znikome środki jakie PCPR-y otrzymały na likwidację barier architektonicznych powodują, że większość osób niepełnosprawnych jest więźniem we własnym mieszkaniu.
Mój komentarz
No cóż na naszym terenie nie wygląda to rewelacyjnie a jak
jest u Was?
===============
Pozdrowka
Apik
Kto pyta nie błądzi
apik@clan.pl
apik1@poczta.wp.pl