Osoby Niepełnosprawne oraz rodzice osób niepełnosprawnych, które nie mogą same występo-wać we własnym imieniu, utworzyli Stowarzyszenie, które reprezentuje ludzi niepełnosprawnych w UE (ang. EU) i w Europejskiej Strefie Ekonomicznej (ESE, ang. EEA) poprzez europejskie organizacje pozarządowe i Rady Narodowe Osób Niepełnosprawnych.
Misją Stowarzyszenia jest promocja:
- praw człowieka oraz praw obywatelskich, społecznych i ekonomicznych osób niepełno-sprawnych
- wyrównania szans dla wszystkich w każdej instytucji europejskiej, we współpracy z part-nerami społecznymi i obywatelskimi, międzynarodowymi organizacjami i agencjami UE i ESE, jak również z innymi organizacjami i agencjami międzynarodowymi, zgodnie z za-sadami unikania dyskryminacji.
Zostanie to osiągnięte dzięki promowaniu i systematycznemu monitorowaniu propozycji praw-nych i prowadzenia strategicznych kampanii zmierzających do wpływania na zasady i praktykę w obrębie UE i ESE.
Stowarzyszenie będzie również broniło interesów swoich członków oraz członków swoich organizacji członkowskich.
1) Jedna Rada Narodowa Osób Niepełnosprawnych z każdego kraju członkowskiego UE i ESE, która:
- ma status prawny w swoim kraju
- przyjmuje i promuje członkostwo reprezentatywnych organizacji ze wszystkich środowisk osób niepełnosprawnych, jak również organizacji rodziców osób niepełnosprawnych, które nie mogą same występować we własnym imieniu
- zawiera wśród swoich członków reprezentantów wszystkich większych środowisk osób niepełnosprawnych i jest otwarta na przyjęcie innych grup takich osób
- ma wśród swoich członków większość stanowiącą organizacje osób niepełnosprawnych oraz rodziców osób niepełnosprawnych, które nie mogą same występować we własnym imieniu, to jest organizacje, których statuty gwarantują, że wśród ich członków i ciał za-rządzających większość stanowią osoby niepełnosprawne i rodzice osób niepełnosprawnych, które nie mogą same występować we własnym imieniu.
Wszystkie Rady Narodowe Osób Niepełnosprawnych, które nie spełniają powyższych kryteriów, mają trzyletni okres od momentu oficjalnego ogłoszenia niniejszych przepisów na wprowadzenie niezbędnych zmian do swych statutów w celu uczynienia zadość wszystkim kryteriom. Po upływie okresu trzech lat Rada Dyrektorów rozpatrzy członkostwo i złoży raport Głównemu Zgromadzeniu. Główne Zgromadzenie będzie władne podjąć odpowiednie decyzje.
2) Europejskie Organizacje Pozarządowe, które:
- mają status prawny;
- są reprezentowane przynajmniej w dwóch trzecich krajów członkowskich UE i ESE;
- mają statuty gwarantujące, że organizacje osób niepełnosprawnych (to jest organizacje, w których osoby niepełnosprawne i/lub rodzice osób niepełnosprawnych, które nie mogą same występować we własnym imieniu, stanowią przynajmniej 51% członków i ciał zarządzających) tworzą przynajmniej 51% członków i ciał zarządzających;
- i których kompetencje powinny być bezpośrednio związane ze współpracą na poziomie UE/ESE w zakresie niepełnosprawności i równych szans oraz powinny być zgodne z celami i dążeniami Stowarzyszenia wymienionymi w Artykule 2 niniejszych przepisów.
B. ZWYKLI CZŁONKOWIE Zwykłymi Członkami Stowarzyszenia będą europejskie organizacje pozarządowe spełniające przynajmniej kryteria 1 i 4 z wymienionych powyżej.
Zwykli Członkowie będą korzystać z wszystkich praw członkowskich.
Od Pełnych i Zwykłych Członków będzie wymagane potwierdzenie ich podporządkowania się niniejszym przepisom, a szczególnie celom i dążeniom Stowarzyszenia.
Od Pełnych i Zwykłych Członków będzie wymagane uiszczenie rocznej opłaty ustalonej przez Główne Zgromadzenie na wniosek Rady Dyrektorów.C. CZŁONKOWIE STOWARZYSZENI
Członkami Stowarzyszonymi Stowarzyszenia są organizacje oddane promocji celów i dążeń Sto-warzyszenia.
D. CZŁONKOWIE OBSERWATORZY
Członkami Obserwatorami Stowarzyszenia są Rady Narodowe Osób Niepełnosprawnych w pań-stwach kandydujących do UE, które spełniają kryteria Pełnego Członkostwa Stowarzyszenia.
E. CZŁONKOWIE SPONSORZY
Członkami Sponsorami są organizacje, firmy lub osoby prywatne wspierające finansowo Stowa-rzyszenie oraz jego cele i dążenia.
Członek, który nie należy już do Stowarzyszenia, nie ma uprawnień do korzystania z funduszy Stowarzyszenia.
Członkowie, którzy nie są osobami prywatnymi, muszą mieć status prawny zgodny z prawami i zwyczajami w swoim kraju.
Członkostwo Rad Narodowych w trakcie rozszerzenia Unii Europejskiej:
Podczas negocjacji akcesyjnych, Rady Narodowe w krajach kandydujących do członkostwa w UE, które spełniają wszystkie kryteria wymienione w Artykule 3 niniejszych przepisów, będą ko-rzystać ze statusu Członków Obserwatorów w EDF.
W następstwie rozszerzenia UE, Rady Narodowe w nowych państwach członkowskich, które spełniają kryteria wymienione w Artykule 3 niniejszych przepisów, mogą ubiegać się o Pełne Członkostwo w EDF. Nie spełniającym wszystkich kryteriów zostanie przyznany okres trzech lat od momentu przyjęcia kraju kandydującego na ich wypełnienie.