22.06.2005 r. 17:01. Trend wzrostowy przyspiesza. Dziś indeks zyskał głównie dzięki zwyżce sześciu spółek mających łącznie 70% udziału w WIG20. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dynamiczny wzrost TPS. Dobrze wypadły także banki - PEO, PKO i BPH. Dorzucając do tego korzystne zamknięcie na KGH i PKN uzyskaliśmy w sumie wzrost indeksu o 1,54%. Obrót dziś to 728,2 mln zł. Na pierwszą szóstkę WIG20 przypadło z tego 611 mln zł. Kontrakty wyraźnie zmniejszyły bazę. Stop u mnie wynosi na jutro 1995 punktów.


20.06.2005 r. 8:50. Rośnie cena ropy naftowej i miedzi. To bardzo pomaga zarówno PKN jak i KGH. Trendy wzrostowe nadal obowiązują. Indeks tymczasem powoli przebija się ponad poziom oporu 2024 punktów. Jeśli dziś rozpoczniemy luką na otwarciu i popyt będzie na tyle zdeterminowany, że nie pozwoli podaży na jej zamknięcie, to moim zdaniem w niedługim czasie zobaczymy test szczytu całej hossy. Na razie witamy w gronie blue chipów walory TVN i MOL, które zastąpiły Dębicę i Stalexport.


16.06.2005 r. 11:35. Popyt nie był w stanie pokonać oporu na poziomie 2024 punktów (wykres na godzinę 11:20). Na początku sesji byki zbliżyły się do tej bariery, ale atak podaży okazał się skuteczny. Jeszcze nie wszystko stracone. Być może będziemy mieć do czynienia z kolejną próbą przebicia oporu.


16.06.2005 r. 10:25. Warto włączyć do obserwowanych spółek Bank PKO BP. Duży udział w indeksie WIG20 sprawia, że nie można przejść obojętnie obok notowań tej spółki. Na wykresie zauważamy wznoszącą linię trendu wzrostowego, który rozpoczął się na początku maja. Popyt w tej chwili ma przewagę na tym rynku, co pozwala mieć nadzieję, że niebawem będziemy świadkami dalszej wspinaczki banku w kierunku głównego oporu na poziomie 28,70 zł. Wcześniej byki muszą jednak przebić się przez barierę ustawioną przez podaż 90 groszy niżej.


16.06.2005 r. 9:05. Popyt pokazał wczoraj charakter. Byki nie dopuściły do głębszej korekty i teraz na wykresie indeksu WIG20 pozostaje nam obserwować zmagania w okolicy oporu na poziomie 2024 punktów. Jego pokonanie stworzy duże szanse na zbliżenie się w okolice szczytu całego długoterminowego trendu wzrostowego. Indeks rośnie dzięki bardzo dobremu zachowaniu PKN, systematycznie zbliżającego się do oporu (50 zł). Pomaga także KGH, do gry włączyła się również TPS. Banki także pozostają w trendach wzrostowych (PEO, BPH). Na kontraktach terminowych najwyższy czas dokonać zmiany serii. Patrzymy teraz na wykres FW20U5. Stop dla długich pozycji to u mnie dziś 1928 pkt. Poziom ten odpowiada maksymalnemu zamknięciu z ostatnich pięciu sesji minus 2,5 x ATR(14).


15.06.2005 r. 15:23. WIG20 wszedł w fazę korekty ostatniej fali wzrostowej. Na wykresie intraday (60 min.) zauważamy, że na razie podaż zdołała doprowadzić do spadku w okolice 23,6% zniesienia. Uważam, że teraz może dojść do ukształtowania albo formacji kontynuacji, lub dojdzie to utworzenia np. podwójnego szczytu - po czym pojawią się sygnały świadczące o utracie kontroli nad rynkiem przez popyt. Taki scenariusz wpisałby się w hipotezę o kształtowaniu na wykresie tygodniowym formacji RGR. Nie wolno jednak na razie odbierać szans bykom. Popyt nie jest jeszcze na straconej pozycji.


14.06.2005 r. 14:26. Rozpoczęła się korekta ostatniej fali wzrostowej. Nie padły jednak jeszcze sygnały sprzedaży. Nadal utrzymuję pozycje na kontraktach (FW20M5). Stop to teraz u mnie 1926 pkt (najwyższa cena zamknięcia z poprzednich pięciu sesji minus 2,5-krotna wartość przeciętnego zakresu zmiany z 14 sesji). Indeks miał duże problemy z wyraźnym pokonaniem bariery 2000 punktów. Teraz opór stanowi narysowana na wykresie linia. Zobaczymy, w jakim stopniu byki pozwolą sobie odebrać kontrolę nad rynkiem. Spadkowa sesja nie przekreśla jeszcze szans na dalsze wzrosty.


14.06.2005 r. 10:15. Wczorajsza sesja znów należała do byków. Na indeksie WIG20 udało się pokonać barierę 2000 punktów (choć minimalnie). Duża zmienność towarzyszyła notowaniom dwóch banków - PEO i BPH. Oczywiście miało to związek z informacjami w prasie o fuzji, która już z całą pewnością będzie miała miejsce. Spokojnie zachowywał się KGH, gdzie wciąż nie udało się pokonać oporu na poziomie 33 zł. PKN powoli zmierza w kierunku szczytu (50 zł). Z kolei TPS zachowuje się obecnie relatywnie słabiej w porównaniu do pozostałych tuzów GPW. Biorąc pod uwagę indeks WIG20, popyt nadal ma przewagę i nie pojawiły się jeszcze sygnały sprzedaży. Czekamy na dalszy rozwój wypadków.


13.06.2005 r. 14:34. Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów terminowych na WIG20 wyraźnie można zauważyć powstającą formację głowy i ramion. Ujęcie tygodniowe jest moim zdaniem wiarygodne. Obecnie mamy do czynienia z kształtowaniem prawego ramienia formacji. Byki mogą mieć w najbliższym czasie spore problemy z kontynuowaniem fali wzrostowej. Posiadacze długich pozycji muszą być bardzo czujni. Tymczasem WIG20 wyszedł nieznacznie ponad 2000 pkt.


10.06.2005 r. WIG20, nie ma co ukrywać, w bardzo dużym stopniu odzwierciedla zachowanie się rynku amerykańskiego. Potwierdzają to wykresy intraday. Fala wzrostowa rozpoczęta w połowie maja na GPW nie miałaby miejsca, gdyby popyt nie przejął inicjatywy w USA. S&P500 ma teraz krótkoterminowe wsparcie na poziomie 1190 pkt, opór znajduje się w okolicy 1210 pkt. Natomiast nasz WIG20 jest bliski ustanowienia nowego maksimum i być może już dziś byki postarają się zbliżyć do poziomu 2000 punktów.


08.06.2005 r. Dziś na rynku nieznaczna korekta. WIG20 spadł 0,35% (obrót 524 mln zł). Tym razem nie pomagały już banki - zarówno PEO jak i BPH zakończyły sesję na minusie. Negatywny wpływ na indeks miały także PKN, KGH i TPS. Byki muszą zachować czujność. Nie ma jeszcze powodu do zamykania długich pozycji, ale trzeba trzymać rękę na pulsie. Kontrakty zachowują wyraźny dystans do ostatniej fali wzrostowej - baza wynosi już blisko minus 27 punktów. Szeroki stop na FW20M5 u mnie to nadal 1894 pkt.


07.06.2005 r. Rynek uparcie wspina się na nowe szczyty. Dziś WIG20 wzrósł ponad pół procent na przyzwoitym obrocie (640 mln zł). Po słabym początku, popyt wziął się do pracy i dzięki temu byki mogą pozostać w dobrych nastrojach. Wśród dużych spółek warto odnotować znaczący obrót na PEO (191 mln zł) i BPH (118 mln zł). Widać wyraźnie, że na tych spółkach skupia się teraz przede wszystkim uwaga inwestorów. Zawiódł dziś PKN spadając blisko 1,5% procent. Dobrze wypadły z kolei KGHM (opór w cenach zamknięcia to 33 zł) i TPSA (pokonany opór 19,25 zł). Kontrakty utrzymują ujemną bazę. Na FW20M5 przesunąłem stop na 1894 pkt. Nie ma co kombinować i według mnie należy wypatrywać dalszych wzrostów. Jeśli pojawi się korekta, nie będzie musiała ona oznaczać wcale zakończenia zwyżki. Popyt wciąż ma przewagę.


07.06.2005 r. Spory wpływ na ostatni wzrost indeksu WIG20 ma zachowanie banku Pekao. Wczoraj kurs zwyżkował o ponad 5%. Inwestorzy są już niemal pewni, że dojdzie do przejęcia banku HypoVereinsbank przez UniCredito Italiano (akcjonariusza PEO). Zatem na naszym rynku doszłoby w takiej sytuacji do fuzji Pekao i BPH. Pozostaje tylko czekać na kolejne informacje. BPH tymczasem wczoraj w notowaniach bez zmian, ale od momentu oficjalnego ogłoszenia planów fuzji (25.05) - wzrósł już ponad 12%.


07.06.2005 r. Mam gorącą prośbę - proszę o sugestie, czego Państwo oczekują jeśli chodzi o komentarze. Jestem gotów umieszczać tutaj analizy wielu rynków. Planuję głównie skupić się na spółkach z indeksu WIG20, ale nie wykluczam też opisu innych - np. z indeksu MIDWIG. Propozycje proszę zgłaszać na mój adres e-mail: wojtek@idn.org.pl. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi. Pozdrawiam.


06.06.2005 r. Na kontraktach terminowych na indeks WIG20 na razie bykom udało się obronić wsparcie na poziomie 1800 punktów (wykres tygodniowy). Od połowy maja ponownie mamy do czynienia ze wzrostem kursu. Długie pozycje utrzymywałbym dopóki cena nie spadnie poniżej 1875 pkt (wykres dzienny).


06.06.2005 r. Witam wszystkich czytelników. Po długiej przerwie wznawiam publikowanie komentarzy na temat giełdy. Uwagi, zastrzeżenia i propozycje proszę zgłaszać tutaj. Dziś, na początek, analiza wybranych spółek z indeksu WIG20. Popatrzmy najpierw na KGHM. Na wykresie tygodniowym narysowałem linię trendu. Jak na razie podaż nie jest w stanie doprowadzić do jej przełamania. Zakładam, że w kolejnych tygodniach może nastąpić dalszy wzrost kursu akcji, co najmniej do poziomu 33,30 zł. Ważnym czynnikiem przemawiającym za wzrostem kursu jest także zachowanie się cen miedzi. Ostatnie dwa tygodnie notowań zaowocowały w efekcie przełamaniem oporu (kontrakty terminowe) na poziomie 153,60. KGHM jest silnie skorelowany ze zmianami cen miedzi, także zwracałbym uwagę na ten element przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. 

Kolejna spółka - PEKAO. W połowie maja, gdy kurs kształtował się na poziomie 124 zł, wydawało mi się, że rozpoczyna się dłuższy trend spadkowy na PEO. Nic z tego. Kurs z powrotem zaczął rosnąć, i teraz pozostaje oczekiwać dalszych zwyżek - aż do górnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie tygodniowym. W prasie można znaleźć spekulacje na temat fuzji banku z BPH, co pomaga spółce. Na razie obserwujmy przedział cen 151-124 zł. 

Ciekawie sytuacja wygląda także na walorach PKN Orlen. Fala wzrostowa z pierwszego kwartału 2005 roku zatrzymała się na poziomie 50 zł. Od tego punktu rozpoczęła się korekta. Jak widać na wykresie, podaż doprowadziła do spadku w okolice 50% zniesienia tej fali. Od tego momentu znów popyt przejął inicjatywę. Jeśli uda się pokonać poziom 46,90 zł, moim zdaniem dojdzie do testu głównego oporu. Pierwsze wsparcie to 41,50 zł. 

Ostatnia spółka na dziś to TPSA. Tutaj trend spadkowy rozpoczął się na początku marca bieżącego roku. Szalenie ważny w tym momencie poziom to wsparcie w okolicach 18 zł. Ostatnie sesje nie wskazują wyraźnie, która strona ma większą przewagę. Krótkoterminowo mamy trend boczny. Ale w średnim terminie nie wygląda to wszystko optymistycznie. Dopiero dynamiczne wyjście powyżej 19,25 zł (na dużym obrocie) zmieni moje nastawienie.