WYCIĄGARKA NA SCHODY

Wyciągarka na schody ma za zadanie umożliwić osobom niepełnosprawnym mieszkającym na wyższych piętrach opuszczanie mieszkania a następnie powrót do niego. Spełnia więc to samo zadanie co winda osobowa. Niestety niewiele budynków zamieszkiwanych przez osoby niepełnosprawne jest w nie wyposażonych, zaś często jeżeli nawet winda jest, to jest za mała by pomieścić wózek inwalidzki.

Urządzenia proponowane inwalidom są bardzo kosztowne. Ponad to są one montowane na stałe, co bardzo ogranicza ich użyteczność. Omawiana wyciągarka względnie łatwo może być przystosowana do użycia w kilku różnych budynkach.

  

Wyciągarka została zbudowana z wykorzystaniem typowego pokojowego wózka inwalidzkiego, który został wyposażony. w specjalne urządzenie, pokazane na zdjęciu obok, umożliwiające podnoszenie się wózka na kolejne stopnie.

W czasie jazdy po płaskim terenie jest ono nie czynne, a wózek stoi normalnie na czterech kółkach.

Na schodach wózek jest napędzany przy pomocy specjalnego urządzenia pokazanego na osobnym zdjęciu zamieszczonym powyżej. Urządzenie to składa się z ręcznej wyciągarki zapadkowej, oraz hamulca motocyklowego Na bęben wyciągarki nawijana jest stalowa linka zaczepiona drugim końcem o specjalny zaczep zamocowany w ścianie klatki schodowej

 

 

 

 

Wózek zjeżdża po schodach pod własnym ciężarem z szybkością. regulowaną naciskiem na hamulec. Dla asekuracji. Inwalida winien trzymać się wolną ręką bariery. Jest to istotne zwłaszcza w chwili przestawiania się urządzenia z pozycji do poruszania się poziomego na pozycję zjazdu, gdyż wtedy występują szarpnięcia, które należy zamortyzować ręką. Ręka ta oczywiście musi `być w pełni sprawna.

 

 

 

 

W górę inwalida wciąga się ręcznie za pomocą wyciągarki.

 Wadą opisywanego urządzenia jest konieczność przenoszenia zaczepu linki po pokonaniu każdego półpiętra. Samemu inwalidzie trudno jest tego dokonać. Czynność ta nie wymaga ani siły fizycznej, ani specjalnych umiejętności i może ją wykonać praktycznie każdy. W budynkach wielorodzinnych można prosić o tę przysługę osoby przypadkowo znajdujące się na schodach.

Powrót na początek niniejszego opisu

powrót na stronę wprowadzającą