JAPOŃSKI KOMIKS
MANGA w dosłownym tłumaczeniu znaczy
„niepohamowany obraz”. Po raz pierwszy tego słowa użył malarz i grafik Katsuhika
Hokusai (1760-1849) w 1814 roku. Wydał on zbiór grafik pod tytułem „ Hokusai
Manga”. Pozostawił po sobie około 35 tysięcy prac, zarówno w technice drzeworytu jak i tuszem. Tworzył zarówno pejzaże, portrety, postacie z legend i mitów. Zajmował się też historią, horrorem i przyrodą. W Polsce termin „manga” znany jest od przeszło 100 lat.
Manga – komiks japoński - często określana jako bajki dla dzieci. W rzeczywistości są to komiksy dla wszystkich, którym oczywiście nie
przeszkadza, że historia jest rysunkowa.
Mangi są różne, tak różne jak różni są ludzie, którzy je tworzą. Są mangi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Istnieją różne tematyki: fantastyka, science fiction, komedie, horrory, dramaty, obyczajowe, przygodowe i wiele innych. Są też różne sposoby rysowania. O tym przekonajcie się sami klikając na „galerie” w menu.
Od czego to wszystko się zaczęło?
No właśnie. Było to dawno, dawno temu.
W VI i VII wieku z Chin dotarły informacje jak wytwarza się papier, tusz a także przykłady kaligrafii i malarstwa.W IX wieku nastąpił wyraźny podział na sztukę pochodzenia chińskiego – „kara-e” i japońskiego – „yamato-e”. Formą wypowiedzi stał się zwój „emakimono”. Były to pasy posklejanego papieru szerokości 20–40 cm.
Długość emakimono zależała od histori na nim opisanej, mogło to być nawet kilka metrów. Pomysl wykonania zwoju zapożyczono z Chin. Jednak dynamizm i poziom artystyczny ilustracji był o wiele lepszy, był czymś w rodzaju dzisiejszej taśmy filmowej. Przewijany od strony prawej do lewej zawierał historie obrazkowe wraz z komentarzami. W XVIII wieku w Japonii rozwinęły się techniki drzeworytnictwa (ukiyo-e). Wywarły one wpływ na twurczość Europejską (Edouard Manet, Claude Monet).
W 1862 roku pewien Anglik zaczął wydawać w Yokohamie magazyn z historyjkami obrazkowymi. 20 lat później na ten sam pomysł wpadł Francuz. Miało to ogromny wpływ na ówczesne media Japońskie. W 1905 roku powstał pierwszy Japoński magazyn z twórczością japońskich rysowników.
W 1909 roku powstało, obecnie najstarsze, wydawnictwo mangowe – Kodansha, które zresztą istnieje do dzisiaj.
Po dwóch wojnach światowych, na rynek Japoński trafiły amerykańskie komiksy i produkcje Disneya.
Wtedy to do akcji wkroczył Osamu Tezuka zwany „bogiem mangi”. To właśnie on rozpoczął na dobre erę „japońskiej kreski” – mangi.
Poemat jest obrazem wyrażonym słowami,
obraz zaś poematem bez słów.
Przysłowie Japońskie.
Chcesz wiedzieć więcej? Polecam moje źródło – „Kawaii”, co dwa miesiące w Twoim kiosku!