Renek Sawicki
Kilka refleksji nt. WSL
Po przejrzeniu ankiet z wirtualnych serwerów, nasunął mi się taki wniosek dotyczący rodzaju danych przechowywanych w zmodyfikowanym repozytorium a mianowicie serwery te działają daleko od siebie, w większości nie mają ze sobą żadnego kontaktu, a jednocześnie większość z nich umieszcza te same informacje: bazy adresowe stowarzyszeń, instytucji działających na rzecz ON, aktualności o wydarzenia kulturalnych, spotkaniach w których osoby niepełnosprawne mogą brać udział bez napotkania na bariery architektoniczne, informacje z lokalnej prasy jak i linki do stron przydatnych dla ON.
Uważam że jest to pozytywna cecha i założenia tworzenia wirtualnych serwisów lokalnych w ramach programu „Internet dla Niepełnosprawnych" w oparciu o eksploatację RPU się sprawdziły. W ankietach tych widać olbrzymie zaangażowanie i wielki ogrom pracy w tworzeniu tych stron, i mnóstwo nowych pomysłów które zaowocują napewno w niedalekiej przyszłości. Widać także jak osoby te się wiele nauczyły przy wirtualnym tworzeniu stron jak ciągle udoskonalają i upiększają swoje strony. Jak napotkały na nowe problemy z którymi się poprzednio na spotykały, ale jednocześnie poradziły sobie z tymi nowymi życiowymi wyzwaniami. Ile nawiązały nowych kontaktów, poznały nowych osób nie tylko niepełnosprawnych, w ilu spotkaniach, wydarzeniach brały udział, ile osób niepełnosprawnych dzięki nim uzyskało dostęp do potrzebnych i niezbędnych informacji. Jak swoją postawą i zaangażowaniem zaktywizowały inne osoby niepełnosprawne jak i działające na rzecz ON.
Miejmy nadzieję, że zapał tych osób nie osłabnie i moim zdaniem dobrze by było np. raz w roku zorganizować wspólne spotkanie osób tworzących wirtualne lokalne serwisy, w celu wzajemnego się poznania nie tylko internetowego, co zaowocowało by nowymi pomysłami jak i przyjaźniami. Może niedługo będziemy mogli w Fundacji brać udział w wirtualnych konferencjach, szkoleniach, wykładach co pozwoliło by nam na dalszy nasz rozwój, doskonalenie naszej wiedzy komputerowej.
Renek Sawicki
renek@idn.org.pl