Tratwą po Biebrzy
Obejrzyj zdjęcia

W lipcu roku 2000 spędziliśmy tydzień żeglując na tratwie po rzece Biebrzy. Przepychanie tratwy jest niełatwą sztuką. Jako tako opanowaliśmy ją dopiero pod koniec rejsu. Mieliśmy palenisko i spory zapas drewna, a także kanistry z wodą dla czterech osób. Tratwa wyposażona była w drewniany domek, na który można się wspiąć, by wygodnie obserwować i fotografować krajobraz. Wytrwały obserwator ma szanse spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków wodnych. W czasie rejsu jest mnóstwo czasu na wyprawy do okolicznych wiosek.

Biebrza ma 155 km długości i zaczyna się w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Rzeka ta jest niezwykle piękna. Tworzy wiele malowniczych meandrów i odgałęzień. Niektóre z nich łączą się po kilku kilometrach z głównym nurtem, inne giną wśród pól i mokradeł. Brzegi Biebrzy porastają szuwary; jest to widok szczególnie urokliwy o zachodzie słońca. W czystych wodach rosną lilie wodne (Nymphaea alba) i grążele.

Biebrzański Park Narodowy jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie, a także największym wśród polskich parków narodowych. Jego powierzchnia wynosi 59,223 hektarów, otoczony jest 66,824 hektarami strefy chronionej. Pokrywa on dużą część doliny Biebrzy. Rzeka zaczyna swój bieg w wąskiej dolinie, lecz wkrótce rozszerza się w kierunku południowym. W niektórych partiach jej szerokość wynosi 15-20 km. Wiosną rozlewiska Biebrzy sięgają niemal po horyzont i rzeka przypomina wielkie jezioro. Biebrzański Park Narodowy objęty jest jednym z projektów organizacji World Wildlife Fund.

Biebrzański Park Narodowy znajduje się w północno-wschodniej Polsce. Można dotrzeć tam przez Białystok (potem na północ), lub przez Augustów (potem na południe). Siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego: 19-252 Osowiec Twierdza 3, tel. (+48 86) 2720620 lub 2720621.


Obejrzyj zdjęcia