Ciekawe głosy w dyskusji* nt. artykułu: Magia w kropli krwi - zamieszczonego w Newsweek Polska nr 44/2004 z dnia 4.11.2004

kwestia przeciwciał (odpowiedzi: 0)
Autor: MGR.PHARM Data: 05.11.2004 23:49
jakich konkretnych przeciwciał użyto w owej przemianien leukocytów w kom. szpiku kostnego, i czy przemianę wywołały same przeciwciała czy może miały na to wpływ jakieś inne warunki środowiskowe?

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: kropek Data: 25.10.2004 15:31
Jeśli to takie proste, to czemu jeszcze nie zaczęto tej metody stosować na szerszą skalę?

Autor: mgr.farm. Data: 05.11.2004 23:21
rzeczywiscie jest to wielkie odkrycie, może ono zrewolucjonizować całą dotychczasową medycynę. teoretycznie proces ten jest możliwy choć wczesniej nie brany przez naukowców pod uwagę- byli oni święcie przekonani, że otrzymywanie kom. macierzystych musi wiązać się z wyizolowaniem ich z zarodka. pierwotnie przeciwciała odpowiadają zupełnie za inne procesy, a mianowicie są podstawą ukł immunologicznego, nikomu nie przyszło by do głowy że mogą doprowadzić do uwstecznienia erytrocytów do stadium stem cells. naukowcy widać chcą być zbyt konsekwentni w tym co wczesniej odkryto. ktoś dawno temu powiedział że przeciwciała są swoiste jedynie dla ukł. obronnościowego, i nikt inny nie pragnął ani podważyć tej teori, ani jej poszerzyć.
swoją drogą interesuje mnie jeszcze jedna sprawa. kazda kom. posiada coś w rodzaju zegara biologicznego - po prostu wie kiedy ze sobą skończyć(dla niewtajemniczonych: wywołane jest to skracaniem telomerów, czyli struktur występujących na końcach każdego chromosomu, odpowiadających za prawidłowy przebieg replikacji DNA). telomery skracaja się po każdym podziale kom. o połowę aż wreszcie nic z nich nie zostaje i kom. popełnia samobójstwo(zachodzi programowa śmierć- apoptoza). powracając do problemu - jeżeli cofniemy kom. w rozwoju to tym samym nie wydłużymy jej życia. skąd zatem wiadomo, że przybierając status stem cell bedzie jeszcze na tyle "młoda" aby przekształcić się w inny typ komórki, i rozpocząć procesy charakterysyczne dla danego typu komorek?

na podstawie Forum Czytelników w Newsweek Polska nr 44/2004
- treść notatki i układ - oryginalny; tytuł i wybór - zp;


* - wszystkie głosy zamieszczone są w Forum Czytelników, na końcu artykułu w wersji elektronicznej,