"DZIESIĘĆ LAT KOMPUTERYZACJI NIEWIDOMYCH W POLSCE

- DROGA W XXI WIEK"

 

Przed dziesięcioma laty środowisko polskich niewidomych i słabowidzących otrzymało szansę na pełny udział w życiu społecznym i zawodowym na miarę postępu naszych czasów. Opracowano i wyprodukowano pierwszy w naszym kraju syntezator mowy polskiej, umożliwiający niewidomym dostęp do komputerów. Na przestrzeni 10 lat wyposażono w odpowiednie użądzenia wielu inwalidów wzroku w człej Polsce i stworzono liczne stanowiska pracy. Otworzyło to drogę do zaangażowania i samorealizacji niepełnosprawnych, umożliwiło naukę i pracę - twórczą, satysfakcjonującą zgodną z osobistymi zainteresowaniami i aspiracjami. To ogromne osiągnięcie - możliwe dzięki wiedzy i ofiarnej pracy - godne jest publicznego uhonorowania.

Fundacja Unia Pomocy Niepełnosprawnym "Szansa" jest organizatorem uroczystych obchodów wspomnianej rocznicy. W ich ramach odbędzie się konferencja naukowa "Dziesięć lat komputeryzacji niewidomych w Polsce - droga w XXI wiek". Wybitni przedstawiciele nauki, edukacji, środowiska niewidomych, instytucji rządowych omówią i podsumują osiągnięcia polskiej i światowej informatyki w służbie osób niepełnosprawnych.

Honorowy patronat nad uroczystościami przyjęły: Komitet Badań Naukowych, Polski Związek Niewidomych i Wyższa Szkoła Pedagogiki Specjalnej.

Konferencja rozpocznie się 27 sierpnia br. o godzinie 11.00 w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Uzupełni ją wystawa najnowocześniejszego sprzętu komputerowego, elektronicznego i rehabilitacyjnego dla inwalidów wzroku oraz komunikaty i audycje radiowe i telewizyjne.

Dodatkowych informacji udzielamy pod numerem telefonu 635-10-60, 676-90-30.

Program konferencji

POWRÓT