Problemy Osób Niepełnosprawnych

 :: Informacje ::  Uprawnienia  ::  Prawo :: Rehabilitacja :: PFRON :: Bez barier :: Zakłady Pracy Chronionej  :: Poradniki :: NSZZ Solidarność ::
::
Podatek VAT ::  Programy celowe ::  Rzecznik Praw Obywatel. ::  Protesty  ::  Świadczenia  ::  Aktualności  :: Karty praw :: O mnie :: Linki ::
Sprzęt Dla Osób Niewidomych

Sprzęt Dla Osób NiewidomychSprzęt Dla Osób Niewidomych

        Przedstawiam Państwu elektroniczny sprzęt ułatwiający niewidomym samodzielną i efektywna pracę na komputerze. Mam nadzieję, że sprzęt ten będzie niezawodny i w pełni funkcjonalny, oraz, iż spełni swe zadanie.

 

        W Polsce ogromną barierą w wykorzystaniu przez osoby niewidome już dostępnych ułatwień informatycznych jest ich cena. Za podstawowy zestaw komputerowy dla osób niewidomych: komputer, syntezator mowy, program udźwiękowiający komputer („mówi” maszynie, co powinna przeczytać), skaner i oprogramowanie do niego (umożliwiający zamianę druku na dźwiękową formę cyfrową) - trzeba zapłacić ok. 10 tys. zł. Dodatkowe pieniądze trzeba wydać na drukarkę brajlowską.

        Ceny na koniec kwietnia 2001 r.

Niektóre ceny sprzętu dla niewidomych:

    Auto-Lektor 2 (Urządzenie do czytania pisma drukowanego głosem syntetycznym) - producent: Harpo Sp. z o. o. wartość 16 400 zł. (61-737 Poznań, ul. 27 Grudnia 7, telefon: 061/ 853-14-25,  fax.: 061/ 853-14-19; e-mail: info@harpo.com.pl, http://www.harpo.com.pl );

dodatkowy język do Auto-Lektora 2 (do wyboru: angielski, francuski, niemiecki, inne można pytać) - 500 zł, klawiatura zewnętrzna do Auto-Lektora 2 - 21-klawiszowa klawiatura na długim, 1,5 m giętkim przewodzie -- 500 zł.

    Koszt poniesiony przez wnioskodawcę przy zakupie Auto-Lektora 2 w wersji podstawowej, przy dofinansowaniu z PFRON - w ramach programu ,,Komputer dla Homera" i Fundacji ,,Praca dla Niewidomych" (00-950 Warszawa, skr. pocztowa 125, ul. Jasna 22, tel. 022/ 826-88-66, fax. 022/ 826-99-93, http://www.fpdn.org.pl, e-mail: prezes@fpdn.org.pl ), wynosi aktualnie 625 zł, rozłożone na 30 rat miesięcznie po niecałe 22 zł każda.

    ,,Kubuś" -  zewnętrzny syntezator mowy przeznaczony dla języka polskiego 2 750 zł;

    ,,Syntalk MS SAPI" (Syntezator mowy dla niewidomych działający z pomocą karty dźwiękowej komputera (nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt). ) - producent: Neurosoft Sp. z o. - 500 zł;

Wielojęzyczny syntezator mowy ,,Apollo 2" (Obsługa komputera przez niewidomych.) - producent: Dolphin - 415 GBP;

    Juno SP (Apollo II dla notebooka - zewnętrzny) - producent: Dolphin - 450 GBP

Programy obsługujące syntezatory mowy i monitory brajlowskie


                                            Syntezatory mowy:

Początek strony
Auto-Lektor polskie urządzenie czytające dowolny tekst w języku polskim
Auto-Lektor (Urządzenie do czytania pisma drukowanego głosem syntetycznym) - producent: Harpo Sp. z o. o. 
Nowe urządzenie do czytania głosem syntetycznym pisma drukowanego
. umożliwia czytanie dowolnego druku (gazet słabej jakości, a nawet telefaksów) bardzo wyraźnym i przyjemnym głosem syntetycznym
. przeznaczony jest dla osób niewidomych i słabo widzących, zastępując lektora - dotąd jedyną możliwość dostępu do wielu pozycji literatury, świeżej prasy i korespondencji (możliwość zachowania dyskrecji)
. może być używany również przez osoby starsze i rekonwalescentów w domach i szpitalach
. bardzo przydatny w bibliotekach - szczególnie specjalistycznych
. łatwy w obsłudze (komendy wydawane za pomocą klawiatury są oznajmiane głosem)
. działa bardzo szybko (pierwsze rozpoznane zdanie wymawia średnio po 20 s od zakończenia skanowania)
Początek strony.

Auto-Lektor jest zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako środek dydaktyczny.
Urządzenie do czytania pisma drukowanego głosem syntetycznym:
Zawsze pod ręką. Szybki (średni czas do przeczytania pierwszego zdania = 20 s!)
Łatwy w użyciu. Wysoka jakość rozpoznawania i głosu. Czyta nawet gazety słabej jakości na kiepskim papierze oraz faksy. Umożliwia zapisanie efektu rozpoznawania na nośnikach cyfrowych (np. dyskietka). Pomysł stworzenia urządzenia czytającego tekst z książek i innych wydawnictw, które będzie mogło być obsługiwane łatwo (za pomocą nie więcej niż trzech klawiszy) przez osobę, która nie przeszła przeszkolenia, urodził się wskutek postulatów środowiska osób niewidomych.
Auto-Lektor: umożliwia czytanie dowolnego druku (gazet słabej jakości, a nawet telefaksów) bardzo wyraźnym i przyjemnym głosem syntetycznym,
- przeznaczony jest dla osób niewidomych i słabo widzących, zastępując lektora - dotąd jedyną możliwość dostępu do wielu pozycji literatury, świeżej prasy i korespondencji (możliwość zachowania dyskrecji)
- może być używany również przez osoby starsze i rekonwalescentów w domach i szpitalach
- bardzo przydatny w bibliotekach - szczególnie specjalistycznych
- łatwy w obsłudze (komendy wydawane za pomocą klawiatury są oznajmiane głosem)
- działa bardzo szybko (pierwsze rozpoznane zdanie wymawia średnio po 20 s od zakończenia skanowania)
Auto-Lektor otwiera nowe możliwości przed niewidomymi:
- niewidomy menadżer uzyskuje dostęp do drukowanych dokumentów i literatury potrzebnej w jego pracy
- fachowcy (na przykład prawnicy) mogą przeczytać pozycje literatury profesjonalnej
- niewidomi studenci w bibliotekach mogą korzystać z tych samych książek, co widzący o ile tylko w bibliotece znajduje się Auto-Lektor 
- wreszcie każdy z niewidomych może czytać dla przyjemności i rozwoju
    Wszystko to w łatwy sposób, bez konieczności żmudnego konfigurowania i eksperymentów. Auto-Lektor działa po włączeniu przycisku włącznika i może czytać praktycznie każdy druk. Nie bez znaczenia jest możliwość zapewnienia dyskrecji i intymności. 
Auto-Lektor będzie służył rehabilitacji osób niewidomych pozwalając na przyspieszenie i usprawnienie tego procesu. 
Auto-Lektor jest zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako środek dydaktyczny. 
Parametry: 
- średni czas rozpoznawania pierwszego zdania: 20 s od zakończenia skanowania 
- czas skanowania: 12 s 
- średnia dokładność rozpoznawania: 99% słów właściwie rozpoznanych 
- urządzenia sterujące: klawiatura wewnętrzna lub zewnętrzna 
- tryby pracy: autonomiczny; tryb pracy w systemie Windows (NT lub 98) 
Początek strony
- masa: 11 kg 
- wymiary: 360 mm x 425 mm x 255 mm 

Kubuś (Syntezator mowy polskiej) - producent: Harpo
Syntezator mowy przeznaczony dla języka polskiego. Oferuje wysoką jakość i przyjemne brzmienie syntetyzowanej mowy, zgodność z trzema najczęściej wykorzystywanymi standardami kodowania polskich liter, tj.: Mazowią, Latin II oraz Windows 1250. Może współpracować ze screen reader'ami przeznaczonymi dla systemu DOS oraz dla systemów z rodziny Windows (3.xx, 9x, NT) pracującymi w standardzie SSIL.
Kubuś ma wielkość dużej podstawki pod monitor. Podłączany jest do komputera poprzez złącze RS232. Jego największą zaletą jest jakość mowy. Mówi bardzo wyraźnie i nie ma potrzeby przyzwyczajania się do jego mowy. Jest zrozumiała natychmiast.
Początek strony
Kubuś Lektor - Syntezator mowy przeznaczony dla języka polskiego. Oferuje wysoką jakość i przyjemne brzmienie syntetyzowanej mowy i możliwość pracy autonomicznej - bez podłączenia do komputera.
Kubuś Lektor wykorzystuje tę samą metodę syntezy mowy, co Kubuś, w odróżnieniu od niego może jednak pracować w dwóch trybach: trybie autonomicznym, tzn. bez podłączenia do komputera oraz w trybie obsługi screen reader'a. W pierwszym z tych trybów nie jest wymagane podłączenie do komputera, do wprowadzania tekstu wykorzystywana jest wbudowana stacja dyskietek, natomiast urządzeniem sterującym jest podłączona klawiatura komputerowa. W trybie obsługi screen reader'a Kubuś-Lektor funkcjonuje tak, jak Kubuś. Konieczne jest w tym wypadku połączenie z komputerem, natomiast stacja dyskietek i klawiatura nie są wykorzystywane.

Syntezator mowy
Syntalk MS SAPI (Syntezator mowy dla niewidomych działający z pomocą karty dźwiękowej komputera (nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt). ) - producent: Neurosoft Sp. z o. o. 

SynTalkSyntezator mowy Syntalk w wersji MS SAPI pozwala działać niewidomym bez konieczności instalowania dodatkowego sprzętu. Po instalacji Syntalka i na przykład programu outSPOKEN for Windows 2.0 - każdy multimedialny komputer może być obsłużony przez niewidomego!

Apollo2 - syntezytator mowy Wielojęzyczny syntezator mowy
Apollo 2 (Obsługa komputera przez niewidomych.) - producent: Dolphin 
Apollo 2 jest zasilanym z sieci energetycznej syntezatorem mowy typu tekst - mowa. Może być używany z bardzo wieloma komputerami. Jest to jedyny syntezator, który mówi ponad czterdziestoma językami. W jednym urządzeniu można zainstalować do czterech języków.
Współpracuje z prawie wszystkimi programami obsługującymi komputer (screen-readerami) przekazując tekst do syntezatora. Stanowi standard i jest najpopularniejszym syntezatorem na świecie.
Początek strony
Apollo 2 ma zmienną prędkość, wysokość, intonację i inne parametry mowy.
Do komputera podłącza się go poprzez port szeregowy (COM). Apollo 2 - syntezator mowy Apollo 2 firmy Dolphin jest to w tej chwili najpopularniejszy syntezator mowy w naszym kraju. Zawdzięcza to niebywałej skuteczności i możliwości zainstalowania w nim wielu języków. Inne syntezatory sprzedawane w Polsce potrafią w lepszy lub gorszy sposób mówić po polsku. Ten jest najczęściej zamawiany z polskim i angielskim językiem, ale może mówić w tylu innych językach, że zaspokoi wymagania nawet najbardziej wybrednych użytkowników.
Apollo ma też tę zaletę, że współpracuje z każdym programem dla niewidomych. Firma Dolphin stara się o to, by programy udźwiękawiające komputer dysponowały sterownikami do tego syntezatora.
Syntezator Apollo 2 komunikuje się z komputerem przez złącze RS 232. Wersja syntezatora z zasilaniem akumulatorowym (10 godz. pracy) nazywa się Juno. Istnieje również wersja wewnętrzna Europe PC 2 jako karta ISA.
W cenę syntezatora wliczony jest jeden język, dodatkowe języki wymagają dopłaty.
Apollo i Juno max. 4 języki, Europe PC 2 max. 7 języków.
Właściwości:
Pracuje z każdym komputerem zgodnym z IBM oraz laptopem. 
Współpracuje z wieloma programami udźwiękawiającymi np. Hal, Jaws, Readboard. 
Ma możliwość regulacji głośności i prędkości czytanego tekstu. 
Cechuje się wysoką jakością i naturalnością syntezowanego głosu.
Początek strony

Juno (Obsługa komputera przez niewidomych.) - producent: Dolphin
Juno jest syntezatorem mowy przeznaczonym dla notebooka. Spełnia takie same funkcje, jak Apollo 2, jest jednak nieco mniejszy od niego. Dodatkowo posiada baterię, która wystarcza na 10 godzin pracy
.

Orpheus to syntezator wielojęzyczny, który działa na komputerze wyposażonym w kartę dźwiękową. Orpheus współpracuje z programami Hal i Supernova.
Uwaga! Brak modułu języka polskiego.

PC 2 - CARD to syntezator mowy na karcie. Nie zajmuje on dodatkowego miejsca, gdyż montowany jest wewnątrz komputera. Współpracuje z takim samym oprogramowaniem specjalistycznym jak Apollo II.

outSPOKEN 2.01 (Program obsługujący syntezator mowy i monitor brajlowski) - producent: Alva B. V.
outSPOKEN for Windows 2.01
outSPOKEN pozwala niewidomemu usłyszeć i przeczytać w Braille'u wszystko, co jest wyświetlone na ekranie. outSPOKEN sprawia, że Windows staje się posłuszny. 
Po instalacji outSPOKENa możesz rozpocząć pracę - bez dodatkowego programowania, czy konfiguracji. Z outSPOKENem pracujesz w swoim własnym języku.
    Pracuje z Windows... naturalnie!
Niezawodny, elastyczny program do czytania ekranu komputera za pomocą mowy syntetycznej (wersja Solo) oraz mowy syntetycznej i Braille'a (wersja Ensemble). 
Pozwala niewidomemu szybko osiągnąć pełną swobodę pracy z Windows 95 i z Windows 98.
Łatwe sterowanie Windowsem 
outSPOKENa 2.01 łatwo się nauczyć. Skróty klawiaturowe Windows nie zmieniają swojego znaczenia, kiedy używasz outSPOKENa. Wszystkie komendy outSPOKENa można wydawać za pomocą klawiatury numerycznej i ewentualnie klawiszy zmieniaczy (SHIFT, CTRL lub ALT). Często używane w Windows komendy są osiągalne również za pomocą klawiszy monitora brajlowskiego. Z wersją Ensemble monitory brajlowskie z podwójnymi kursorami dotykowymi (np. Alva Delphi) dają jeszcze większe możliwości. Wspomniane możliwości dają olbrzymią elastyczność pracy z
Początek strony Windows. 
Łatwa nawigacja - również z pomocą monitora brajlowskiego. 
outSPOKEN 2.01 daje bezproblemowe możliwości wędrowania po całym ekranie. Funkcja wyszukiwania pozwala natychmiast zlokalizować kawałek tekstu, wytłuszczenie i inne elementy Windows - np. przyciski czy ikony. Komendy można wydawać Windowsowi wprost z klawiszy monitora brajlowskiego i skoczyć wprost do paska zadań, menu aplikacji czy do górnej lub dolnej krawędzi okna.
O tym, jaka informacja znajduje się na monitorze brajlowskim decyduje użytkownik. Unikalną właściwością outSPOKENa jest komenda pozwalająca przeczytać w każdej chwili linię statusu. 
outSPOKEN 2.01 informuje dokładnie o tym, co dzieje się na ekranie. Łatwo jest przełączać się między oknami a wewnątrz okna możesz umieścić kursor w dowolnym miejscu. 
Czytanie ekranu wykonywane jest czterema różnymi głosami, co daje możliwość łatwego rozróżnienia tekstu stanowiącego zawartość okna od określenia grafiki i informacji pochodzących od systemu Windows. 
    Preferencje ustawiane przez użytkownika 
To, ile informacji outSPOKEN przekazuje Braille'em czy mową, jak i język, głośność itp. zależy od Ciebie. Wszystkie opcje dotyczące konfiguracji zgromadzone są w jednym menu preferencji, zawsze łatwo dostępnym. W tym menu można wybrać język, w jakim się chce pracować, sposób śledzenia kursora, interpunkcje i inne. 
Zakres opcji ustawianych w preferencjach pozwala przystosować outSPOKENa do pracy tak dla początkującego jak i dla zaawansowanego użytkownika. 
Przełączniki związane z Braille'em pozwalają zdecydować o tym, czy używany jest 6 czy 8-punktowy system, jakie symbole używane są do oznaczania grafiki i elementów Windows, tabelę narodową Braille'a itp. 
    Rozpoczynasz działanie natychmiast. outSPOKEN 2.01 jest gotów do użycia natychmiast po instalacji. Instalacja jest łatwa i cała w Twoim języku. outSPOKEN nie wymaga pisania żadnych skryptów, a przejście z wersji 1.21 lub 2.0 na 2.01 nie zajmuje więcej niż parę minut. 
Pomoc. Na system pomocy składa się pomoc telefoniczna, bardzo szeroka dokumentacja tak w formie drukowanej jak i elektronicznej oraz zestawienia funkcji dostarczane z pakietem na sztywnych kartach. 
Kompatybilność. outSPOKEN 2.01 jest pewny i stabilny podczas pracy z naj-nowszymi jak i ze starymi programami pod Windows. Pracuje doskonale na przykład z ostatnimi wersjami Microsoft Office, WordPerfect, Netscape itp. Działa również w oknach DOS. Działa też dobrze z oprogra-mowaniem powięk-sza-jącym obraz na ekranie i wszystkimi synte-zatorami SSIL i MS-SAPI 3.0 oraz monitorami brajlowskimi ALVA, Powerbraille, Blazie i MDV. 
Olbrzymie możliwości wersji Ensemble 
Mowa i Braille są starannie zintegrowane, dzięki czemu osiągasz prędkość mowy i dokładność Braille'a. To, ile informacji chcesz usłyszeć a ile przeczytać palcami zależy od Ciebie. 
Liczby widoczne na ekranie są przedstawiane w Braille'u w tym samym formacie. W komórkach statusu monitora brajlowskiego widoczna jest pozycja bieżącego wiersza na ekranie, atrybut tekstu pod kursorem, wielkość aktywnego okna, liczbę elementów listy itp. Przy użyciu drugiego kursora dotykowego (na monitorach ALVA Delphi) można wykonywać te same funkcje, co prawym klawiszem myszy. 
Miejsce wyświetlane na monitorze brajlowskim może być widoczne na ekranie (np. podczas
Początek strony szkolenia). 

Hal (Program obsługujący syntezator mowy i monitor brajlowski) - producent: Dolphin
Jeden z bardziej znanych screen-readerów - programów sterujących syntezatorem mowy i linijką brajlowską. 
Hal dostępny jest w trzech wersjach:
. Hal 5.0 dla DOS
. Hal z syntezatorem Orpheus dla Windows 95/98
. Hal z syntezatorem Orpheus dla Windows NT.
HAL produkt firmy Dolphin Computer Access to program czytający ekran (tzw. screen reader), działający w środowisku Windows. Jego starsza wersja działa w systemie operacyjnym DOS, co przydaje się nadal wielu użytkownikom. Są już dostępne w pełni spolszczone wersje tego programu wraz z podręcznikiem i systemem pomocy. 
Poprzez współpracę z syntezatorem mowy HAL umożliwia odczytywanie tekstu na ekranie z takich programów jak: Word, Works, Excel, Acces, Explorer, Visual C++, Quatro Pro, Lotus 1-2-3 i innych. Jego główną własnością, na którą zwracają uwagę użytkownicy, jest prosta budowa i łatwe stosowanie przy najniższej na rynku cenie. Program jest tak skonstruowany, że pomaga niewidomemu w nawigacji po graficznym środowisku okienek. 
HAL wyposażony jest nie tylko w sterowniki do syntezatorów mowy, lecz również do brajlowskich monitorów. Oferuje nieproporcjonalnie duże możliwości w stosunku do swojej ceny - nie ma tańszego produktu tej klasy na polskim rynku.
Właściwości:
Współpracuje z systemami operacyjnymi Windows 95/98/NT/2000 
Obsługuje syntezatory sprzętowe, jak również programowe w technologii SAPI lub dołączany przez producenta Orpheus (w językach zachodnich). 
    Obsługuje wszystkie monitory brajlowskie spotykane w Polsce. 
Posiada możliwość odczytywania tekstu ze wszystkimi jego szczegółami, takimi jak rozmiar czcionki, kolor, rodzaj pisma, atrybuty kroju. 
Łatwy w użyciu panel kontrolny służy do zmiany mowy i interpunkcji. 
Inteligentny tryb nawigacji do przeglądania ekranu, opcja "gdzie jestem" wskazuje aktualną sytuację użytkownika. 
Potrafi dostosowywać się do uruchamianych programów zgodnie z upodobaniem użytkownika.

Supernova (Program obsługujący syntezator mowy i monitor brajlowski oraz powiększający) - producent: Dolphin
Supernova jest połączeniem programu udźwiękawiającego Hal, programu powiększającego Lunar oraz syntezatora mowy Orpheus. Jest dostępna w dwóch wersjach - dla Windows 95/98 i dla Windows NT.
Początek strony

                                                Monitory (linijki) brajlowskie 
Alva 544 Satellite (Linijka brajlowska do obsługi komputerów za pomocą Braille'a.) - producent: Alva B.V. 
40 - znakowa linijka brajlowska.
Linijka brajlowska - ALVA 544 Satellite    Linijka brajlowska, która powoduje, że panujesz nad komputerem!
Alva 544 Satellite to najbardziej ergonomiczne urządzenie w swojej kategorii. Poszerza możliwości działania i nawigacji w programach komputerowych doskonale współpracując z nowoczesnym oprogramowaniem czytającym z ekranu. Dwa komplety klawiszy nawigacyjnych, podwójne klawisze kursorów dotykowych, trzy komórki statusu i aktywacja mowy syntetycznej za pomocą linijki brajlowskiej podwajają produktywność, kreatywność i przyjemność pracy z komputerem. Możliwość połączenia poprzez port USB i wewnętrzny zasilacz stawia to nowatorskie urządzenie pośród najnowocześniejszych.
Najbardziej czarującą nową funkcją linijki Alva 544 Satellite są dwa komplety klawiszy nawigacyjnych. Używając ich możesz, na przykład, łatwo poruszać się pośród skomplikowanych ekranów graficznych i wpływać na sposób działania mowy syntetycznej bez odrywania rąk od linijki brajlowskiej. Wpływa to w oczywisty sposób na efektywność pracy. 
Linijka może być skonfigurowana zgodnie z osobistymi oczekiwaniami Użytkownika. Można na przykład zamienić funkcje lewego i prawego kompletu klawiszy nawigacyjnych.
    Podwójny kursor dotykowy
Silikonowe klawisze kursora dotykowego powyżej każdej komórki brajlowskiej dają pełną integrację głosu z Braille'em. Pierwszy rząd klawiszy kursora dotykowego przywołuje kursor ekranowy do miejsca reprezentowanego przez odpowiednią komórkę brajlowską. Drugi rząd klawiszy pozwala uzyskać głosową informację o atrybutach tekstu i grafiki w miejscu odpowiadającemu bieżącej komórce (o ile używamy jednocześnie syntezatora mowy). Klawisze kursora dotykowego w Windows mogą też symulować naciśnięcie prawego i lewego przycisku myszy. 
    Elastyczna definicja komórek statusu
W zależności od oprogramowania sterującego mową i Braille'em, komórki statusu dostarczają dodatkowych informacji o atrybutach tekstu, pozycji fokusa i atrybutach ikon. Komórki statusu w linijce Alva 544 Satellite można umieścić tak po lewej, jak i po prawej stronie komórek brajlowskich, lub też całkowicie je wyłączyć tak, aby użyć wszystkich czterdziestu czterech komórek do czytania tekstu.
    Klawisze na ścianie przedniej linijki
- Dwa komplety klawiszy nawigacyjnych, po sześć w komplecie
- 44 piezoelektryczne komórki brajlowskie
- Podwójne klawisze kursora dotykowego
- Cztery krawędziowe klawisze nawigacyjne 
- Dwa krawędziowe klawisze operacyjne
Opis ściany tylnej linijki:
- Włącznik
- Jeden port szeregowy 9-igłowy
- Dwa porty wyjściowe USB do podłączania urządzeń USB
- Jeden port wejściowy USB do podłączenia komputera
- Gniazdo zasilania 
Zasilanie:
- Zasilacz wewnętrzny 110 - 240 Volt / 12 Wat
- Dziesięć wymiennych, ładowanych akumulatorów dających możliwość 15 godzin pracy
Opcje konfiguracyjne:
- Konfigurowalne schematy dźwięków
- Czterdzieści znaków brajlowskich i trzy komórki statusu lub czterdzieści cztery znaki
- Komórki statusu po prawej lub lewej stronie
- Zamiana znaczenia kompletów klawiszy nawigacyjnych
- Zmiana znaczeń klawiszy krawędziowych
- Zapamiętywanie i odtwarzanie ustawień
- Auto-Test
Wymiary: 310 x 290 x 24 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
Masa: 2100 gramów
Oprzyrządowanie:
- Komplet przewodów USB oraz szeregowych
- Przewód zasilający
- Torba / plecak do przenoszenia linijki
- Dwa wsporniki pod klawiaturę
- Paski mocujące do komputerów przenośnych
- Komplet sterowników
- Drukowana instrukcja obsługi
Początek strony
Kompatybilność:
- Komputery kompatybilne z PC IBM
- Windows 98/95 i Windows NT
- Open Standard umożliwia zgodność z większością oprogramowania sterującego i systemami operacyjnymi
Cienka i przenośna linijka brajlowska może być atrakcyjna - wystarczy ocenić małą grubość i wagę Alvy 544 Satellite. Mimo to jest bardzo solidna i spełni Twoje oczekiwania tak w pracy, w szkole jak i w domu. Pośród nich doskonałą jakość Braille'a, łatwość użycia, rozwinięte możliwości nawigacyjne, przenośność, trwałość i inne.
Połączenie Universal Serial Bus (USB)
Dzięki wyposażeniu w dwa porty wyjściowe USB i jeden wejściowy, Alva 544 Satellite jest przygotowana do użycia z najnowszymi komputerami i peryferiami jutra. Możliwości plug-and-play magistrali USB pozwalają podłączać linijkę bez wyłączania lub resetowania komputera ani linijki. 
Zintegrowany zasilacz i łatwo wymienialne akumulatory
Z linijką Alva 544 Satellite nie ma potrzeby używania zewnętrznych zasilaczy sieciowych. Połączenie gniazda zasilającego linijki z odpowiednim przewodem zasilającym pozwala rozpocząć pracę w każdym zakątku świata. Po odłączeniu od źródła zasilania linijka działa jeszcze przez wiele godzin dzięki łatwo wymienialnym akumulatorom. Po ponownym podłączeniu do zasilania zewnętrznego, akumulatory zostaną automatycznie naładowane nawet w czasie pracy.
    Praca bez ograniczeń
Alva 544 Satellite zbudowana jest w zgodzie z filozofią Open Standard, co oznacza, że działa z każdym popularnym systemem operacyjnym, programem sterującym mową i Braille'em, systemem komputerowym i syntezatorem mowy. Konstrukcja i funkcjonalność Alvy 544 Satellite jest zoptymalizowana dla systemów operacyjnych zorientowanych graficznie.
Serwis:
Każdy problem serwisowy może zostać szybko rozwiązany dzięki modularnej konstrukcji układów elektronicznych. Alva 544 Satellite spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i zakłóceniowe. 
Produkty firmy Alva są znane na rynku światowym od 1984 roku. Poza linijkami brajlowskimi Alva dostarcza programy sterujące mową syntetyczną i Braille'em (screen readery) i programy powiększające dla takich systemów, jak Windows, OS/2 i Macintosh. Jakość to marka Alvy. 
Alva posiada przedstawiciela w Polsce - firmę Harpo, która działa niemalże tak samo długo jak Alva na rynku sprzętu elektronicznego i komputerowego dla niewidomych w Polsce.
Początek strony

Alva 570 Satellite Pro (Linijka brajlowska do obsługi komputerów za pomocą Braille'a.) - producent: Alva B.V.                  (70 - znakowa linijka brajlowska).
ALVA 570 Satellite Pro linijka brajlowskaALVA 570 Satellite Pro to linijka brajlowska, dla profesjonalistów.
Alva 570 Satellite Pro to najbardziej ergonomiczne urządzenie w swojej kategorii. Poszerza możliwości działania i nawigacji w programach komputerowych doskonale współpracując z nowoczesnym oprogramowaniem czytającym z ekranu. Dwa komplety klawiszy nawigacyjnych, podwójne klawisze kursorów dotykowych, trzy komórki statusu i aktywacja mowy syntetycznej za pomocą linijki brajlowskiej podwajają produktywność, kreatywność i przyjemność pracy z komputerem. Możliwość połączenia poprzez port USB i wewnętrzny zasilacz stawia to nowatorskie urządzenie pośród najnowocześniejszych.
Najbardziej czarującą nową funkcją linijki Alva 570 Satellite Pro są dwa komplety klawiszy nawigacyjnych. Używając ich możesz, na przykład, łatwo poruszać się pośród skomplikowanych ekranów graficznych i wpływać na sposób działania mowy syntetycznej bez odrywania rąk od linijki brajlowskiej. Wpływa to w oczywisty sposób na efektywność pracy. 
Linijka może być skonfigurowana zgodnie z osobistymi oczekiwaniami Użytkownika. Można na przykład zamienić funkcje lewego i prawego kompletu klawiszy nawigacyjnych.
Podwójny kursor dotykowy
Silikonowe klawisze kursora dotykowego powyżej każdej komórki brajlowskiej dają pełną integrację głosu z Braille'em. Pierwszy rząd klawiszy kursora dotykowego przywołuje kursor ekranowy do miejsca reprezentowanego przez odpowiednią komórkę brajlowską. Drugi rząd klawiszy pozwala uzyskać głosową informację o atrybutach tekstu i grafiki w miejscu odpowiadającemu bieżącej komórce (o ile używamy jednocześnie syntezatora mowy). Klawisze kursora dotykowego w Windows mogą też symulować naciśnięcie prawego i lewego przycisku myszy. 
Elastyczna definicja komórek statusu:
W zależności od oprogramowania sterującego mową i Braille'em, komórki statusu dostarczają dodatkowych informacji o atrybutach tekstu, pozycji fokusa i atrybutach ikon. Komórki statusu w linijce Alva 570 Satellite Pro można umieścić tak po lewej, jak i po prawej stronie komórek brajlowskich, lub też całkowicie je wyłączyć tak, aby użyć wszystkich siedemdziesięciu komórek do czytania tekstu.
Klawisze na ścianie przedniej linijki:
- Dwa komplety klawiszy nawigacyjnych, po sześć w komplecie
- 70 piezoelektrycznych komórek brajlowskich
- Podwójne klawisze kursora dotykowego
- Sześć krawędziowych klawiszy nawigacyjnych
- Dwa krawędziowe klawisze operacyjne
Opis ściany tylnej linijki:
- Włącznik
- Jeden port szeregowy 9-igłowy
- Dwa porty wyjściowe USB do podłączania urządzeń USB
- Jeden port wejściowy USB do podłączenia komputera
- Gniazdo zasilania 
Zasilanie:
- Zasilacz wewnętrzny 110 - 240 Volt / 12 Wat
- Dziesięć wymiennych, ładowanych akumulatorów dających możliwość 15 godzin pracy
Opcje konfiguracyjne:
- Konfigurowalne schematy dźwięków
- Sześćdziesiąt sześć znaków brajlowskich i trzy komórki statusu lub siedemdziesiąt znaków
- Komórki statusu po prawej lub lewej stronie
- Zamiana znaczenia kompletów klawiszy nawigacyjnych
- Zmiana znaczeń klawiszy krawędziowych
- Zapamiętywanie i odtwarzanie ustawień
- Auto-Test
Wymiary
- 520 x 290 x 24 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
Masa - ok. 2660 gramów
Oprzyrządowanie:
- Komplet przewodów USB oraz szeregowych
- Przewód zasilający
- Torba / plecak do przenoszenia linijki
- Mata pod klawiaturę
- Paski mocujące do komputerów przenośnych
- Komplet sterowników
- Drukowana instrukcja obsługi
Kompatybilność:
- Komputery kompatybilne z PC IBM
- Windows 98/95 i Windows NT
- Open Standard umożliwia zgodność z większością oprogramowania sterującego i systemami operacyjnymi
Cienka i przenośna linijka brajlowska może być atrakcyjna - wystarczy ocenić małą grubość i wagę Alvy 570 Satellite Pro. Mimo to jest bardzo solidna i spełni Twoje oczekiwania tak w pracy, w szkole jak i w domu. Pośród nich doskonałą jakość Braille'a, łatwość użycia, rozwinięte możliwości nawigacyjne,
Początek strony przenośność, trwałość i inne.
Połączenie Universal Serial Bus (USB)
Dzięki wyposażeniu w dwa porty wyjściowe USB i jeden wejściowy, Alva 570 Satellite Pro jest przygotowana do użycia z najnowszymi komputerami i peryferiami jutra. Możliwości plug-and-play magistrali USB pozwalają podłączać linijkę bez wyłączania lub resetowania komputera ani linijki. 
Zintegrowany zasilacz i łatwo wymienialne akumulatory
Z linijką Alva 570 Satellite Pro nie ma potrzeby używania zewnętrznych zasilaczy sieciowych. Połączenie gniazda zasilającego linijki z odpowiednim przewodem zasilającym pozwala rozpocząć pracę w każdym zakątku świata. Po odłączeniu od źródła zasilania linijka działa jeszcze przez wiele godzin dzięki łatwo wymienialnym akumulatorom. Po ponownym podłączeniu do zasilania zewnętrznego, akumulatory zostaną automatycznie naładowane nawet w czasie pracy.
Praca bez ograniczeń
Alva 570 Satellite Pro zbudowana jest w zgodzie z filozofią Open Standard, co oznacza, że działa z każdym popularnym systemem operacyjnym, programem sterującym mową i Braille'em, systemem komputerowym i syntezatorem mowy. Konstrukcja i funkcjonalność Alvy 570 Satellite Pro jest zoptymalizowana dla systemów operacyjnych zorientowanych graficznie.
Serwis
Każdy problem serwisowy może zostać szybko rozwiązany dzięki modularnej konstrukcji układów elektronicznych. Alva 570 Satellite Pro spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i zakłóceniowe. 
Produkty firmy Alva są znane na rynku światowym od 1984 roku. Poza linijkami brajlowskimi Alva dostarcza programy sterujące mową syntetyczną i Braille'em (screen readery) i programy powiększające dla takich systemów, jak Windows, OS/2 i Macintosh. Jakość to marka Alvy. 
Alva posiada przedstawiciela w Polsce - firmę Harpo, która działa niemalże tak samo długo jak Alva na rynku sprzętu elektronicznego i komputerowego dla niewidomych w Polsce.
Początek strony

Linijka brajlowska Alva ABT340Linijka Alva ABT340 odznacza się wyjątkową trwałością i bardzo dobrą ceną, co spowodowało, ze stanowi światowy standard. Wszystkie znane aplikacje komputerowe komunikują się z tą linijką. 
ABT 340 posiada wiele innych zalet: 
. Siedem klawiszy nawigacyjnych na przedniej krawędzi - do poruszania się po ekranie bez odrywania rąk od linijki
. 40 komórek brajlowskich i trzy komórki statusu
. złącza szeregowe (2 szt.), równoległe do komputera i równoległe do drukarki, gniazdo klawiaturowe (służące do podłączenia dodatkowej klawiatury do sterowania linijką lub też podłączenia klawiatury komputera poprzez linijkę, co zwiększa możliwości wpływania na program komputerowy przez linijkę)
. Podwójne klawisze tzw. Kursora dotykowego (dwa klawisze powyżej każdej komórki brajlowskiej, pozwalające na wykonanie dodatkowych, przydatnych funkcji, np. przywołanie kursora, czy informacja o atrybutach tekstu)
. Możliwość jednoczesnego połączenia z wieloma komputerami
. Masa - 2,5 kg
. Rozmiary - 300 x 280 x 30 mm 
. Czas pracy na akumulatorach - bez podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania - 7 godzin
. Załączone oprogramowanie do obsługi linijki w DOS-ie.
. Sygnały dźwiękowe - wejście i wyjście audio
. Instrukcja w języku polskim (55 stron) na dyskietce i drukowana; na żądanie w Braille'u
. Torba-plecak w komplecie
. Podstawki pod klawiaturę w komplecie
. Jednoczesne połączenie z wieloma komputerami (czasami potrzebne jest aby połączyć linijkę z więcej niż jednym komputerem jednocześnie. Mimo, że linijka ABT przyjmuje dane tylko z jednego komputera w jednym momencie, można w wygodny sposób przełączać złącza wejściowe za pomocą klawiszy kursora dotykowego powyżej komórek brajlowskich.)

 Drukarka brajlowska

    Index Basic D/S (Drukarka brajlowska do druku na pojedynczych arkuszach papieru ) - producent: Index.
Drukarki Basic to najprostsze, a przy tym bardzo dobre drukarki Indexa. 
W ofercie są dwa modele:
Index Basic D - drukuje dwustronnie oraz Index Basic S - drukuje jednostronnie.Początek strony

Parametry:

    Index 4 x 4. Index 4 x 4: drukarka brajlowska dwustronna drukująca cztery strony brajlowskie na jednym dużym arkuszu papieru

Wydajna drukarka brajlowska dwustronna drukująca cztery strony brajlowskie na jednym dużym arkuszu papieru. Można do niej wysłać tekst zajmujący do 100 stron brajlowskich. Po zakończeniu drukowania, wydruk łatwo składa się wzdłuż zaznaczonej przez drukarkę linii.

Parametry:

  • Prędkość druku: 380 stron na godzinę

  • Wielkość: 560 x 180 x 440 mm

  • Waga: 14 kg

  • Sposób druku: 13 utwardzonych młotków wyduszających na stalowej utwardzonej formie

Index Everest (Drukarka brajlowska do druku dwustronnego, na pojedynczych arkuszach papieru Index Everest - drukarka brajlowska brajlowskiego.) - producent: Index
Drukarka brajlowska do druku dwustronnego, na pojedynczych arkuszach papieru brajlowskiego pobieranych z podajnika, z prędkością 324 pph (stron na godzinę) czyli 95 znaków na sekundę. 
Łatwa w obsłudze. Panel oznaczony drukiem Braille'em. Komunikaty głosem. 
Pamięć buforowa pozwala na wydrukowanie 400 stron bez konieczności współpracy z komputerem. 
Możliwość druku grafiki.
Początek strony

Dane techniczne:
Prędkość druku: 324 strony na godzinę, 95 znaków na sekundę;
Wielkość: 563 x 175 x 433 mm, (22x7x17")
Waga 14 kg 
Sposób druku: 13 utwardzanych młotków wyduszających na stalowej utwardzanej formie.
Bufor tekstu: 400 kb (ok 400 stron)
Pamięć programu: 516 kb FLASH 
Papier: 90-180 gsm
Wymiary papieru: Szerokość 150-297 mm (6-12") Długość 150-350 mm (6-14")
Druk podwójny: odstęp między punktowy 2.5 mm
odległość między punktami w znaku 2.2 / 2.5 mm
Wielkość punktu: Wysokość 0.45 mm, średnica 1.6 mm odległość między punktami 2.5 mm;
Pomiędzy znakami 6.0 mm, regulowany odstęp pomiędzy wierszami;
Grafika: Odległość między punktami 1.6 / 2.0 / 2.5 mm
Interface: Centronics oraz szeregowy
Napięcie zasilania: 100-115 220-240 Volt 
Pobór mocy: w spoczynku 10W, max 130W 
Początek strony
Tablice Braille'a: Maximum 20 - również definiowalne przez użytkownika


                                           
Maszyny brajlowskie do pisania

    Mountbatten Brailler Mountbatten Brailler-  idealny do pracy, edukacji, szkoleń i domowego  użytku
. Przenośna maszyna brajlowska
. Drukarka brajlowska
. Notatnik elektroniczny
. Klawiatura brajlowska do komputera
. Narzędzie komunikacji dla nie znających Braille'a
Wszechstronność to słowo, które przychodzi na myśl, kiedy mowa jest o Mountbatten Brailler. Wiele produktów w jednej, estetycznej obudowie. 
Kiedy służy jako maszyna brajlowska wyróżnia się ergonomiczną klawiaturą z możliwością ,,wymazywania" pomyłkowo wprowadzonych znaków i wieloma możliwościami formatowania tekstu. Po podłączeniu do komputera Mountbatten Brailler staje się drukarką! Pisząc Braille'em na klawiaturze Mountbatten Brailler jednocześnie można uzyskiwać kopię czarnodrukową na zwykłej drukarce. Osoby, które nie znają Braille'a mogą pisać na zwykłej klawiaturze a Mountbatten Brailler wydrukuje to sześcio- lub ośmiopunktem.
W trakcie lekcji można wpisywać notatki do pamięci a przesłać do komputera lub wydrukować później. Mountbatten Brailler może też pracować w trybie graficznym i drukować wypukłe obrazy. 
Pracuje na zwykłym i grubym papierze, metalowych i plastikowych foliach.
Pracujesz w Braille'u a drukujesz czarnym drukiem. 
    Pracujesz na zwykłej klawiaturze, a efekt drukujesz w Braille'u! 
Wszystko bez żadnych skomplikowanych operacji. Bez specjalnych, dodatkowych łączy. Bez koniecznej znajomości techniki komputerowej! 
Początek strony
Idealny do pracy, edukacji, szkoleń i domowego użytku.


Mountbatten Brailler (Brajlowska maszyna do pisania z funkcją notatnika i konwersją na i ze zwykłego pisma) - producent: Quantum
Mountbatten Brailler
- idealny do pracy, edukacji, szkoleń i domowego użytku
. Przenośna maszyna brajlowska
. Drukarka brajlowska
. Notatnik elektroniczny
. Klawiatura brajlowska do komputera
. Narzędzie komunikacji dla nie znających Braille'a

Wszechstronność to słowo, które przychodzi na myśl, kiedy mowa jest o Mountbatten Brailler. Wiele produktów w jednej, estetycznej obudowie. 
Kiedy służy jako maszyna brajlowska wyróżnia się ergonomiczną klawiaturą z możliwością "wymazywania" pomyłkowo wprowadzonych znaków i wieloma możliwościami formatowania tekstu. Po podłączeniu do komputera Mountbatten Brailler staje się drukarką! Pisząc Braille'em na klawiaturze Mountbatten Brailler jednocześnie można uzyskiwać kopię czarnodrukową na zwykłej drukarce. Osoby, które nie znają Braille'a mogą pisać na zwykłej klawiaturze a Mountbatten Brailler wydrukuje to sześcio- lub ośmiopunktem.
W trakcie lekcji można wpisywać notatki do pamięci a przesłać do komputera lub wydrukować później. Mountbatten Brailler może też pracować w trybie graficznym i drukować wypukłe obrazy. 
Pracuje na zwykłym i grubym papierze, metalowych i plastikowych foliach.
Pracujesz w Braille'u a drukujesz czarnym drukiem. 
    Pracujesz na zwykłej klawiaturze a efekt drukujesz w Braille'u! 
Wszystko bez żadnych skomplikowanych operacji. Bez specjalnych, dodatkowych łączy. Bez koniecznej znajomości techniki komputerowej! 
Początek strony
Idealny do pracy, edukacji, szkoleń i domowego użytku.
 

Tatrapoint Adaptive (Maszyna brajlowska do pisania) - producent: Svec.
Łatwa w obsłudze mechaniczna maszyna do pisania. Cechuje ją dobra jakość druku, wysoka niezawodność i regulowana szerokość klawiatury. Te zalety powodują, że Tatrapoint Adaptive jest idealna dla dorosłych, jak i dzieci.
Łatwa w obsłudze mechaniczna maszyna do pisania. Cechuje ją dobra jakość druku, wysoka niezawodność i regulowana szerokość klawiatury. Te zalety powodują, że Tatrapoint Adaptive jest idealna dla dorosłych, jak i dzieci.
Tatrapoint Adaptive występuje w dwóch odmianach:
- z wałkiem o szerokości 235 mm - 34 znaki w wierszu z wałkiem o szerokości 275 mm - 40 znaków w wierszu
Parametry:
. Ustawiane marginesy (lewy i prawy)
. Dzwonek 5 znaków przed końcem wiersza
. Uchwyty do taśmy DYMO, pozwalające na łatwe pisanie na tej taśmie
. Regulowane odstępy pomiędzy klawiszami dla obu rąk
. Dźwignia zwolnienia kartki
. Klawisz cofacza
Początek strony
. Ergonomiczny kształt i rozkład klawiszy

 

Porta Thiel (Drukarka do druku pismem Braille'a) - producent: Thiel GmBH
Mała, lekka drukarka brajlowska.
Porta-Thiel to mała, lekka drukarka brajlowska. Jakość druku jest mimo to dobra.
Porta-Thiel drukuje na gładkim papierze o gramaturze pomiędzy 80 a 180 i rozmiarze równym lub większym A4. 
Porta-Thiel drukuje na pojedynczych kartkach, wstędze i plastiku. Głębokość punktów brajlowskich może być regulowana w zależności od grubości papieru. 
Dodatkowy podajnik papieru umieszcza automatycznie papier na początkowej pozycji.
Parametry drukarki mogą być zmieniane według życzeń użytkownika z pomocą dialogu konfiguracyjnego.
Istnieją dwie wersje drukarki Porta-Thiel: jedno- i dwustronna. Ta druga drukuje od razu po dwu stronach kartki.
Parametry:
. Prędkość druku: 15 znaków na sekundę
. Waga: 4,6 kg
. Wielkość: 390 x 250 x 110 mm

Parrot Plus V3 (Elektroniczny notatnik i organizator) - producent: Parrot
Jest to notatnik i organizator przeznaczony specjalnie dla niewidomych.
Jest to notatnik i organizator przeznaczony specjalnie dla niewidomych:
. Zapamiętuje numery telefonów i potrafi je podać lub nawet wykonać telefon (po zbliżeniu do słuchawki telefonicznej) po tym, jak się do niego powie skojarzone z tym numerem hasło. Jakość rozpoznawania mowy jest bardzo wysoka.
Zapamiętuje 300 numerów telefonicznych i do 40 minut nagrania w notatkach.
. Zapamiętuje notatki słowne wraz z datą i godziną nagrania.
. Zapamiętuje terminy spotkań wraz z ich słownym opisem. Po nadejściu pory spotkania Parrot może o nim przypomnieć.
Początek strony
. Zawiera mówiący zegar z budzikiem i mówiący kalkulator.
 

MaxLupe (Lupa elektroniczna) - producent: Reinecker Reha Technik
Z pomocą Maxlupe osoby słabo widzące mogą szybko i w prosty sposób oglądać powiększone teksty i obrazy. 
Obraz wyświetlany na ekranie lupy może być kolorowy lub czarno-biały. Możliwość ustawienia negatywu lub pozytywu pozwala na oglądanie obrazów o szczególnie dużym kontraście w sposób nie męczący oczu. 
Z pomocą Maxlupe osoby słabo widzące mogą szybko i w prosty sposób oglądać powiększone teksty i obrazy. 
Obraz wyświetlany na ekranie lupy może być kolorowy lub czarno-biały. Możliwość ustawienia negatywu lub pozytywu pozwala na oglądanie obrazów o szczególnie dużym kontraście w sposób nie męczący oczu.
Maxlupe jest doskonałą pomocą podczas pisania.
Dzięki specjalnemu statywowi osoba słabo widząca może swobodnie napisać list, podpisać czek, czy rozwiązać krzyżówkę. Pisany tekst wyświetlany jest na ekranie lupy.
Inną bardzo przydatną funkcją Maxlupe jest możliwość podłączenia jej do monitora, co pozwala uzyskać zwielokrotnione powiększenie.
Jest to szczególnie pomocne podczas oglądania obrazów i grafiki, gdyż zapewnia płynność czytania.
Praktyczna torba do Maxlupe umożliwia wygodne przenoszenie, a baterie pozwalają na używanie urządzenia w miejscach gdzie nie ma dostępu do źródła prądu.
Parametry:
. Powiększenie: 5, 10, 15 razy
. Obraz: kolorowy, czarno-biały (pozytyw/negatyw)
. Masa: 162 x 70 x 109 mm
. Waga: 800 g
Początek strony
. Zasilanie: 230 V, 50 Hz


                              
Powiększalniki telewizyjne czarno białe
TVi Classic (Ręczny powiększalnik telewizyjny, pracuje ze zwykłym telewizorem.) - producent: Ash Technologies Ltd. 
TVi Classic - ręczny powiększalnik telewizyjnyRęczny powiększalnik telewizyjny, pracuje ze zwykłym telewizorem zamiast monitora. 
Zapewnia stałe 27-krotne powiększenie. 
TVi Classic jest przenośnym powiększalnikiem telewizyjnym dla osób słabo widzących. Wszędzie tam gdzie dostępny jest telewizor odczytamy interesujące nas wiadomości. TVi Classic to urządzenie wyposażone w malutką kamerę umieszczoną w ergonomicznej, poręcznej ,,myszce". Urządzenie to może być podłączone do jakiegokolwiek telewizora o europejskim standardzie (system PAL). Kamera znajdująca się w ,,myszce" dzięki doskonałemu mechanizmowi rolkowemu ułatwia skanowanie tekstu czy też obrazu z różnych powierzchni. TVi Classic posiada kontrolny przycisk, który pozwala na ustawienie kontrastu czytanego tekstu w negatywie lub pozytywie, a także odpowiedniej tonacji do oglądania zdjęć.
Parametry:
. Zdolność powiększania: 16x (na monitorze l4"),, 24x (na monitorze 21") 
Początek strony
. Wymiary: powiększalnik 18x10x5, kamera 11,5x3,7x3,8 (cm)
. Waga: 850 g 
TVi

TVi Zoom (Ręczny powiększalnik telewizyjny, pracuje ze zwykłym telewizorem.) - producent: Ash Technologies Ltd. 
TVi Zoom - ręczny powiększlnik telewizyjnyRęczny powiększalnik telewizyjny, pracuje ze zwykłym telewizorem zamiast monitora. Zapewnia zmienne 12 - 24-krotne powiększenie.
TVi Zoom 
Urządzenie to różni się od TVi Classic tym, że posiada wbudowane dodatkowe soczewki, co umożliwia regulację powiększenia.
Parametry:
. Zdolność powiększania: 10x do 20x (na monitorze l4"), 15x do 30x (na monitorze 21") 
. Wymiary: powiększalnik 18x10x5, kamera 11x5x5,6 (cm)
. Waga: 880 g 
Ręczny powiększalnik telewizyjny, pracuje ze zwykłym telewizorem zamiast monitora. Zapewnia zmienne 12 - 24-krotne powiększenie (dla telewizora 21"). Łatwy w transporcie, można go podłączyć do każdego domowego telewizora.
Początek strony

 

Videomatic M3 (Powiększalnik telewizyjny dla słabo widzących.) - producent: Reinecker Reha Technik
Videomatic M3 - MPR II to powiększalnik, dzięki któremu użytkownik nie musi się martwić rzeczywistymi kolorami czytanego tekstu. Obraz może być przetworzony na kolor czarny, zielony, żółty lub niebieski, co zapewnia płynność czytania bez nadmiernego męczenia oczu
Videomatic M3 - MPR II to powiększalnik, dzięki któremu użytkownik nie musi się martwić rzeczywistymi kolorami czytanego tekstu. Obraz może być przetworzony na kolor czarny, zielony, żółty lub niebieski, co zapewnia płynność czytania bez nadmiernego męczenia oczu.
Parametry:
. Kolory obrazu zmienne
. Monitor monochromatyczny
. Powiększenie: 6 - 36 razy, za dopłatą do 60 razy
. Ekran o przekątnej 17"
. Antystatyczna i antyrefleksyjna powłoka ekranu
. Częstotliwość odchylania pionowego 60 Hz
Początek strony
. Brak smużenia i zmian kształtu liter podczas szybkiego przesuwania oryginału.
 

Videomatic MD (Powiększalnik telewizyjny dla słabo widzących.) - producent: Reinecker Reha Technik
Videomatic MD jest doskonałą pomocą optyczną dla osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej (Matrinopatia).
Pozwala na osiągnięcie dużego powiększenia przy zachowaniu wysokiego kontrastu, który powinien być wyregulowany w ten sposób, aby oglądany obraz był czarno-biały i nie zawierał szarości
Videomatic MD jest doskonałą pomocą optyczną dla osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej (Matrinopatia).
Pozwala na osiągnięcie dużego powiększenia przy zachowaniu wysokiego kontrastu, który powinien być wyregulowany w ten sposób, aby oglądany obraz był czarno-biały i nie zawierał szarości.
Parametry:
. Obraz: czarno-biały (pozytyw/negatyw)
. Powiększenie: 5 - 30 razy
. Przełącznik powiększenia: 10 - 60 razy
. Ekran o przekątnej: 17"
. Częstotliwość odchylania pionowego: 70 Hz
. Brak smużenia i zmian kształtu liter podczas szybkiego przesuwania oryginału
Początek strony
. Antystatyczna i antyrefleksyjna powłoka ekranu
 

Videomatic Piccolo (Powiększalnik telewizyjny dla słabo widzących.) - producent: Reinecker Reha Technik 
Dzięki niewielkiej liczbie regulatorów Videomatic Piccolo jest powiększalnikiem prostym w obsłudze, gotowym do użycia natychmiast po uruchomieniu. Posiada możliwość regulacji kontrastu, co pozwala na czytanie wielu rodzajów druku 
Dzięki niewielkiej liczbie regulatorów Videomatic Piccolo jest powiększalnikiem prostym w obsłudze, gotowym do użycia natychmiast po uruchomieniu. Posiada możliwość regulacji kontrastu, co pozwala na czytanie wielu rodzajów druku. 
Videomatic Piccolo występuje w dwóch wersjach: 
b - powiększalnik czarno-biały
c - powiększalnik kolorowy
Parametry:
. Videomatic Piccolo c: kamera kolorowa CCD ze zmienną funkcją multikolor i pełnym spektrum, Videomatic Piccolo b: kamera monochromatyczna CCD
. Ekran o przekątnej 14"
. Antystatyczna i antyrefleksyjna powłoka ekranu
. Częstotliwość odchylania pionowego 60 Hz
. Brak smużenia i zmian kształtu liter podczas szybkiego przesuwania oryginału
. Łatwy do przesuwania stolik X-Y
Początek strony
. Ciągła regulacja powiększenia od 5 do 30 razy
. Masa: 25 kg
 

Videomatic RP (Powiększalnik telewizyjny dla słabo widzących.) - producent: Reinecker Reha Technik 
Videomatic RP przeznaczony jest dla osób cierpiących na zwyrodnienie siatkówki (Retinopatia), które potrzebują do czytania duży ekran o wysokiej rozdzielczości 
Videomatic RP przeznaczony jest dla osób cierpiących na zwyrodnienie siatkówki (Retinopatia), które potrzebują do czytania duży ekran o wysokiej rozdzielczości. O ile nie jest konieczne duże powiększenie obrazu, o tyle kontrast musi być bardzo wysoki. Ekran powinien być na tyle duży, aby zmieściła się na nim cała oglądana strona, a częstotliwość odświeżania musi wynosić co najmniej 70 Hz.
Parametry:
. Obraz: czarno-biały (pozytyw/negatyw)
. Powiększenie: 1,5 - 15 razy
. Przełącznik powiększenia: 3 - 30 razy
. Wielkość ekranu: 17"
. Częstotliwość odświeżania: 70 Hz
. Brak smużenia i zmian kształtu liter podczas szybkiego przesuwania oryginału
Początek strony
. Antystatyczna i antyrefleksyjna powłoka ekranu
 

Videomatic S1 VGA (Powiększalnik do współpracy z komputerem) - producent: Reinecker Reha Technik 
Videomatic S1 VGA - powiększalnik do współpracy z komputeremPowiększalnik telewizyjny wyświetlający obraz na ekranie komputerowym. Obraz z kamery może być wyświetlany jednocześnie z obrazem z komputera 
Videomatic S1-VGA jest urządzeniem najwyższej klasy, produkowanym przez firmę Reinecker - światowego lidera jakości i specjalisty w zakresie powiększalników telewizyjnych. 
Videomatic S1-VGA jest kamerą wysokiej rozdzielczości, podłączalną do komputera VGA pomiędzy komputer a kartę graficzną. System ten dopasowuje się automatycznie do trybu, w jakim pracuje karta VGA. 
Obraz z kamery można oglądać na tle obrazu z komputera lub też na całej powierzchni monitora. Podział obrazu pomiędzy kamerę a obraz z komputera jest dowolnie definiowany za pomocą dostarczonego razem z Videomaticiem S1-VGA trackballa. 
Jeśli z karty VGA nie dochodzi do Videomatica S1-VGA żaden sygnał - na ekranie monitora widać wyłącznie obraz z kamery na całej powierzchni z maksymalną częstotliwością odchylania - 75 Hz i maksymalną rozdzielczością Super-VGA. W trybie tym można używać to urządzenie jak ,,normalny" powiększalnik. 
W obu trybach można wybierać dowolną kombinację tła i obrazu spośród 8 kolorów. Można też szybko przełączać pomiędzy normalnym obrazem i jego negatywem. Można też oczywiście zmieniać
Początek strony powiększenie i ostrość. 
 

Videomatic SVGA pracuje z częstotliwością 75 Hz bez przeplotu. Oznacza to, że na ekranie nie ma smużenia i migania podczas przesuwania stolika z oryginałem. Inne firmy używają kamery pracującej ze zwykłą częstotliwością, tj. 50 lub 60 Hz, a zmiana częstotliwości jest uzyskiwana elektronicznie (zmiana podyktowana przez częstotliwość odchylania monitora komputerowego, która jest wyższa w nowoczesnych monitorach). Ta elektroniczna konwersja zawsze prowadzi do smużenia i skoków obrazu podczas przesuwania stolika z oryginałem pod kamerą. 
Jedynie rozdzielczość jest elektronicznie zmieniana, co nie daje jednak żadnych ubocznych efektów. 
Bardzo ważna i unikalna jest możliwość przekazania do komputera obrazu z kamery w formie elektronicznej, do umieszczenia powiększonego obrazu wewnątrz dokumentu lub innej obróbki. Jest to funkcja podobna do skanowania skanerem, jednakże daje możliwość powiększania oryginału przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości, nieosiągalnego za pomocą skanera. 
Instrukcja w języku polskim 
Dane techniczne:
Częstotliwość odchylania pionowego: do 75 Hz - bez przeplotu 
Częstotliwość odchylania poziomego: 46,875 kHz 
Rozdzielczość: 774 * 580 efektywnych punktów 
Synchronizowane z trybem komputera 800 * 600 (SVGA) 
Podział ekranu: Poziomy, pionowy i prostokątny - regulowany trackballem 
Powiększenie: płynne - od 3 do ok. 40-krotnego (przy monitorze 20") 
Zasilanie: 230 V~ / 50 Hz 
- Kamera CCD monochromatyczna 
- Do wyboru 8 kolorów tła i 8 kolorów obrazu 
- Przełącznik negatyw/pozytyw 
- Podtrzymywana pamięć konfiguracji 
- Przygotowany do podłączenia do komputera kompatybilnego z IBM PC z kartą graficzną VGA 
- Możliwa praca komputera z wyłączonym powiększalnikiem S1 
- W połączeniu z monitorem komputerowym bez komputera - stanowi powiększalnik 
- Funkcja skanowania - obraz z kamery może być przekazany do komputera 
Początek strony
- Stolik do umieszczania czytanych tekstów - regulowany płynnie, z możliwością zablokowania
 
          
Programy i urządzenia rozpoznające pismo drukowane (OCR)

FineReader (Oprogramowanie do rozpoznawania pisma drukowanego.) - producent: ABBYY
Wysokiej klasy oprogramowanie do rozpoznawania pisma drukowanego.
Fine Reader jest wydajną 32-bitową aplikacją działającą w środowisku Windows. Aplikacja ta łączy niezwykłą łatwość obsługi z zaawansowanymi możliwościami. Została tak zaprojektowana, aby każdy użytkownik - nawet ten nie zaznajomiony z techniką OCR/ICR - mógł bez specjalnego przygotowania przeprowadzić rozpoznanie dokumentu. 
Parametry:
. Rozpoznawanie pisma drukowanego
. Algorytmy rozpoznawania pisma z dokumentów o słabej jakości
. Rozpoznawanie dokumentów wielojęzycznych (53 języki obce)
. Dostępne słowniki do języków (21 słowników, w tym angielski, niemiecki, polski)
. Możliwość uczenia
. Zaawansowana dekompozycja obrazu, rozpoznawanie tekstu w kolumnach, tabelach
. Zapisywanie danych w formacie HTML
. Eksport do MS Word, MS Excel, Word Pro, Word Perfect
. Rozpoznawanie tabel z ich zapisem w formacie XLS, RTF, CSV, DBF
. Rozpoznawanie w tle
. Rozpoznawanie formularzy z zapisem wyników w formacie dbf
Fine Reader dostępny jest w dwóch podstawowych wersjach: Standard 
i Professional. Wersja Professional rozpoznaje dodatkowo formularze (przydatne przy masowym rozpoznawaniu - pomija teksty stałe formularza), kody kreskowe i może pracować w architekturze client - serwer.
Początek strony

JAWS to program udźwiękawiający i ubrajlawiający system operacyjny Windows. Producentem jest firma Henter Joyce ze Stanów Zjednoczonych. Jest łatwy w użyciu, szybki, śledzi kursor systemowy i wskaźnik myszy.
JAWS zawsze wie, w jakiej sytuacji znajduje się użytkownik .Wciskając jedną z kilku kombinacji klawiszy, użytkownik może uzyskać ogólne lub szczegółowe informacje o tym, gdzie się znajduje, i co może zrobić.
Dzięki tzw. skryptom JAWS bardzo dobrze pracuje z pojawiającymi się coraz nowszymi programami, takimi jak Microsoft Office 2000 i Internet Explorer 5.0. Nowe skrypty, napisane przez twórców programu publikowane są w witrynie internetowej firmy Henter-Joyce.
JAWS czyta poprawnie wszystkie polskie teksty wyświetlane na ekranie, jednak menu programu oraz system pomocy są w języku angielskim.
Do generowania mowy JAWS może również wykorzystywać każdy z modeli notatników produkowanych przez firmę Blazie Engineering. Ponadto Braille Lite oraz Type Lite mogą służyć jako monitory brajlowskie.
Początek strony
    Program JAWS jest dostępny na zamówienie.

Właściwości:
Współpracuje z systemami operacyjnymi Windows 95/98/NT/2000 
Obsługuje syntezatory sprzętowe np. Apollo 2, jak również programowe np. SPEAK (po polsku) lub Eloquence for JFW (w językach zachodnich). 
Obsługuje następujące monitory brajlowskie spotykane w Polsce: CombiBraille, Thymus, ABT, Delphi, BrailloTerm, Satelite. 

Skaner CanoScan 300 (Skaner kolorowy.) - producent: Canon
Skaner szczególnie dobrze nadający się do zadań OCR.
Skaner o małych wymiarach doskonale współpracujący ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób niewidomych i słabo widzących. Duża rozdzielczość kolorów i łatwe do użycia sterowniki są kompatybilne ze wszystkimi aplikacjami Windows. Automatyczny podajnik dokumentów umożliwia szybkie skanowanie wielostronicowych dokumentów, a fluorescencyjne lampy ksenonowe pozwalają na stabilne, równe i naturalne odwzorowywanie skanowanych dokumentów.
Parametry:
. Maksymalna rozdzielczość: 300 x 600 dpi
. Zakres rozdzielczości: obraz kolorowy - 12-600dpi, obraz monochromatyczny - 12-600dpi
. Czas skanowania: 12 s dla 300 dpi monochromatycznie
. Wymiary: 286 x 413,5 x 79 mm
Początek strony
. Waga: 5,5 kg

                                                Programy powiększające
Lunar (Program powiększający dla środowiska Windows.) - producent: Dolphin
Program powiększający dla środowiska Windows.
Parametry:
. Powiększenie obrazu 2-32 razy
. Powiększenie wybranego obiektu na części lub całym ekranie
Automatyczne przesuwanie kursora do powiększonego pola.
Lunar występuje w czterech wersjach:
. Lunar dla Windows 95/98
. Lunar dla Windows NT
. Lunar Plus (powiększenie obrazu + mowa syntetyczna) dla Windows 95/98
. Lunar Plus dla Windows NT

                            
Specjalistyczne urządzenia dla niewidomych
Sonar Vision (Okulary do orientacji niewidomych w przestrzeni) - producent: Tal-Mec
Okulary Sonar Vision są doskonałym dodatkiem do białej laski. Informują niewidomego o przeszkodach
Początek strony znajdujących się przed nim już na odległość do 4 m.

 
Sonar Vision
Okulary - Sonar Vision
Okulary Sonar Vision są doskonałym dodatkiem do białej laski. Informują niewidomego o przeszkodach znajdujących się przed nim już na odległość do 4 m!
Nie wyróżniający się wygląd i dyskretny dźwięk z trzystopniową regulacją głośności osiągnięto dzięki zastosowaniu najnowszych zdobyczy techniki. 
Osoba poruszająca się w jakimś kierunku zwykle w tym samym kierunku zwraca głowę. Dzięki tej naturalnej skłonności, okulary Sonar Vision działają niezawodnie.
Okulary zasilane są bateryjnie, nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń a nauka użytkowania ich jest szybka i łatwa.
    Dostarczane są w dwóch rozmiarach i dwóch kolorach szkieł.

 Multilektor MULTILEKTOR - produkt z cyklu Europa 2000 dla niewidomych - pierwszy produkt z cyklu Europa 2000 dla niewidomych - wspólny projekt kilku firm z różnych krajów - samodzielne urządzenie do czytania książek przez niewidomych, 
- niesamowite kolorowe powiększalniki elektroniczne Twinkle
- nowe wersje spolszczonych programów firmy Dolphin
- spolszczony program Jaws. Który jest najlepszym programem udostępniającym polskim niewidomym system operacyjny Windows, 
- spolszczone notatniki brajlowskie i mówiące - firmy Blazie wraz z brajlowskimi wersjami podręczników użytkownika, 
- Elotype 4 najnowszy spolszczony model elektronicznej maszyny do pisania brajlem, która pełni również funkcję komputerowej drukarki, 
Początek strony
- najnowsze modele komputerowych drukarek firmy Index - Everest i 4x4,

 

Prisma - najnowszy kolorowy powiększalnik telewizyjny firmy Ash- Prisma najnowszy kolorowy powiększalnik telewizyjny firmy Ash

 

 

    MULTILEKTOR -  marzenie niewidomych o samodzielnym czytaniu czarnego druku już się ziściło. Od ośmiu lat jest to możliwe dzięki urządzeniom komputerowym. Skanowanie tekstu i jego odczytywanie przez syntezator mowy jest wykorzystywane w naszym kraju już przez około trzystu niewidomych. Projektuje się kolejne rozwiązania ułatwiające życie inwalidom wzroku w coraz większym stopniu. W związku z tym, że nie wszyscy są w stanie opanować użytkowanie skomplikowanego sprzętu komputerowego, wyprodukowano samodzielne urządzenia lektorskie, które są w stanie odczytać tekst po naciśnięciu jedynego klawisza.
Firma Altix, która od jedenastu lat pracuje nad niwelowaniem skutków inwalidztwa wzroku i może się poszczycić wieloma, prekursorskimi pracami, wprowadza na rynek najnowszy produkt - Multilektor, samodzielne urządzenie do czytania czarnego druku, rozpoznające tekst napisany w czterech wybranych językach, zbudowane modułowo dla umożliwienia projektowania własnych konfiguracji i wyposażone w najlepiej znane na naszym rynku syntezator i skaner. Urządzenie czyta z niebywałą dokładnością i jest w stanie rozpoznać tekst na drukach otrzymywanych przez niewidomych pocztą z banku lub ZUS-u.
Oto kilka szczegółowych informacji o samym urządzeniu Multilektor:
jest to urządzenie służące do czytania czarnego druku: książek, czasopism, podręczników, druków i gazet. 
Rozpoznaje tekst z wykorzystaniem pakietu OCR firmy Recognita, dzięki czemu jest systemem wielojęzycznym. 
Jest skonstruowany modułowo i składa się z: jednostki centralnej będącej specjalnym modelem komputera wyposażony w czujnik podczerwieni, skanera o formacie A4, syntezatora mowy wyposażonego w kilka języków mowy, specjalistycznej klawiatury ułatwiającej niewidomemu sterowanie urządzeniem, pilota działającego na podczerwień umożliwiającego zdalne czytanie nagranych książek. 
Elementy Multilektora mogą być konfigurowane zgodnie z życzeniami niewidomego użytkownika. 
Wszystkie elementy są niewielkie. Największy z nich - jednostka centralna - jest małym komputerem o wielkości zbliżonej bardziej do notebooka niż do komputera. 
Podstawowymi językami, w których można odczytywać tekst są: polski, angielski, francuski i niemiecki. 
Multilektor może być wyposażony w różne elementy, przez co jego cena waha się od 9990 zł do 40.000 zł. Tańsze zestawy są wyposażone jedynie w syntezator mowy. Droższe modele umożliwiają czytanie rozpoznanego tekstu w brajlu dzięki podłączeniu doń brajlowskiego monitora. 
Specjalna klawiatura i pilot mają klawisze umożliwiające wydawanie komend skanowania, czytania, zmiany języka, ustawienia głosu i prędkości czytania. Są poręczne i oprogramowane w taki sposób, by nauczyć niewidomego korzystania 
z nich. 
Multilektor to urządzenie do czytania na bieżąco i podręczna biblioteka wcześniej wczytanych lub skopiowanych materiałów. Na twardym dysku może się zmieścić wiele poważnych książek pogrupowanych tematycznie w katalogach.
Początek strony

                                                                SPEAK
Syntezator SPEAK to najnowszy produkt firmy ALTIX w dziedzinie syntezy mowy. Jest to syntezator programowy pracujący w technologii SAPI. Do pracy wystarcza mu dowolna karta dźwiękowa i program sterujący, dzięki temu zapewnia on dużą mobilność i jest idealnym rozwiązaniem dla systemów przenośnych.
Wykonanie w technologii SAPI zapewnia współpracę ze wszystkimi programami udźwiękawiającymi dla Windows dostępnymi na rynku.
Właściwości:
Współpracuje ze wszystkimi programami udźwiękawiającymi dla Windows. 
Wymaga dowolnej karty dźwiękowej. 
Pracuje w systemach operacyjnych Windows 95/98 i Windows NT/2000
Początek strony

                                                            CARETEC
Urządzenia i sprzęt rehabilitacyjny firmy CARETEC to szeroka gama produktów ułatwiających życie inwalidom wzroku. Przedstawiamy kilka z wielu dostępnych w naszej firmie. Wszystkie one są od początku roku 2000 spolszczone - mówią po polsku i są oferowane razem z polską instrukcją obsługi.

Guki -urządzenie testujące poziom cukru we krwi
Gluki - małe, lekkie, zasilane 9V baterią urządzenie testujące poziom cukru we krwi. Próbka do testowania pobierana jest z niewielkiej ilości krwi, a po 60 sekundach głos syntetyczny komunikuje wynik równocześnie z jego wyświetleniem na wyświetlaczu urządzenia.

Sweet Heart - mówiący ciśnieniomierz, produkt wprowadzony do naszej oferty w roku 2000; świetne, precyzyjne urządzenie informujące o ciśnieniu krwi i pulsie. 

ColorTest - mówiący identyfikator kolorów, pozwala na określenie całego spektrum kolorów ze 150 Colort Test - mówiący identyfikator kolorów ... ich odcieniami. Urządzenie wypowiada wynik głosem syntetycznym. ColorTest rozpoznaje źródło światła, jego jasność i kontrast, odróżnia kolory naturalne od sztucznych.
Początek strony


LumiTest - detektor światła komunikujący wynik rozpoznania w postaci 1000 różnych sygnałów akustycznych. Światło bardzo jasne to dźwięki wysokie, mała jasność to dźwięki niskie, światło naturalne dźwięk równomierny, światło sztuczne zaś dźwięk przenikliwy. Przyrząd jest tak wrażliwe na poziom światła, że nadaje się do sprawdzania, czy kartka papieru jest zapisana, gdzie znajduje się na niej tekst, czy otrzymaliśmy kserokopię dokumentu z dobrą jakością druku, czy wzięliśmy właściwą koszulę itd. Każdy zestaw kolorów owocuje innym ciągiem dźwięków.

Pipsimed -elektroniczny licznik kropel ...  Pipsimed - elektroniczny licznik kropel z sygnałem dźwiękowym. Pozwala na precyzyjne odmierzenie dawki lekarstwa.

 

 

Talking Scales - mówiące wagiTalking Scales - mówiące wagi: kuchenna od 2 dag do 5 kg, łazienkowa od 100 g do 130 kg oraz precyzyjna waga do ważenia przedmiotów o małym ciężarze od l g do 2 kg.

 

Smokey - zapalniczka dla niewidomych palaczy. Specjalny uchwyt do papierosa chroni włosy, palce i twarz przed płomieniem zapalniczki.

Roulette - udźwiękowiona ruletka, umożliwia rozrywkę również niewidomym graczom . Zawiera dwie udźwiękowione deski zakładów oraz żetony.

Cash Test - małe, poręczne, plastykowe okładki do identyfikacji różnych banknotów w różnych walutach. Powszechnie używane w krajach europejskich.

* * *

    Unia Pomocy Niepełnosprawnym "Szansa" przedstawiła urządzenie odczytujące na głos teksty wydrukowane w jednym z czterdziestu języków. Najtańsza wersja czytnika kosztuje 12,5 tysiąca złotych, najbardziej zaangażowaną wyceniono na 40 tysięcy. Niewidomi muszą jednak zapłacić jedynie połowę ceny komputera i 30% wartości sprzętu specjalistycznego, pozostała kwota jest zaśPoczątek strony umarzana.  (CHIP, 8/2000, s. 38)

Powrót na stronę główną Problemy Osób NiepełnosprawnychPowrót na stronę główną

Adres Sekcji :

NSZZ ,,Solidarność", Sekcja Krajowa Osób Niewidomych NSZZ ,,Solidarność", Sekcja Krajowa Osób Niewidomych, 60-544 Poznań, ul. Żeromskiego 9

Sekcja Krajowa Osób NiewidomychPoczątek strony

60-544 Poznań, ul. Żeromskiego 9, Centrala tel.: (061) 848-03-15, wew. 283, 230
Tel./fax.: (061) 848-30-42; Tel.: 0601 575-910.

Przydatne linki :

 

(warto wiedzieć):        

Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych,

Poradnia Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących Poradnia Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących,

Okulary w nowym systemie opieki zdrowotnej Okulary w nowym systemie opieki zdrowotnej,
Przydatne przepisy dla niepełnosprawnych i nie tylko... !Informujemy, Uprawnienia i ulgi - musisz to wiedzieć!Uprawnienia i ulgi, Nowe limity w 2003 rokuNowe limity
 

Zasady udzielania pomocy finansowej w formie dofinansowania do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapłacenie podatku VAT, w części podlegającej zwrotowiZałącznik nr 1 - do uchwały Zarządu PFRON nr 33/2000 z dnia 31 stycznia 2000 r. (zasady udzielania pomocy finansowej w formie dofinansowania do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapłacenie podatku VAT, w części podlegającej zwrotowi).

Program WAZON II Wazon II - program którego celem programu jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do pracy zawodowej poprzez zapewnienie optymalnych warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych na szkoleniach lub przekwalifikowaniach organizowanych w formach edukacji pozaszkolnej.

Braille - 2000 - program celowy BRAILLE - program celowy Braille 2000 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA i OPIEKI SPOŁECZNEJ z dnia 6 listopada 1998 r. w sprawie: szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych oraz wysokości udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia Okulary w nowym systemie

Program - ,,SEZAM" SEZAM  Program celowy:  Drogowskaz DROGOWSKAZ  Program ,,HOMER" - pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania  dla niewidomych i niedowidzących HOMER 2000 Program ,,PEGAZ 2000" PEGAZ 2000 Program celowy: ,,HEFAJSTOS" - pomoc dla pracodawców prowadzących ZPCh - produkujących sprzęt rehabilitacyjny i ortopedycznyHefajstos

Program celowy uwzględniający zmiany wniesione Uchwałami Zarządu PFRON nr 391/99 z dnia 31 sierpnia 1999 r. i nr 486/99 z dnia 19 października 1999 r. Program celowy - zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze Początek strony

Program celowy: ,,PAPIRUS" Papirus - program celowy

 

Przygotował: Roman Szuszkiewicz

 

 Powrót do strony głównej Problemy Osób Niepełnosprawnych
 
 

Początek strony

 

Początek strony

 

:: Informacje ::  Uprawnienia  ::  Prawo :: Rehabilitacja :: PFRON :: Bez barier :: Zakłady Pracy Chronionej :: Poradniki :: NSZZ Solidarność ::
:: Podatek VAT :: Programy celowe :: Rzecznik Praw Obywatel.  ::  Protesty  ::  Świadczenia :: Aktualności :: Karty praw  :: O mnie :: Home ::

Ostatnia modyfikacja: maj 2006, adres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwaadres w trybie graficznym ze względu bezpieczeństwa

www.kodeki.org/?17iuk4bgjfekeio0018d5
[kliknij na link aby do mnie napisac]

Najlepiej oglądać używając IE wersji 5.5. lub nowszej i rozdzielczości  800 x 600

Copyright: ,,Problemy Osób Niepełnosprawnych” Strona główna: „Problemy Osób Niepełnosprawnych”1998 - 2006