Powrót na stronę głównąProblemy Osób NiepełnosprawnychPowrót na stronę główną

 

PROTEST

Adres do korespondencji:

Fundacja im. Brata Alberta
Radwanowice 1,
32-064 Rudawa
tel./fax. (012) 283-90-80, 283-87-59, 0-602-791-780
fundation@poczta.onet.pl

 

 

W. Szanowny Pan

Minister Spraw Zagranicznych
Rzeczpospolitej Polskiej

 

W. Szanowny Pan

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej

W Rzymie

 

 

 

       W imieniu uczestników 150-osobowej pielgrzymki osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów składamy stanowczy protest wobec sytuacji, która miała miejsce w dniu 8 października 2000 r. w Ambasadzie Polskiej w Rzymie.

       Wyjeżdżając do Rzymu, organizatorzy pielgrzymki przesłali do Ambasady Polskiej listę uczestników pielgrzymki, uprawnionych do głosowania. Poza tym wszyscy uczestnicy posiadali dodatkowo zaświadczenia ze swoich okręgów wyborczych. Pracownicy ambasady byli, więc poinformowani o naszym przyjeździe. Pomimo tego w dniu głosowania ambasada była całkowicie nie przygotowana do głosowania osób niepełnosprawnych. Lokal wyborczy znajdował się, bowiem na piętrze, a prowadziła do niego jedyna droga w postaci bardzo wąskich schodów zewnętrznych. Uniemożliwiło to wjazd wózków inwalidzkich, przez co część osób niepełnosprawnych już na samym początku nie wzięła udziału w głosowaniu.

       Pozostali zmuszeni byli do stania w ogromnej kolejce, czekając przez 2 – 3 godziny na wejście do ambasady. Warunki oczekiwania były skandaliczne, tym bardziej, że osobom niepełnosprawnym nie zagwarantowano miejsc siedzących i możliwości korzystania z toalety. Poza tym panował ogromny bałagan organizacyjny, a Pan Konsul udzielał sprzecznych informacji, co do zasady, kto może lub nie może głosować. Te błędne informacje spowodowały, że część osób niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów po wielogodzinnym staniu w kolejce opuściła teren ambasady bez dokonania aktu głosowania.

      Osoby te próbowały wieczorem ok. godz. 19.00 jeszcze raz spełnić swój obowiązek obywatelski, ale członek komisji wyborczej, pracującej w ambasadzie, stwierdził kategorycznie, że jest tak długa kolejka, iż osoby te nie zdążą z głosowaniem przed zamknięciem lokalu wyborczego o godz. 20.00.

      Szanowny Panie Ministrze i Szanowny Panie Ambasadorze! Sytuacja, która miała miejsce w ambasadzie w Rzymie jest krzywdząca dla osób niepełnosprawnych, którzy w Trzeciej Rzeczpospolitej powinni mieć takie same prawa jak pełnosprawni obywatele. Co więcej, jako inwalidzi, powinni oni mieć zapewnioną opieką ze strony Państwa Polskiego, tak jak to jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Oczekujemy, więc publicznego zajęcia przez Panów stanowiska w tej sprawie, która zbulwersowała wiele środowisk związanych z osobami niepełnosprawnymi. Poza tym wspomniana sytuacja wywołała u naszych podopiecznych, będących w większości przypadków osobami znacznie upośledzonymi, stres psychiczny oraz poczucie krzywdy społecznej, a także poczucie braku bezpieczeństwa.

         

z wyrazami poważania

 

Jan Bujnowicz

Dyrektor Domu Stałego Pobytu w Łodzi

 

Barbara Latała

Koordynator Pielgrzymki Niepełnosprawnych

 

Sławomir Sędziak

Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Toruniu

 

Tomasz Tołłoczko

Lekarz – Opiekun Pielgrzymki Niepełnosprawnych

 

Ks. Tadeusz Zaleski

Prezes Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach

 

Powrót na stronę głównąProblemy Osób NiepełnosprawnychPowrót na stronę główną

Parę słów o obsługującm witrynę Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Parę słów o mnie tzn. obsługującm witrynę, serdecznie wszystkich zapraszam

Ostatnia modyfikacja:   grudzień, 2002   e-meil do obsługującego witrynę, proszę o listy, opinieromansz@friko2.onet.pl

Powrót na początek stronyINTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IdN1Strona wyróżniona przez serwis NonProfit.pl

Powrót na stronę głównąProblemy Osób NiepełnosprawnychPowrót na stronę główną