Powrót do strony głównejProblemy Osób Niepełnosprawnych
 

DIECEZJALNY OPŁATEK NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Duszpasterstwo Niepełnosprawnych Ruchowo - Diecezja tarnowska

 

III Diecezjalny Opłatek

    14 stycznia 2001 r. niepełnosprawni z Małopolski i diecezji tarnowskiej przełamali się opłatkiem na spotkaniu, które odbyło się, przy parafii pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.

    Było to już trzecie spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Cyrenejczyk" oraz Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Diecezji Tarnowskiej.

    Niepełnosprawni i ich opiekunowie zgromadzili się o godz. 13.30 w limanowskiej bazylice na Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem JE ks. Biskupa Władysława Bobowskiego, który skierował do zebranych homilię z przesłaniem bożonarodzeniowym.

    W ,,III Opłatku Niepełnosprawnych Ruchowo" w Limanowej wzięło udział ponad 700 osób, z diecezji tarnowskiej i Małopolski.  Na spotkanie opłatkowe, przybyły autokary z różnych stron naszej diecezji, byli, więc chorzy i niepełnosprawni wraz ze swymi opiekunami, z okolic: Tarnowa, Mielca, Dębicy, Bochni, Nowego Sącza i Limanowej.

    Spotkanie opłatkowe tradycyjnie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Ruchowo ,,Cyrenejczyk" oraz Duszpasterstwo Niepełnosprawnych Diecezji Tarnowskiej. Spotkanie poprzedziła Msza św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, którą odprawili: biskup Władysław Bobowski i biskup senior Piotr Bednarczyk, Ks. Stanisław Staśko - duszpasterz niepełnosprawnych diecezji tarnowskiej, który uważa, że dla wszystkich niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów jest to bardzo oczekiwane spotkanie. Panowała, niezmiernie miła atmosfera, pełna ciepła i życzliwości. Dalszy ciąg spotkania miał miejsce w Szkole Podstawowej Nr 1, gdzie prócz życzeń noworocznych i łamania się opłatkiem zebrani wysłuchali oficjalnych wystąpień: Księdza Biskupa Władysława Bobowskiego, władz miasta i starostwa Limanowa. Byli świadkami też programu kolędowo-noworocznego, brali udział w konkursach oraz zabawie noworocznej.

    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Limanowej zaprezentowali tradycyjne jasełka, wzbogacone o słowa z nauczania Jana Pawła II na temat rodziny i cierpienia i chorych. 

    Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Diecezji Tarnowskiej istnieje od 1986 r. Co miesiąc organizuje spotkania modlitewno-integracyjne dla niepełnosprawnych nie tylko z tej diecezji, ale także z różnych części Polski. Ułatwiają one tym osobom nawiązanie kontaktów między sobą i pomagają w ich integracji ze środowiskiem ludzi zdrowych. Raz w roku odbywa się Małopolskie Forum Niepełnosprawnych Ruchowo. 


Duszpasterstwo wydaje od grudnia 1991 r. własny miesięcznik pt. ,,Droga Nadziei", adresowany do chorych, niepełnosprawnych i ich przyjaciół. Każdy, kto zgłosi się do duszpasterstwa, otrzyma go bezpłatnie. Kontakt z duszpasterstwem: ul. Jana Pawła II 1, 34-600 Limanowa, tel./fax. (0-18) 337-47-07. Początek strony

 

 

Powrót do strony głównejProblemy Osób Niepełnosprawnych

II Diecezjalny Opłatek Niepełnosprawnych

      W sobotę 22 stycznia 2000 r. odbył się w Limanowej II Diecezjalny Opłatek Niepełnosprawnych Ruchowo.

    Spotkanie zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz przez Katolickie   Stowarzyszenie „Cyrenejczyk” pod przewodnictwem oddanego niepełnosprawnym ruchowo Ks. Dyrektora Stanisława Staśko.

    Autokary z zaproszonymi na opłatek przybyły z różnych stron naszej diecezji, byli, więc chorzy i niepełnosprawni wraz ze swymi opiekunami z okolic Tarnowa, Mielca, Dębicy, Bochni, Nowego Sącza i Limanowej. Mimo srogiej zimy i odstraszających prognoz pogody w uroczystości wzięło udział około tysiąca osób.

    Już od godziny 11.00 w Limanowskiej Bazylice robiło się tłoczno. Przed ołtarzem udostępniono miejsce dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Pozostali zasiedli w kościelnych ławkach.

    O godzinie 12.00 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE ks. Biskupa Władysława Bobowskiego, który skierował również do zebranych homilię z przesłaniem bożonarodzeniowym. Po błogosławieństwie ks. Biskupa i spełnieniu warunków dla uzyskania odpustu jubileuszowego, wszyscy uczestnicy modlitewnego zgromadzenia udali się na spotkanie do gościnnej Szkoły Podstawowej Nr 1.

    Tam kontynuowano uroczystość. Na wstępie uczniowie miejscowej szkoły przedstawili program poetycko – muzyczny o Bożym Narodzeniu, następnie zespół muzyczny z Łużnej koło Gorlic wystąpił z koncertem przepięknych kolęd, po czym nastąpiło składanie życzeń; najpierw oficjalne przez ks. Dyrektora, ks. Biskupa i zaproszonych gości, w tym limanowskie władze samorządowe, a później długo trwało łamanie się opłatkiem i indywidualne życzenia przyjaciół, którzy znają się od lat i tych spotkanych po raz pierwszy. Panowała podniosła, niezmiernie miła i rodzinna atmosfera, pełna ciepła, życzliwości i zaufania w spotkaniu człowieka z człowiekiem.

    Po tych wzruszających przeżyciach zadbano o to, by wszyscy spożyli smaczny obiad, przygotowany w szkolnej kuchni. Po posiłku rozpoczęła się na dobre – zabawa karnawałowa, podczas, której bawiącym się towarzyszył zespół wokalno – instrumentalny z Łużnej, uprzyjemniając czas znanymi szlagierami z różnorodnego repertuaru.

    Wyśmienity zespół i dobrego konferansjera zapewniła agencja „Pegaz” z Nowego Sącza.

    Kilka godzin trwała wspaniała zabawa. Bawili się ludzie na wózkach, poruszający się o kulach, mniej lub więcej sprawni, ale połączeni rodzinną atmosferą, wypływającą z chęci bycia razem i dzielenia się sobą z drugimi.

    Barwne stroje karnawałowe dodawały uroku i tajemniczości. Z rozpromienionych twarzy emanowały radość i optymizm. W trakcie zabawy rozstrzygnięto mały konkurs wiedzy dla dzieci oraz dwa poważniejsze konkursy dla zgłoszonych wcześniej uczestników. Były to: konkurs na szopkę oraz na strój karnawałowy. Cenne nagrody rzeczowe ufundowały: PFRON oraz Stowarzyszenie „Cyrenejczyk”. Jury miało nie lada problem, jednak salomonowym wyjściem nagrodziło po trzy szopki w dwóch kategoriach wiekowych (do 16 lat i powyżej) oraz trzy kostiumy również w dwóch kategoriach.

    Nagrodami były: antena satelitarna, kuchenka mikrofalowa, robot kuchenny, odkurzacz itp. Wszyscy pozostali „konkursowicze” otrzymali nagrody pocieszenia.

    W międzyczasie podano obfitą kolację i powoli biesiadnicy z najdalszych zakątków Diecezji wyruszyli w drogę powrotną – do swoich domostw. Impreza dobiegła końca o godzinie 20.00.

    Na zakończenie – wielkie uznanie dla sporej grupy organizatorów, którzy pod przewodnictwem Zarządu Stowarzyszenia „Cyrenejczyk” oraz Duszpasterstwa Niepełnosprawnych Ruchowo z ks. Dyrektorem Staśko przygotowali i sprawnie obsłużyli całe spotkanie. Na uwagę zasługują: starannie przygotowany program, gustownie udekorowane sale, dobra informacja, podjazdy dla wózkowiczów, duch serdeczności i życzliwości.Początek strony

 

 („Gazeta Limanowska Nr 2/200)

Wykorzystano obszerne fragmenty artykułu Pani Teresy Dudziak.

 

Powrót do strony głównejProblemy Osób Niepełnosprawnych

Niedziela 24.01.1999 r. w Limanowej

    Patrzyłam na osoby zgromadzone na Mszy Św. w Kościele - Bazylice Matki Bożej Bolesnej, a potem na pięknie, specjalnie na tę okazję przystrojonej, sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Limanowej i muszę przyznać, że dla nich pełna podziwu: mnie zdrowej osobie jest naprawdę trudno wybrać się gdziekolwiek z domu. Oni natomiast - ludzie niepełnosprawni, najczęściej przykuci do wózków inwalidzkich zechcieli po kilku miesiącach nieobecności w naszym mieście ponownie przyjechać...

    Dlaczego? Co ich tu sprowadza? - zastanawiałam się. Z zamyślenia wyrwały mnie słowa p. Pawła Odziomka - ojca Weroniki, jakie skierował do Księdza Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca, zaproszonych gości i gospodarzy spotkania: ... ,,Kilka lat temu, w dniu Bożego Ciała, nasza trzyletnia wówczas córeczka Weronika, siedząc na wózeczku, znalazła się w grupie dziewczynek rzucających kwiaty. Podszedł do nas Ksiądz Staśko prosząc o spotkanie... I tak się zaczęła nasza wspólna wspaniała przygoda, w której mimo niepowodzeń, przeciwności losu, cierpienia, a czasem i wyrzutów "dlaczego nas to spotkało" potrafimy odnaleźć sens życia wspólnie z naszymi bliskimi i przyjaciółmi mającymi te same troski i te same nadzieje. Nadzieje, że dobry Bóg potrafi pobudzić nas wszystkich do życia w zgodzie ze swymi cierpieniami i sprawi, że one uczynią nas lepszymi i bardziej oddanymi Bogu".

    To dlatego zechcieli pokonać trudy drogi, aby spotkać się ze swymi przyjaciółmi, by podzielić się z Matką Bolesną swoim bólem, wznieść do Niej wspólne modlitwy o tych, którzy przykuci do łóżek musieli pozostać w domu.

    -,, Z tymi ludźmi łączy nas wielka wzajemna tęsknota. Gdyby wszyscy mogli przyjechać, spotkałoby się ponad tysiąc osób, bo tyle zrzeszonych jest w Stowarzyszeniu ,,Cyrenejczyk" - mówił do nas Ks. Stanisław Staśko - ,,kiedy wpadł mi do głowy pomysł zorganizowania dla was bożonarodzeniowego opłatka, byłem przerażony, że ze względu na zimową aurę nie przyjedzie nikt. Dziś muszę przyznać, że jestem przerażony tak olbrzymią frekwencją. Przybyło Was ponad 500 osób."

    Prawdziwą niespodzianką był dar ludzi niepełnosprawnych przekazany Ks. Biskupowi na fundusz Budowy Seminarium w Tarnowie, z nadzieją że zakup dokonany za tę kwotę przypominać będzie Ks. Ordynariuszowi limanowskie spotkanie. ,,Jakże to symboliczny i wymowny gest" - powiedział Ks. Bp. Skworc - ,,To wy - ludzie, którzy tak naprawdę oczekujecie tej pomocy, sami niesiecie pomoc i radość drugiemu człowiekowi..."

    W takiej oto sympatycznej atmosferze, wśród wielu ciepłych słów, serdecznych życzeń upływał czas urozmaicony dodat-kowo poezją i kolędami ( krótki program artystyczny na tę okazję przygotowali uczniowie SP nr 1 w Limanowej). Były też przyśpiewki i tańce zespołu folklorystycznego ,,Spod Kicek" z Mordarki. Zespół ten śpiewał kolędy i pastorałki podczas Mszy Św. koncelebrowanej, której przewodniczył Ks. Prałat Józef Poręba.

    Wiele osób jednoczyło się w tym dniu, aby radość zagościła w sercach wszystkich. W spotkaniu opłatkowym udział wzięli m.in. wicemarszałek Senatu RP Andrzej Chronowski, ostatni wojewoda nowosądecki Lucjan Tabaka, przedstawiciel sejmiku Małopolskiego Jan Sułkowski, starosta Władysław Bieda, przedstawiciele władz powiatowych i miejskich, dyrektor SP Nr 1 Marek Biedroń, dyrektor Tadeusz Mękarski z Małopolskiego Oddziału PFRON.

    Szczególnie radosny akcent spotkał również p. Marcelinę Rosiek, która została laureatką konkursu na szopkę betlejemską oraz p. Zofię Flis, której przypadło pierwsze miejsce w konkursie na ozdoby choinkowe.

    Za wspaniałe przeżycia tego dnia należą się szczególne słowa uznania dla organizatora - Ks. Stanisława Staśko. To on pro-wokuje do radości ludzi pokrzywdzonych przez los, a do refleksji i niesienia pomocy ludzi zdrowych. Jest twórcą czasopisma ,,DROGA NADZIEI", w którym osoby niepełnosprawne mogą dzielić się swymi przeżyciami, troskami i radością.

    ,,DROGA NADZIEI" - to wszystko to, dzięki czemu tutaj jesteśmy i wszyscy Ci, którym to zawdzięczamy. To nasza wspól-na droga do Boga" - powiedział w swoim wystąpieniu Paweł Odziomek.

    Niech te piękne i wymowne słowa staną się podsumowaniem Diecezjalnego Opłatkowego Spotkania Niepełnosprawnych i przesłaniem dla nas wszystkich, nie tylko uczestników tej wspaniałej uroczystości.Początek strony

 

 

podziwiała i zapisała: Teresa Zabramny, Limanowa styczeń 1999 r.

Powrót do strony głównejProblemy Osób Niepełnosprawnych

Parę słów o obsługującm witrynę, serdecznie wszystkich zapraszamOstatnia modyfikacja:  kwiecień, 2003  e-meil do obsługującego witrynę  romans@idn.org.pl

Parę słów o obsługującm witrynę >>>>>>>>>>>>>>>>     > Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny     Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny     Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny     Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny     Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny     Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny     Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny     Problemy Osób Niepełnosprawnych     >>>>>>>>>>>>>

Początek stronyPoczątek strony     INTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IdN1Strona wyróżniona przez serwis NonProfit.pl