Powrót na stronę głównąProblemy Osób Niepełnosprawnych Powrót na stronę główną
 

Jaki będzie los emerytów?


    Minister pracy Jerzy Hausner ma we wtorek przedstawić na posiedzeniu rządu szczegółowe rozwiązania dotyczące zatrudniania emerytów i rencistów.

    Z wypowiedzi Hausnera podczas sobotniej Rady Krajowej SLD wynika, że nie będzie zakazu dorabiania do emerytur i rent, lecz będą pewne ograniczenia.

    Rada Krajowa podkreśliła w uchwale, że nie aprobuje pomysłu wprowadzenia zakazu zatrudniania emerytów bądź całkowitego zakazu łączenia emerytur i rent z dochodami z pracy. Rada zwróciła się też do rządu ,,o wycofanie z dyskusji społecznej tej propozycji".

    Według Rady, rozważając inne propozycje, trzeba także uwzględnić specyficzną sytuację niektórych emerytów i rencistów, np. pobierających najniższe świadczenia oraz osób niepełnosprawnych.

    Hausner poinformował, że nowe rozwiązania nie będą dotyczyć rencistów zatrudnionych w zakładach pracy chronionej i w zakładach aktywności zawodowej. ,,To jest oczywiste, że w tym przypadku łączenie świadczenia z pracą jest zasadne - dla niepełnoprawnych praca jest elementem rehabilitacji" - mówił minister.

    Natomiast będą dotyczyć wszystkich pozostałych emerytów i rencistów: cywilnych i mundurowych.

    Minister poinformował, że zostaną wprowadzone finansowe ograniczenia dotyczące zakresu możliwości łączenia świadczeń emerytalnych i rentowych z dochodami z pracy. Zapewniał, że w myśl jego propozycji każdy emeryt i rencista będzie mógł nadal dorobić tyle, aby łączny dochód umożliwił mu utrzymanie się.

    Hausner nie chciał jednak ujawnić dziennikarzom o jaką kwotę chodzi. Zapowiedział, że zaproponuje wprowadzenie niektórych ograniczeń na czas przejściowy, na okres najtrudniejszy dla rynku pracy związany z wchodzeniem roczników wyżu demograficznego na rynek pracy.

    ,,Zasadą jest nie łączenie emerytury i renty z dochodami z pracy. Z zasady wynika, że jeżeli się pracuje to powinno następować zawieszenia prawa do emerytury, że renta nie powinna być przyznawana osobie zdolnej do pracy" - powiedział.

    ,,Jeśli ze względu na ważne racje społeczne następuje odstępstwo od tych zasad to trzeba pamiętać, że to jest odstępstwo, które powinno być częściowe i warunkowe, a nie bezwzględne i automatyczne. W przeciwnym razie ta emerytura staje się dodatkiem do wynagrodzenia" - mówił Hausner.

    Minister pracy określił sytuację na rynku pracy w 2002 r. ,,jako gaszenie pożaru". Według niego, aby udało się z końcem tego roku trwale zatrzymać wzrost bezrobocia trzeba podejmować różne niekonwencjonalne działania.

    Poinformował, że obecnie trwają intensywne prace nad uruchomienie od 1 czerwca rządowego programu ,,Pierwsza praca" adresowanego do absolwentów. Zapowiedział przygotowanie wraz z ministrem środowiska programu tworzenia ,,zielonych miejsc pracy" związanych z ochroną lasów przed zagrożeniem, oczyszczaniem lasów, konserwacją urządzeń turystycznych i rekreacyjnych oraz systemów nawadniania.

    Mówił też o ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Chodzi o możliwość obniżania wynagradzania absolwentów w pierwszym roku pracy do poziomu 80 proc. płacy minimalnej, a w drugim do 90 proc.

    W ocenie Hausnera, to rozwiązanie powinno być skorelowane z zerową stawką podatku dochodowego. ,,To jedna z zapowiedzi rządowych, która będzie mogła wejść w życie najwcześniej od stycznia 2003 roku" - podkreślił.

    Dodał, że w czerwcu pod obrady rządu trafi projekt ustawy o agencji pracy czasowej, która ma stworzyć możliwość komercyjnego uregulowanego pośrednictwa pracy.

    Hausner zapowiedział też przygotowanie ustawy o zatrudnieniu socjalnym, która ma stworzyć możliwości radzenia sobie z takimi problemami jak bezdomność, uzależnienie, problemem więźniów opuszczających zakłady karne. ,,Chodzi o stworzenie systemu zatrudniania osób, które nie mają szans na otwartym rynku pracy" - wyjaśniał.

    Minister mówił też o ustawie dotyczącej pomocy publicznej dla przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla regionalnych i lokalnych rynków pracy. Jak mówił, chodzi o wprowadzenie instrumentów, które pomogą użyć fundusz pracy dla restrukturyzacji wielkich przedsiębiorstw wymagających dużych grupowych zwolnień.

    Według ministra, chodziłoby także o to, by w przypadku upadłości dużego przedsiębiorstwa prywatnego można było w inny sposób użyć funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

    Hausner podkreślał, że rozwiązania te muszą być zgodne z prawem unijnym. Ale - jak mówił - w krajach UE żaden rząd nie może pozwolić sobie na upadanie przedsiębiorstw, takich jak Stocznia Szczecińska, której upadek pociągnąłby za sobą utratę 65 tys. miejsc pracy.

    ,,Tu nie chodzi o nacjonalizowanie gospodarki, ale o to by realizując zasadę społecznej gospodarki rynkowej skutecznie rozwiązywać problemy restrukturyzacji i tworzenia nowych miejsc pacy" - powiedział.

    ,,Mając masowe i rosnące bezrobocie nie mamy wyjścia. Musimy pomyśleć o wszystkich sposobach wychodzenia z tej trudnej sytuacji, bo inaczej z góry skazujemy się na porażkę" - mówił.

    Wypowiedź Hausnera spotkała się z wieloma krytycznymi uwagami. ,,Likwidacja łączenia świadczeń emerytalnych z dochodami z pracy to zmiana pewnych reguł. To rozwiązanie nie przyniesie nowych miejsc pracy, które mogą powstać przez wzrost gospodarczy" - mówiła Barbara Blida.

    ,,Dziś jako sukces określamy to, że prezydent podpisał ustawę budżetową, która jest bardzo trudna i zamknięcie pakietów negocjacyjnych z UE. ,,Ale jeśli będziemy mieć 25 proc. bezrobocie to UE odgrodzi się od nas wysokim murem, choćbyśmy mieli wszystkie obszary negocjacyjne pozamykane" - mówiła.
Początek strony


 

Powrót na stronę głównąProblemy Osób Niepełnosprawnych Powrót na stronę główną

Kilka słów o autorze witryny Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>>Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Szukam sponsora witryny Problemy Osób Niepełnosprawnych >>>>>>>>>>>>> Kilka słów o autorze witryny

Parę słów o obsługującm witrynę, serdecznie wszystkich zapraszamOstatnia modyfikacja:   kwiecień, 2003 e-meil do obsługującego witrynę  romans@idn.org.plPoczątek stronyPoczątek strony    INTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - IdN1Strona wyróżniona przez serwis NonProfit.pl

Najlepiej oglądać używając IE 5.0. lub IE 6.0.  i w rozdzielczości 800x600 lub większej.
Copyright 1997-2002