POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ Powrót na stronę główną

Przed aktami oskarżenia!

Sprawy ,,Limanowianki" ciąg dalszy ...

 

      Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu kończy dwa śledztwa w sprawie nieprawidłowości powstałych przy likwidacji „Limanowianki” oraz w działalności firmy „Igell”, która w grudniu 2001 r. stała się właścicielem większości majątku Spółdzielni Inwalidów. Jeden akt oskarżenia ma być gotowy do końca czerwca br. drugi w lipcu.

 

      Przypomnijmy, że jesienią ub. r. tymczasowo aresztowany zastał szef firmy „Igell”. Zarzuca mu się wyłudzenie dotacji z PFRON, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez zarząd spółdzielni „Limanowianka", przedstawienie sfałszowanych faktur w celu wyłudzenia podatku VAT i przedstawienie faktury z zawyżonymi cenami za zakupione z środków PFRON maszyny.

      W te afery zamieszani są też inni ludzie, w tym również związani z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pracownicy PFRON zdaniem prokuratorów - przekroczyli swoje uprawnienia, nie zastosowali odpowiednich procedur przy przekazywaniu znacznych środków finansowych. Obydwa śledztwa są intensywnie prowadzone - powiedział nam wczoraj Jerzy Balicki - naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. - Akt oskarżenia w sprawie firmy ,,Igell” będzie gotowy do końca czerwca. Z tej sprawy wyłączone zostanie do osobnego rozpatrywania postępowanie przeciwko pracownikom PFRON.

      Druga sprawa prowadzona oddzielnie, choć związana z tą pierwszą, dotyczy trzech byłych likwidatorek „Limanowianki”. Postawione zarzuty: niedopełnienia obowiązków przy sprzedaży majątku, działanie na szkodę wierzycieli i łamanie praw pracowniczych w sposób złośliwy mają być jeszcze uzupełnione. Dochodzenie zostanie zwieńczone aktem oskarżenia w lipcu br. Dodajmy, że kilka miesięcy temu ogłoszona została upadłość znajdującej się wcześniej w likwidacji spółdzielni, powołano syndyka. Liczni wierzyciele obu firm (w tym spora grupa pracowników) próbują na drodze sądowej i komorniczej egzekucji odzyskiwać swoje należności.

(PG)

Źródło: Dziennik Polski (dodatek sądecki)  14-15.06.2003 r. www.dziennik.krakow.pl

Powrót do strony głównej POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ Powrót na stronę główną