Krioterapia - czyli leczenie zimnem prowadzona jest w CENTRUM REHABILITACYJNO - SZKOLENIOWYM "VICTORIA" w Radzyniu koło Sławy Śląskiej.

W malowniczo położonych, nad brzegiem jeziora Sławskiego, w samym sercu Puszczy Tarnawskiej, obiektach znajduje się m. in. jedyna w Polsce ogólnodostępna komora kriogeniczna.

Dzięki temu urządzeniu możliwa stała się rehabilitacja osób niepełnosprawnych, którym do tej pory nie można było pomóc, jest ono także doskonałym narzędziem służącym odnowie biologicznej ludzkiego organizmu.

 

CO TO JEST KRIOTERAPIA?

Pod pojęciem tym należy rozumieć bodźcowe, stymulujące stosowanie powierzchniowo temperatur kriogenicznych - poniżej -100 C. Pod wpływem działania takich temperatur (od 1,5 do 3 minut), wywołuje się, a co ważniejsze wykorzystuje fizjologiczne oraz ustrojowe reakcje na zimno, w celu wspomagania leczenia podstawowego i ułatwienia leczenia ruchem.

Historia leczniczego stosowania zimna jest chyba stara jak ludzkość i medycyna. Leczenie zimnem stosowali już starożytni Egipcjanie około 2500 lat p.n.e. Hipokrates - V wiek p.n.e. - zalecał hipotermię dla zmniejszenia obrzęku, krwawienia i bólu, zaobserwował bowiem, że zimno ma właściwości analgetyczne. Fakty te potwierdzili później chirurdzy. Wprowadzenie do praktyki leczniczej krioterapii przypisuje się Japończykom. Od samego początku polscy uczeni byli w światowej czołówce i do dzisiejszego dnia mają ogromny wpływ na prowadzone badania naukowe. A ich wyniki są niezmiernie obiecujące.

Krioterapia ogólnoustrojowa trwająca 2-3 minuty w temperaturze -110 C do -160 C wywołuje u osób zdrowych i cierpiących na choroby reumatoidalne i zwyrodnieniowe szereg niezwykle ciekawych poznawczo oraz ważnych leczniczo efektów klinicznych, hormonalnych i biochemicznych.

Zabieg jest swoistym przeciwieństwem sauny fińskiej. Wartość lecznicza niskich temperatur to m. in.:

  1. subiektywna bezbolesność dotycząca nie tylko bólów stawowych i powierzchni ciała, ale także bolesnych odczuć w jego wnętrzu - znika uczucie zmęczenia,
  2. rozluźnienie napiętych mięśni wokół zmienionych chorobowo stawów,
  3. obfity przepływ krwi przez powłoki ciała i narządy wewnętrzne, co powoduje uczucie gorąca i zaróżowienia powłok,
  4. wybitnie korzystny wpływ na psychikę chorych - następuje poprawa nastroju.

Wszystko to stwarza między innymi komfortowe warunki do postępowania rehabilitacyjnego, które można co najmniej 3-krotnie zintensyfikować i przedłużyć. Coraz liczniejsze badania dotyczące aspektów działania ogólnoustrojowej krioterapii, jej bezpieczeństwa, a także korzystnego wpływu na różne mechanizmy ochronne i obronne ustroju powodują, iż metoda, oczywiście łącznie z intensywną kinezyterapią znalazła dotychczas następujące wskazania:

Należą do nich w szczególności :

Efekty te są szczególnie ważne w schorzeniach narządu ruchu , w których rehabilitacja odgrywa zasadniczą rolę. Powyższe efekty krioterapii utrzymują się około od 3 do 5 godzin, co pozwala na 3-4 krotne zintensyfikowanie ćwiczeń leczniczych lub treningu.

Dzięki kuracji w komorze niskotemperaturowej (minimum 10 - 14 zabiegów), usprawnianie jest bardziej intensywne i uogólnione. Pozwala to na zmniejszenie lub nawet odstawienie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych i niejednokrotnie na wielomiesięczne remisje chorób przewlekłych.

Zasadniczymi wskazaniami do leczenia niskimi temperaturami są :

Odnowa biologiczna - także w sporcie wyczynowym.

Zabieg schładzania całego ciała u nikogo z badanych nie powoduje niepożądanego efektu krążeniowego, ani w badaniach ciśnienia tętniczego i częstości ciepła, ani w zapisach elektrokardiograficznych czy też aparatury holterowskiej,nie zmieniają się również wskaźniki hemodynamiczne mierzone za pomocą aparatury ultrasonograficznej.

Na terenie Centrum Rehabilitacyjno - Szkoleniowego "VICTORIA" świadczone są m. in. następujące usługi:

CENTRUM CZYNNE JEST PRZEZ CAŁY ROK

Ośrodek zapewnia:

Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowe "VICTORIA" ZPChr posiada status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej jak również ma podpisaną umowę z Lubuską Kasą Chorych na refundację świadczonych usług.

Kontakt z Ośrodkiem:

tel. (068) 356 60 02, 03,

fax (068) 356 60 18,

e-mail: victoria@victoria.com.pl

strona www: http:// www.victoria.com.pl