Joanna Woyciechowska M.D.,Ph.D.
Saturday, April 20, 2002

 

Czy Herpes Virus-6 odgrywa role w przebiegu SM?
Skrócone tłumaczenie Joanny Woyciechowskiej

        International Journal MS care, oficjalne pismo Consortium  Ośrodków SM i Rehabilitacji w SM redagowane przez znakomitego neurologa Roberta M. Herdona M.D., zamieściło w wiosennym  2002 , tomie 4, numerze 1 dwa artykuły poświecone poszukiwaniom czynnika etiologicznego w SM.
W edytorialu Dr. Herdon pisze, ze po ponad wiekowych poszukiwaniach czynnik etiologiczny nadal nie jest znany. Zamieszczony jednak w tym samym numerze artykuł ten sam co to tłumaczenie,  autorów Delgado i McCarthy szczegółowo omawia wpływ wirusa Herpes-6 na SM. Wśród wielu innych wirusów herpes jest stale na uwadze badaczy.  Herpes 1, 2 i 6 były znajdowane w mózgu chorych na SM zarówno w miejscach demielinizacji, naokoło tych miejsc jak i w komórkach produkujących mielinę, oligodendrocytach. Herpes jest aktywowany przez inne zakażenia.  Wiadomo, że zakażenia wirusowe poprzedzają zaostrzenia SM.        
        Gamma interferon produkowany w odpowiedzi na wirusowe zakażenie powoduje zaostrzenia SM. Wirusy Herpes  rezydują w układzie nerwowym w formie uśpionej. Aktywowane wędrują wzdłuż włókien nerwowych i powodują  miejscowe zakażenie jak opryszczka albo półpasiec. Jeśli podobny mechanizm zachodzi w ośrodkowym układzie nerwowym, miejscowe zakażenie może sprowokować proces
demielinizacji lub go zaostrzyć.

        Wirusy herpes są obecne wszędzie ale nie mogą być zidentyfikowane w każdym przypadku SM. Być może przyczyna tego jest, że w SM mamy do czynienia z różnymi czynnikami etiologicznymi. Potrzeba odpowiednich metod naukowych żeby  móc wykryć czynnik etiologiczny za życia osoby z SM. Ponadto należy szukać w materiale sekcyjnym różnych czynników i przestać upierać się, ze SM ma tylko jedna przyczynę i nie oczekiwać tej jednej przyczyny u wszystkich osób z SM. Pierwotnie postępująca choroba jest inna niż ta z rzutami i remisjami. Czasami rzuty mogą być niezauważone. W tych przypadkach  SM  może być spowodowane  zakażeniem Herpes wirusem 1 bez zmian immunologicznych w płynie mózgowo rdzeniowym ani podwyższonej syntezy immunoglobulin IgG czy  białka oligoklonalnego. Ponieważ jednak SM z remisjami stanowi co najmniej  połowę przypadków, wysiłek powinien być skierowany na czynniki zakaźne, zwłaszcza herpes-6 oraz Chlamydia pneumoniae.

        Autorzy drugiego artykułu zawartego w tym tytule pytają "czy jest rola dla herpes-6 w przebiegu SM?" Herpes-6 jest powszechnym wirusem. Powoduje u dzieci różyczkę (roseola). Ostatnio był znajdowany w tkance mózgowej zmarłych osób z SM, ale nie u wszystkich. Jest wiele kontrowersji na ten temat. Ten wirus i jego DNA były znajdowane w wielu innych chorobach neurologicznych w tkance mózgowej, nie tylko w SM. Przeciwciała  w surowicy krwi były wyższe u osób z SM niż w surowicy osób zdrowych. DNA wirusa znajdowano w surowicy 15  z 50 osób z SM i w żadnej u osób zdrowych. Te badania również nie były potwierdzone przez innych badaczy.

        Musi być ustalone, czy wirus herpes-6 jest obecny tylko u niektórych chorych na SM i tylko u niektórych odgrywa role w mechanizmie ich choroby. Mechanizm zakażenia tym wirusem jest podobny do rzutów i remisji w SM. Trzeba ustalić jaki jest związek miedzy nimi. Nie ma odpowiedzi na pytanie czy osoby z SM dla których ryzyko aktywacji wirusa herpes-6 powinny być leczone lekami przeciwwirusowymi w trakcie rzutów a może nawet miedzy rzutami? Grupa osób z SM z oczywistą historią wskazującą na zakażenie wirusem herpes powinna uczestniczyć w badaniach nad wpływem tych leków na ich SM. Próba leczenia lekiem ACYKLOVIR, stosowanego w opryszczce i półpaścu, wskazuje na zmniejszenie częstości rzutów SM. Jednak silniej działające i bardziej odpowiednie dla opanowania zakażenia wirusem herpes-6 są  GANCICLOVIR=Cytoven (Roche) i FOSCARNET=Foscavir (Abbot dla Astra) stosowane w leczeniu zakażeń tej podgrupy beta, wirusa herpes łącznie z CMV. Eksperymentalnie również Interferon alfa był używany w tego typu zakażeniach.
        Więcej badań i prób klinicznych potrzeba dla rozwiązania tego problemu.


Dopisek tłumacza:
  
     Oba leki przeciwwirusowe są Ganciclovir i Foscarnet, bardzo toksyczne i wymagają niesłychanej ostrożności w ich stosowaniu, dawkowaniu i czasu kuracji. Należy szczególnie uważać na nerki i komórki krwi. Acyclovir jest dostępny w formie doustnej i często używany w USA dla leczenia opryszczki bez większych problemów. Leczenie środkami naturalnymi wymaga oceny stanu ogólnego przez fachowca dla wyboru właściwego ich zestawu.
Anty Chlamydia: Doxycyckline 100mg x dwa/dzień przez 14 dni.

  Joanna Woyciechowska