METODY REHABILITACYJNE

 

 

Metoda Feldenkrais'

Metoda ta zakłada, że ciało ludzkie (organizm ludzki) ma potencjalne możliwości zmiany i wszyscy ludzie niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy też innych uwarunkowań mają możliwości przyswojenia sobie nowych wiadomości, czyli mogą się uczyć i nauczyć. Metoda Feldenkrais' umożliwia człowiekowi zwiększenie jego samoświadomości ruchu. Metoda ta pozwala pełniej wyrazić siebie, poprzez reorganizację samego siebie i odkrycie lub zdobycie nowych, bardziej funkcjonalnych wzorców ruchowych i zachowań bardziej efektywnych. Jest to proces nauczania oparty na prawach fizyki, biomechaniki i empirycznym zrozumieniu procesu uczenia się i rozwoju ruchu. Ta metoda zwiększa zdolność odczucia i odtworzenia funkcji. Jest rezultatem przemyśleń i nauki nowych metod strategicznych i nowych możliwości ruchowych.

 

Qi-gong, Chi-gong

Metoda ta powstała w starożytnych Chinach około cztery tysiące lat temu. Jest oparta na chińskiej filozofii i kosmologii. Każda, najmniejsza cząstka odzwierciedla całość. Każda komórka jest obrazem wszechświata. Materia i energia są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie oddziałują. Qi oznacza energię życiową. Ta energia jest w nas i dokoła nas. Sieć energetyczna organizmu tworzy tzw. system krążenia elektromagnetycznego. Energia Qi krąży wzdłuż kanałów odpowiadających poszczególnym systemom, organom ciała i dróg neuropeptydów łączących ciało z umysłem. Ta sama energia łączy wszystkie istoty i cały wszechświat. Równowaga tej energii oznacza zdrowie. Jesteśmy zdrowi tak długo, jak długo wszystkie ośrodki i połączenia energetyczne cechuje swobodny przepływ energii. Zakłócenia energetyczne powstają na skutek nieprawidłowego odżywiania, ruchu, odpoczynku, zaburzonych stosunków z innymi ludźmi oraz zaburzenia innych połączeń energetycznych - fizycznych, umysłowych i duchowych.

Qi-gong pozwala uzyskać optymalne zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe poprzez:

  • pełną mobilizację mięśni i stawów
  • zwiększenie koncentracji, poprawę pamięci
  • zwiększenie ostrości wszystkich zmysłów
  • integrację energii fizycznej, psychicznej i duchowej
  • stymulację i wyzwolenie tzw. szóstego zmysłu

Ponadto łączy ruch z medytacyjną pełnią świadomości oraz zwiększa giętkość fizyczną, mentalną, emocjonalną, poprawia stosunki międzyludzkie

W Chinach Qi-gong znano jako metodę "rozwijającą mądrość u młodych, zwiększającą inteligencję, usprawniającą koncentrację i pamięć w średnim wieku i przedłużającą życie w starości".

  • podobnie jak akupumktura aktywuje bioelektryczną aktywność całego ciała
  • usuwa związane ze stanem chorobowym zachwianie równowagi i przywraca stan żywotności i zdrowia całego organizmu.

 

Joga

Połączenie ćwiczeń fizycznych i duchowych. Wyrabia elastyczność, giętkość ciała.

Joga zasługuje na szczególną uwagę gdyż jest to nie tyle zestaw ćwiczeń usprawniających ciało, co raczej cały system filozoficzny. Nie ogranicza się tylko do ćwiczeń-pozycji lub sposobu w jaki oddychamy, obejmuje całość naszego stosunku do świata i życia, naszej psychiki.

 

Joga to jedność ciała i ducha. Właściwie praktykowana uspokaja umysł i dodaje energii ciału. Ciało i duch są ze sobą zespolone i nie można ich oddzielić. Gdy umysł ma świadomość celu, może oddziaływać na ciało.

Hatha-joga opiera się na założeniu ścisłego związku ciała i umysłu. Skupia się na całości ludzkiej istoty, więc wspomaga nie tylko zdrowie fizyczne, lecz i psychiczne.

Słowo joga wywodzi się z Sanskrytu i oznacza "połączenie" lub "jedność". Hatha joga zmierza do osiągnięcia równowagi między pozytywnymi i negatywnymi aspektami naszej istoty.

 

JOGA A UTRATA RÓWNOWAGI - CHOROBA

Filozofia jogi zakłada, że dobre zdrowie to naturalny stan człowieka. Stan zdrowia jest dobry gdy ciało i duch znajdują się w stanie równowagi. Choroba występuje wtedy gdy ta równowaga ulegnie zachwianiu. W nas samych znajduje się naturalna siła życia - energia życia która zmierza do utrzymania stanu dobrego zdrowia. Jogini mówią, że ten kto prowadzi życie zgodne z naturą nie będzie chorował. Nawet jeśli prowadzisz niezdrowy tryb życia, typowy dla współczesnej, europejskiej cywilizacji, uzdrawiająca siła nadal tkwi w tobie i tylko czeka aż dasz jej szansę.

 

JOGA A SM

Począwszy od końca lat 70-tych wielu chorych na SM uprawia jogę. W przypadku SM praktykowanie jogi przynosi wiele korzyści:

  • Joga może wspomagać uzdrawiające siły naszego ciała i spowolnić, a nawet zatrzymać postępy choroby.
  • Joga uspokaja umysł.
  • Joga zwiększa zasób energii i pomaga przezwyciężyć męczliwość.
  • Joga poprawia nastrój zapobiegając depresji.
  • Joga ma pozytywny wpływ na funkcje gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz układ krążenia i oddechowy i poprawia samopoczucie.
  • Joga nie wymaga specjalnego wyposażenia i można ją codziennie uprawiać w domu.