Aktualne Nowości Kliniczne
Amerykańskie Stowarzyszenie SM

Aktualne badania kliniczne (16 styczeń 2004 )

 

Badacze donoszą o możliwości związku pomiędzy przyjmowaniem witaminy D a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na SM.

Streszczenie: 

Szczegóły: Nowe badania na pielęgniarkach wykazują, że osoby przyjmujące witaminę D w zwiększonej niż przeciętna dawce mają zmniejszone ryzyko zachorowalności na SM (Kassandra Munger). 

Podstawa: Przyczyna SM jest nieznana, choć wiadomo, że SM przebiega z mniejszą częstością bliżej równika niż w wyższych szerokościach geograficznych dalej od równika. Myślano, że może wpływ na Sm ma czynnik genetyczny, infekcyjny, albo otoczenie chorego/ środowisko. 

Jednym z możliwych czynników obecnie badanych jest ekspozycja na słońce, która zwiększa wydzielanie witaminy D. Witamina D jest dostępna nie tylko poprzez „wystawienie się” na słońce lecz także ze źródeł pokarmowych. 

Witamina D umożliwia wchłanianie wapnia. Wczesne badania sugerują, że witamina D może zmienić rzut immunologiczny choroby podobnej do SM. Wykonano badanie, w którym badacze podali witaminę D w diecie uczestniczkom badania z prawdopodobnym lub pewnym SM w wieku od 30-55 lat. Witamina D była zawarta w czterech jednotygodniowych dietach. Poziom witaminy D we krwi był badany i analizowany także pod kątem czy inne czynniki takie jak: szerokość geograficzna miejsca urodzenia albo palenie papierosów mogą wpływać na wynik ? Stwierdzono jedynie, że u palących jest zwiększone ryzyko SM. 

Wyniki: Kobiety, które pobierały więcej witaminy niż 400 jd. dziennie z różnych źródeł zwłaszcza z multiwitamin i pożywienia lub z samych suplementów miały o 40% niższe ryzyko zachorowania na SM niż te, które nie przyjmowały substytutu witaminy D. Nie znaleziono zmniejszonego ryzyka przy przyjmowaniu witaminy D tylko z jedzenia. Dalsze badania zwyczajów palenia oraz miejsca urodzenia nie zmieniają wyników. 

Ważnym jest fakt, że pobieranie witaminy D jest związane z pobieraniem innych komponent witamin zawierających witaminę: A,E i kwas foliowy. Dotychczas nie jest możliwe badanie efektów działania witaminy D niezależnie od innych witamin. Autorzy zauważyli, że obecnie jest większa możliwość stosowania witaminy D i sugerują, że może ona być tą witaminą, która zmniejsza ryzyko zachorowania na SM. Do wyjaśnienia pozostaje pytanie jest czy te dane dotyczą również mężczyzn. 

Amerykańskie Stowarzyszenie SM refunduje kilka badań związanych z tymi zagadnieniami. 



23 nowe badania oczekują refundacji (zima-wiosna 2004 r.) – program badań Nowy Jork

Ogólna liczba 109 badań była ostatnio rozważana przez Narodowe Stowarzyszenie SM. 23 z nich zostały zatwierdzone jako mające największe znaczenie i w tym czasie poszukuje się poparcia funduszami tych projektów. Istnieją 4 współpracujące centra SM. Te ośrodki koncentrują się nad badaniem uszkodzeń układu nerwowego oraz osłony i naprawy. Włączenie się w działalność tych 4 centów wymaga 3.3 milionów dolarów w ciągu 5 lat.

Badania nad rehabilitacją.
Szukanie lepszych sposobów do opanowania objawów SM i zwiększania możliwości chorych. 

Badania genetyczne.
Poszukiwanie genów związanych z SM. 

Neurofizjologia
Wyjaśnianie jak komórki nerwowe pracują normalnie w porównaniu z możliwością poprawy uszkodzeń wywołanych przez SM.