III Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

Podczas Ogólnopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego spotkali się przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całej Polski . 

Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych organizowane jest co trzy lata przez Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych. Spotkanie w dniach 20 - 22 września w Warszawie było trzecim z kolei. Pierwszego dnia, w piątek odbywały się odrębne, sprofilowane seminaria różnych organizacji: edukacyjnych, ekologicznych, kobiecych, kulturalnych, przyznających granty, socjalnych, wspierających, zajmujących się poradnictwem obywatelskim i informacją prawną, prawami człowieka, problemem niepełnosprawności. 

Tematem spotkania organizacji zajmujących się problemem niepełnosprawności było "Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych jako sposób przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu". Seminarium przygotowało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych. Obecni byli przedstawiciele wielu organizacji działających na rzecz osób niesprawnych i chorych oraz osoby związane z pracą na rzecz tych środowisk. Administrację rządową reprezentowały Małgorzata Kiełducka, radca w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych oraz poprzedni Pełnomocnik Joanna Staręga-Piasek. Spotkaniu przewodziła prof. Krystyna Mrugalska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Czterech prelegentów poruszyło następujące tematy:

  1.  "Szanse edukacyjne dzieci i dorosłych niepełnosprawnych" M. Suchocka (Towarzystwo Oświatowe INTEGRACJA)

  2. "Zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych jako podstawa ekonomicznej niezależności" S. Kotowski (Polski Związek Niewidomych)

  3. "Niezbędne warunki aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym" B. Szczepankowski

  4. "Miejsce organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych jako reprezentantów interesów tej kategorii obywateli, w systemie ustrojowym, państwowym i społecznym w Polsce" K. Mrugalska (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym).

Prof. K. Mrugalska proponowała, aby organizacje biorące udział w spotkaniu opracowały "Narodowy program wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i wspierania ich rodzin". Podobne programy są wymagane przez standardy UE.

Główna, sobotnia konferencja odbywała się w dwóch sesjach i towarzyszyły jej dyskusje panelowe. Tematem przewodnim było "Państwo - wspólne dobro. Udział organizacji pozarządowych w sprawnym funkcjonowaniu państwa". Pierwsza sesja plenarna poświęcona była tematowi "Wokół zasady pomocniczości" a dyskusja panelowa współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną oraz ich udziałowi w procesie legislacyjnym. Po przerwie odbyła się druga sesja "Wokół wspólnego działania" a także kolejne dyskusje panelowe, zakończone prezentacją dokumentu "Działania na rzecz budowy sprawnego państwa. Stanowisko organizacji pozarządowych - uczestników III OFIP". Zaprezentowano również wyniki badań sektora organizacji pozarządowych w Polsce w 2002 r. Większość informacji dotyczyła ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Około 60% organizacji deklaruje chęć uzyskania statusu organizacji użytku publicznego; 54% organizacji spełnia już teraz warunki konieczne do ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego /niniejszy raport znajduje się w portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl/.

W niedzielę 22 września odbył się festyn na Rynku Mariensztackim. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego miało własne stoisko. Dyżurowały przy nim osoby z Oddziału Warszawskiego i biura Rady Głównej. Na stoisku zaprezentowano wydane przez nas książki, broszury i materiały informacyjne. Osobom zainteresowanym udzielalano podstawowych informacji o chorobie i jej objawach, źródłach informacji.

Zainteresowanych naszym stoiskiem można podzielić na trzy grupy:

Spotkania na III OFIP, a przede wszystkim festyn na zakończenie forum pozwoliły uwierzyć, że środowisko osób działających na rzecz innych się powiększa, powstają nowe organizacje samopomocowe i coraz ważniejsza staje się konieczność konsolidacji środowiska.
Szczegółowe informacje na temat III OFIP - www.ngo.pl


REZOLUCJA

przyjęta przez przedstawicieli organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz działających  na ich rzecz zgromadzonych na  III Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych w grupie dyskusyjnej n.t. 

WYRÓWNYWANIE SZANS OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 
JAKO SPOSÓB PRZECIWDZIAŁANIA WYKLUCZANIU SPOŁECZNEMU

20 września 2002 r.

Przygotowujemy się do członkostwa w Unii Europejskiej. Wiele rozwiązań gospodarczych, ale również społecznych musi ulec zmianie. Demokracja wymaga wzmocnienia podmiotowego udziału społeczeństwa obywatelskiego. Dla osób niepełnosprawnych w Polsce bardzo ważne jest, że włączając kwestię niepełnosprawności do Artykułu 13 Traktatu Amsterdamskiego Unii Europejskiej, Europa zrobiła istotny krok naprzód w walce przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Ogólna Dyrektywa dotycząca Równego Traktowania przy Zatrudnianiu i w Miejscu Pracy przyjęta przez UE oraz inne dokumenty już istniejące, a również planowane - zwłaszcza specjalna Dyrektywa w sprawie niepełnosprawnych - w chwili przyjęcia Polski do UE staną się obowiązujące również u nas. Ponieważ sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce, dzieci, młodzieży i dorosłych jest znacznie gorsza niż w krajach Unii Europejskiej, jest również gorsza od sytuacji przeciętnego polskiego obywatela, ponieważ również z powodu nie tworzenia przez państwo odpowiednich warunków osoby te są dyskryminowane m.in. na polu opieki zdrowotnej, a w tym rehabilitacji, edukacji, pracy i udziału w życiu społecznym w integracji, a zabezpieczenie socjalne nie pozwala na pokrycie zwiększonych wydatków wywołanych ograniczeniami sprawności, domagamy się, aby:

1.

rząd RP przystąpił do opracowania NARODOWEGO PROGRAMU WYRÓWNYWANIA SZANS OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I WSPIERANIA ICH RODZIN na lata 2003-2005 oraz 2006-2008. W tym celu powinna być powołana grupa złożona z przedstawicieli administracji państwowej, organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz działających na rzecz osób niepełnosprawnych, a także świata nauki i profesjonalistów. Program powinien być przyjęty przez rząd i parlament, aby miał umocowanie do zapewnienia niezbędnych środków w budżecie państwa w kolejnych latach. Programy takie są wymagane zarówno przez standardy światowe jak i UE.

2.

rząd RP podjął inicjatywę legislacyjną w celu zapewnienia warunków pełnego partnerstwa i odpowiedniego wpływu organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych oraz rodzin, gdy niepełnosprawność uniemożliwia samoreprezentację, na politykę społeczną państwa we wszystkich zakresach, które wiążą się z wyrównywaniem szans osób niepełnosprawnych i ich równym traktowaniem. Organizacje te, reprezentując interesy osób niepełnosprawnych bezpośrednio, z powodów wynikających z praw człowieka, nie mogą być rugowane z pola dialogu społecznego i konsultacji przez organizacje reprezentujące grupy interesów (pracodawcy, związki zawodowe i korporacje zawodowe) i organizacje charytatywne czy socjalne.

Podstawą do tych działań powinien być punkt 18 Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych (ONZ).