MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA
MSIF - MELBOURNE 2001
Multiple Sclerosis International Federation International Conference 2001
Przez zaledwie 6 pierwszych dni października przez centrum konferencyjne w Melborne przewinęło się ponad 1900 osób z 29 krajów: od Chile po Japonię. Wszystkich zgromadziła Międzynarodowa Konferencja dotycząca SM: . Dzięki grantowi uzyskanemu z Pfitzer Foundation mogłam w tym gronie reprezentować Polskę. Grant pokrył koszty przelotu, uczestnictwa na spotkaniach Federacji oraz 5 dni zakwaterowania w hotelu.
Jednocześnie odbywały się trzy konferencje: dotycząca zarządzanie Federacją, naukowa
o najnowszych badaniach i tendencjach w leczeniu SM oraz trzydniowe sympozjum liderów organizacji pozarządowych. Ostatni dzień poświęcony został specjalnemu spotkaniu Osób z SM.
Jako delegatka PTSR uczestniczyłam w spotkaniach Federacji. Poruszono m. in. problemy zarządzania Federacją. Zostały zmienione relacje między Radą (Board) a Zgromadzeniem (Council). Punkt ciężkości został przesunięty w stronę zgromadzenia delegatów wszystkich narodowych stowarzyszeń. Zmniejszona została liczebność Board z 40 do 20 członków wybieranych na 2 a nie jak dotychczas na 4 lata. Dokonano wyboru członków komitetu nominacyjnego. Dyskutowano nad zmianą loga. Zmiana loga jest konsekwencją zmiany nazwy Federacji. Zaproponowane logo nawiązuje do struktury nerwu.
Wprowadzono również zmiany w sposobie naliczania składki uzależniając ja od ilości członków danej organizacji i dochodu narodowego w danym kraju. Nasza organizacja trafiła razem z Czechami, Portugalią, Islandią, Słowenią do piątej grupy. Składka członkowska wynosi podobnie jak dotychczas 750 funtów szterlingów rocznie. Postanowiono również przeznaczyć część funduszy w następnych latach na lokalne konferencje w Europie Środkowo-Wschodniej. Najbliższa takie seminarium odbędzie się w Grecji.
Niezmiernie ciekawa była konferencja medyczna, która towarzyszyła spotkaniom Federacji. Przedstawiono ostatnie badania nad sm i leczeniem sm. Niestety, jeśli ktoś oczekiwał jednego zdania: znaleźliśmy lek "NA SM" mógł czuć się rozczarowany. Naukowcy nadal poszukują zarówno przyczyn choroby (badania genetyczne), jak i sposobów na radzenie sobie z jej najbardziej dokuczliwymi objawami. Co istotne, nie było na konferencji tematów tabu. Sporo czasu poświęcono życiu codziennemu z sm: problemom psychologicznym, urologicznym, seksualnym, rehabilitacji a nawet opiece paliatywnej. Część materiałów w wersji angielskiej jest dostępna na stronie http://www.mssociety.com.au/ Postaramy się by zostały one również przetłumaczone.
Konferencja była także miejscem, gdzie można było poznać wspaniałych ludzi, żyjących z sm lub poświęcających swój czas dla osób z sm. Dzień People With MS należał do najważniejszych na konferencji. Uczestniczyło w nim około 800 osób w różnym stopniu zaawansowania choroby. Spotkaniu towarzyszyły wykłady dotyczące życia z sm w tym pasjonująca opowieść na dwa głosy Johna Goldinga (szefa PwMS) i jego żony Elżbiety. Atmosferę choć w części oddają zdjęcia. Następna konferencja odbędzie się za dwa lata w Berlinie.
Iza Odrobińska, 2001
![]() |
![]() |
![]() |
Obrady bywały męczące, zwłaszcza dla przybyszy z innych kontynentów. | Rozmowy w przerwie konferencji z Johnem Goldingiem, szefem PwMS, oraz Ianem Hinksem przewodniczącym MSAustralia. |
Iza Odrobińska - wrażenia z podróży