Powrót do strony Ośrodka     ANDRZEJKI


      Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Świat realny połączył się ze światem magii, czarów, wróżb ludowych.
      Uczniowie kl.IV-VI oraz II An gimnazjum postanowili wspólnie uczcić tę tradycję. Była to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów. Dobra wróżka Alicja przepowiadała uczestnikom przyszłość.
      Na wszystkich czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby. Każdy mógł "poznać swoją przyszłość" dzięki wróżbom w ciastku, z kubeczków, z butelką. Zaczarowany atrament nad ogniem przepowiedział co czeka w przyszłym roku, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinni się wystrzegać.
      Uczestnicy imprezy wróżyli sobie też, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami, a wróżba jasnowidza Mikołaja "Szczęśliwa gwiazda" pokazała nie tylko przyszłość, ale również drogę do poprawy swojej sytuacji. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicał smaczny poczęstunek. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.
      Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżka życzyła wszystkim spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Krainie Fantazji.Alicja Biela