Kto zachoruje na SM i dlaczego ?

Każdy może zachorować na stwardnienie rozsiane. Zazwyczaj zdarza się to między 15 a 50 rokiem życia. Naukowcy i lekarze dotychczas nie znają przyczyny tej choroby.

Niekiedy ludzie czują się winni lub przypuszczają, że coś spowodowało SM - czy to u nich, czy też u kogoś z rodziny. Nie można jednak nikogo winić. Nikt tu nie jest winny. Jest to coś, co wydarza się w życiu, a czego nie potrafimy kontrolować. Wszystko, co możemy zrobić, to starać się zrozumieć chorobę i zmiany, które ona przynosi.

Początkowo ja naprawdę tego nie rozumiałem. Wiedziałem tylko, że jest to choroba nieuleczalna.
W rzeczywistości niewiele o tym myślałem, ponieważ to czyniło mnie nieszczęśliwym.
Teraz potrafię o tym mówić więcej

 

 


 

Niektóre pytania budzą lęk

Czy SM jest chorobą śmiertelną?

NIE! Ludzie, którzy chorują na SM nie umierają na tę chorobę.

Czy SM jest zaraźliwe?

NIE! Nie możesz się zarazić SM od rodziców lub kogoś innego. Ta choroba nie jest taka, jak odra lub grypa.

Czy SM jest dziedziczne?

NIE! SM nie jest chorobą dziedziczną i nie przechodzi z jednego pokolenia na drugie. Jeżeli jedno z Twoich rodziców choruje na stwardnienie rozsiane, nie znaczy to, że i u Ciebie też rozwinie się ta choroba.

Jest rzeczą całkowicie normalną interesować się takimi pytaniami. Nawet jeśli pytania te wydają się okrutne lub przerażające dla Ciebie, lepiej o wszystko pytać.

Odpowiedź nie będzie taka ponura, jak się obawiasz.

Początkowo, gdy rano budziłem się każdego dnia, mówiłem sobie, 'No, przynajmniej jeszcze mogę chodzić.' Bałem się zachorować na SM - lecz moi rodzice powiedzieli mi, że jestem całkiem zdrowy i nie muszę się martwić

 

 


 

Czy mój tatuś pójdzie do szpitala?

Może nadejść czas, że Twój tata będzie musiał spędzić jakiś czas w szpitalu w celu przeprowadzenia badań lub zabiegów.

Gdy moja mama musiała pójść do szpitala, to nie budziło strachu, lecz dom był jakiś inny, gdy jej nie było

Odwiedziliśmy naszego tatusia w szpitalu i zostaliśmy aż do godziny 22. Następnego dnia moja mama pozwoliła mi wstać później, niż zwykle

Jakkolwiek nie ma jeszcze lekarstwa na SM, to jednak niektóre objawy mogą być łagodzone przez medycynę i inne zabiegi, np. ćwiczenia.

Większość lekarzy zaleca, aby osoba chorująca na stwardnienie rozsiane prowadziła normalny tryb życia z uwzględnieniem ograniczeń, które powoduje choroba. Twój ojciec lub matka, choć chorują na SM, będą zawsze tymi samymi rodzicami, których miałeś dotychczas.

Powiedziałem, 'Mamo, ty jesteś normalną mamą.' Odpowiedziała, 'Tak.' Ja powiedziałem, 'Ale ty nie możesz grać ze mną w klasy.' Mama wiedziała, co ja myślę i powiedziała, 'Lecz ja nadal mogę być twoją mamą.' I mama nią jest. Czyta mi opowiadania i robi mnóstwo rzeczy - nawet przyszła na spotkanie w szkole

Tata nie mógł przyjść na mój popis śpiewaczy w szkole, gdyż tam nie ma poręczy. Lecz kilku przyjaciół przyjdzie i pomogą mu wejść do środka