>>Aktualności<<

W latach 2004 - 06 na działanie 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przeznaczone zostanie ze środków publicznych (środki Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa) łącznie 176 mln euro. Ogłoszenie naboru projektów będzie możliwe już w drugiej połowie sierpnia br.

W ramach działania 2.2 przewidywane są dwa rodzaje programów stypendialnych: dla młodzieży z obszarów wiejskich i dla studentów z obszarów zmarginalizowanych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Ze stypendiów skorzystać mogą uczniowie szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej, szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, pochodzący z rodzin ubogich, z obszarów wiejskich oraz studenci pochodzący z obszarów zmarginalizowanych, w tym w szczególności z obszarów wiejskich, restrukturyzacji przemysłów oraz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

  • Pochodzący z rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej - z rodziny o dochodzie w przeliczeniu na osobę lub dochodzie osoby uczącej się, nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych zapisana w Ustawie o świadczeniach rodzinnych. Próg danego województwa, z zachowaniem powyższego warunku, zostaje ustalony w Ramowym Planie Realizacji Działania corocznie przygotowywanym przez Urząd Marszałkowski.
  • Obszary wiejskie - Za obszary wiejskie uznaje się tereny położone poza granicami administracyjnymi miast, miasta do 5 tys. mieszkańców, miasta do 20 tys. mieszkańców, w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą.
  • Obszary zmarginalizowane - obszary wiejskie (patrz powyżej), miasta do 20 tys. mieszkańców, zdegradowane dzielnice miast, obszary powojskowe wyznaczone Lokalnym Programem Rewitalizacji oraz obszary kwalifikujące się do wsparcia w ramach działania 3.2 ZPORR tj. powiaty spełniające jednocześnie przynajmniej dwa z następujących kryteriów :
    średnia stopa bezrobocia w latach 1999 -2001 równa lub większa od 15 proc.,
    średni udział pracujących w przemyśle w latach 1999 - 2001 powyżej 30 proc.,
    spadek liczby pracujących w przemyśle w relacji do spadku pracujących ogółem w latach 1999 - 2001 powyżej 50 proc.

Maksymalna kwota dofinansowania dla ucznia to 250 złotych miesięcznie, dla studenta - 350 złotych, jednak już teraz wiadomo, że w wielu województwach ze względu na duże zainteresowanie stypendiami, stawki zostaną określone na niższym poziomie. Pieniądze te mogą być przyznane jako rekompensata kosztów:

  • zakwaterowania w bursie, internacie, akademiku lub na stancji,
  • posiłków w stołówce szkoły, internatu lub innego podmiotu,
  • zakupu podręczników i słowników do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach wyższych,
  • związane z transportem środkami komunikacji zbiorowej do i ze szkoły,
  • opłat za studia w szkole wyższej, prowadzonej w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym,
  • czesnego za naukę w szkole ponadgimnazjalnej niepublicznej,
  • innych, wymaganych obligatoryjnie przez szkołę (tj. koszty niezbędne do realizacji procesu dydaktycznego).

Unijne stypendium będzie można łączyć z innymi formami pomocy, dopóki uzyskana w ten sposób pomoc nie będzie przekraczać 90 proc. wynagrodzenia asystenta zatrudnionego na uczelni.

Źródło: >>INFORMACJA PRASOWA MPS<<