Zakopane    

     Pierwsze dokumenty wzmiankujące o Zakopanem pochodzą z   XVII w. i mówią o polanie Zakopiska. Dalsze jego dzieje związane są z rozwojem hutnictwa i górnictwa, a później lecznictwa oraz turystyki. Prawa miejskie otrzymało w 1933 r. Jest to najwyżej położone miasto w Polsce, u stóp Tatr,  w kotlinie pomiędzy nimi a grzbietem Gubałówki. Jego część miejska rozciąga się od 750 do 1000 m n.p.m.; centralny punkt - skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki - leży na 838 m n.p.m. Wysokość sprawia, że Zakopane znajduje się w strefie klimatu górskiego.

     Tatry stanowią główny magnes, który przyciąga do Zakopanego turystów z całego świata. Tatry mają do zaoferowania nieznacznie tkniętą przez cywilizację wspaniałą  przyrodę, chronioną przez Park Narodowy i uznaną za światowe dziedzictwo natury. Rzadko w Polsce można znaleźć takie miejsce, z którego rano wyrusza się na emocjonującą górską wspinaczkę, po południu zwiedza liczne muzea, a wieczorem zasiada na widowni doskonałego teatru. Tu można także pływać i latać na lotni, jeździć konno i na rowerze górskim. Zimą do dyspozycji turystów jest kilkadziesiąt wyciągów narciarskich - od łatwych, po wymagające znacznych umiejętności i pozwalających na sprawdzenie swojej sprawności. Latem można przemierzać setki kilometrów ścieżek - od spacerowych, po wiodące skalnymi górskimi graniami. Zakopane jest największym w Polsce ośrodkiem turystyki górskiej i narciarstwa. Liczy około 30 tys. mieszkańców, ale co roku odwiedza go około 2 mln turystów. Ciągle tu żywy jest i bardzo troskliwie pielęgnowany folklor podhalańskich górali, a raz do roku - w czasie międzynarodowego sierpniowego festiwalu - można w Zakopanem zetknąć się również z kulturą górskich narodów całego świata.

     Od przeszło 100 lat Zakopane robi niebywałą karierę miejscowości o niepowtarzalnej atmosferze. Przyjeżdżali tu artyści i politycy, ludzie kultury i nauki. Dla poratowania zdrowia, dla pięknych widoków, zaznania wysiłku fizycznego. Moda na Zakopane jest nieprzemijająca. Przyjeżdżają i teraz, znajdując ciszę i spokój, bez konieczności rezygnowania z miejskiego komfortu, spotykając gościnność i rzetelność obsługi.

    W Zakopanem jest wiele zabytków oraz muzeów. Najciekawsze to Muzeum Tatrzańskie - ma kilka oddziałów w samym mieście i na Podhalu - oraz Muzeum Przyrodnicze TPN. Warto też odwiedzić liczne muzea biograficzne, m.in. kompozytora Karola Szymanowskiego i poety Jana Kasprowicza. Są także liczne sale wystawowe i galerie, oraz szkoły artystyczne. Działa zawodowy Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Kultura górali podhalańskich pokazywana jest w „Tatrzańskim Ośrodku Swojszczyzny” oraz przy okazji różnych uroczystości przez liczne amatorskie zespoły ludowe działające w Zakopanem i okolicy.

     Od 1 stycznia 1995 r., po kilku latach istnienia Gminy Tatrzańskiej, ponownie Zakopane stanowi samodzielną jednostkę admnistracji samorządowej. Na czele zarządu miasta stoi burmistrz ADAM BACHLEDA CURUŚ.