KOŚCIELISKO - dawna nazwa Polany.

 

            To duża wieś składająca się z 21 osiedli (polan), nazywana „ Sercem Podhala”, położona na  zboczach Pogórza Gubałowskiego , z pięknym widokiem na Tatry, mająca charakter miejscowości wypoczynkowej . 

            Stąd wywodzi się wielu wspaniałych ludzi , którzy przez lata tworzyli niepowtarzalną kulturę i tradycję Skalnego Podhala , m.in. Jan Krzeptowski Sabała, Stanisław Nędza Kubiniec, Andrzej Stopka Nazimek.

 

Historia

             Do 1867 roku , kiedy to odbyły się pierwsze autonomiczne wybory rad gminnych, Kościelisko tworzyło jedną osadę z Zakopanem. Na przestrzeni wieku losy gminy zmieniły się.

W końcu 1994 r., w wyniku podziału Gminy Tatrzańskiej, reaktywowano Gminę Kościelisko składającą się z Dzianisza, Witowa i Kościeliska . 

            Dzianisz i Witów to miejscowości o charakterze typowo rolniczym. Obie należą do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, która od lat podtrzymuje tradycje wspólnego gospodarowania zasobami gruntowymi. Położone po północnej stronie  Pasma Gubałowskiego w dorzeczu Czarnego Dunajca, u podnóża Tatr Zachodnich,  dzięki swojemu urokowi mają szansę stać się znanymi miejscami wypoczynku na Podhalu.

 

Tradycje

              Ludność Gminy od lat kultywuje tradycje podhalańskie. Tu spotkać można wielu twórców ludowych zajmujących się ciesiołką, stolarką artystyczną, snycerką, hafciarstwem i krawiectwem ludowym, tkactwem i wyrobem obuwia regionalnego. Znani muzykanci, tancerze i śpiewacy oraz kilka zespołów regionalnych z pokolenia na pokolenie przekazują charakterystyczne nuty, śpiewki i tańce podhalańskie.

„Polaniorze”, „Polany”, „Dzianiszanie” i „Witowianie” tworzyć będą oprawę artystyczną      XI Olimpiady Szachowej Niewidomych - Zakopane-Kościelisko 2000.

W Kościelisku  można zobaczyć oryginalne wesele góralskie, a także napić się zyntycy, czy zjeść oscypka, gdyż jedną z kontynuowanych tradycji regionu jest pasterstwo.

 

Turystyka i sport

            Gmina nastawiona jest na turystykę. Istnieje tu 30 większych ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów, spośród których wyróżnia się Wojskowy Zespół Wypoczynkowy w Kościelisku goszczący uczestników Olimpiady.  Do dyspozycji gości jest także około 150 kwater prywatnych i kilkanaście lokali gastronomicznych. Są tu także wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i śladowego. Narciarze mogą skorzystać z kilku wyciągów narciarskich i kolejki krzesełkowej na Butorowy Wierch.     

Na jednej z kościeliskich polan - w Kirach - znajduje się wojskowy ośrodek biathlonowy , spełniający warunki do organizacji najwyższej rangi zawodów biathlonowych. Wiele inwestycji turystycznych  i sportowo-rekreacyjnych zaplanowano na najbliższe lata, m.in. nowe trasy narciarskie i rowerowe, boiska sportowe oraz kompleks rekreacyjny w oparciu o zasoby geotermalne w Witowie.

            Polany  są kolebką wielu wspaniałych sportowców, którzy rozsławili swoją miejscowość i Polskę na międzynarodowych zawodach, w tym olimpiadach zimowych.

 

Przyroda i kultura

Gmina Kościelisko to nie tylko trzy wsie podhalańskie, to także ładny kawałek Tatr Zachodnich. Znajdują się tu dwie największe doliny tatrzańskie – Chochołowska (35 km²) i Kościeliska (34 km²).

Niepowtarzalna fauna i flora tych terenów oraz zabytki kultury ludowej i pasterskiej stanowią niewątpliwą atrakcję dla licznych turystów. W każdym miejscu gminy spotkać można zabytkowy dom, zagrodę czy studnię, drewniane kościółki, bielone kapliczki, dzwonnice, tradycyjną kuźnię czy leśniczówkę, a w Dolinie Chochołowskiej - stare szałasy pasterskie.

            Choć na każdym kroku otoczeni jesteśmy w Gminie Kościelisko historią ludu góralskiego, obok niej istnieje teraźniejszość czerpiąca z przeszłości to, co najlepsze.