I Ciechanowska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

23 listopada 2000 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Ciechanowie odbyła się I Ciechanowska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem tej Olimpiady było Europejskie Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej, Towarzystwo Sprawni Razem oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3. Patronat nad imprezą objął minister Mirosław Kożlakiewicz. Zawodnicy biorący udział w Olimpiadzie pochodzili z całego byłego województwa ciechanowskiego i nie tylko. Zawody rozgrywane były w konkurencjach drużynowych i indywidualnych. Zawody drużynowe wyścigi rzędów: Wyścig płaski, wyścig z przełożeniem hula hop, wyścig z piłką lekarską 1 kg i przełożeniem szarfy. Zawody indywidualne obejmowały 9 stacji między innymi: Rzut do kosza, toczenie piłki ręką po slalomie, skłony w przód w pozycji leżącej, rzut woreczkami do celu, przejście po równoważni, rzut do celu lotkami, skok w dal z miejsca, strzał na bramkę kijem unihoka, turniej warcabowo - szachowy. Podczas tej Olimpiady dało się zauważyć na twarzach młodzieży biorącej udział w zawodach wiele radości i satysfakcji z ukończenia konkurencji i to niezależnie od zajętego miejsca. Jeszcze raz taka impreza pokazała, że Olimpiady tego typu warte są kultywowania i wspierania przez władze lokalne.

Apel niepełnosprawnych

Z okazji "Światowego Dnia Chorego" obchodzonego 11-go lutego ludzie chorzy i niepełnosprawni wystosowali apel do samorządowców i do osób jakim nie jest obojętny ich los. Stosunek do ludzi chorych i niepełnosprawnych, zapewnienie im możliwie najlepszych warunków życia i samorealizacji, jest w całym cywilizowanym świecie miarą i wyznacznikiem człowieczeństwa. Nie chcemy się znajdować na peryferiach cywilizacji, w chwili, gdy nasz kraj przygotowuje się do wstąpienia do Unii Europejskiej. Nie chcemy - bez względu na to, czy dziś jesteśmy zdrowi czy chorzy, żyć ze świadomością, że leczenie, a tym samym normalna egzystencja, jest poza naszym zasięgiem z przyczyn finansowych. Chorzy także mają prawo żyć godnie i najlepiej jak to możliwe.

VIII Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Sprawni Razem"

W hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Ciechanowie w dniach 17 i 18 marca br. odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Sprawni Razem". W zawodach udział wzięło 180 uczestników z 16 województw. Podczas Mistrzostw Wiceprezydent Miasta Ciechanów Mirosław Szymańczyk przekazał Prezesowi "Sprawni Razem" list intencyjny, i tym samym zadeklarował że Ciechanów podejmuje się zorganizowania w roku 2003 Mistrzostw Świata w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych.

Jak doszło do spotkanie chorych na SM które poprowadziła Pani dr Joanna Woyciechwoska w dniu 22 maja 2001 r. w DPS "Kombatant" w Ciechanowie

Dzięki internetowi mam kontakt z całym światem. Mogę uzyskać mnóstwo ciekawych informacji w każdej dziedzinie. Na bieżąco zapoznawać się z najnowszymi osiągnięciami medycyny dotyczącej wielu chorób, jak również mojego schorzenia. To właśnie przez Internet zapoznałem się z Panią doktor Joanną Woyciechowską neurologiem ze Stanów Zjednoczonych i mogę być z Nią w ciągłym kontakcie. To właśnie przez Internet dowiedziałem się, że Pani doktor przyjeżdża do Polski z serią wykładów. Postanowiłem więc zaprosić Ją do Ciechanowa. Pani doktor przyjęła zaproszenie. W dniu 22.05.2001 r. w Domu Pomocy Społecznej " Kombatant " w Ciechanowie odbyło się spotkanie.

Na to spotkanie zaprosiłem lekarzy neurologów, kardiologów, rodzinnych, rehabilitantów a także chorych. Pani doktor na swym wykładzie wielokrotnie podkreślała, że niezależnie od tego jak dalece choroba jest zaawansowana pozostaje się wartościową osobą a poczucie wartości zależy od siebie samego. Cokolwiek dzieje się z człowiekiem nie można pozwolić na odebranie sobie nadziei. Aby pokonać psychologiczny stres ukrytej choroby musimy nauczyć się siebie samego. Najważniejsze dla poznania i bycia samym sobą jest poznanie własnych uczuć, które są przyczyną zachowań. Każda choroba zagraża wierze w samego siebie i własnej wartości. Czasami można uciec od negatywnych myśli poprzez odwrócenie uwagi na coś całkiem innego - muzyka, tajemnicze opowieści własne hobby. Takie odwrócenie uwagi może być błogosławionym odpoczynkiem. Czasami samopomoc i jej techniki mogą nie być wystarczające. Prośba o zawodową pomoc jest wtedy wyrazem siły a nie słabością. Im więcej wiemy o chorobie tym łatwiej jest kontrolować objawy, być panem sytuacji. Czasami mamy poczucie winy. Dlaczego czuje się jak niedobry człowiek. Czy sam spowodowałem tą chorobę ? Gdybym był bardziej religijny czy bardziej uduchowiony, prawdopodobnie nie byłbym chory. Co powinienem zrobić, żeby czuć się lepiej.

Wykład Pani doktor był bardzo owocny. Skorzystało z niego bardzo dużo osób. Za zorganizowanie tego spotkania otrzymałem podziękowanie od władz lokalnych, lekarzy jak również samych chorych.

A to wszystko zawdzięczam uprzejmości Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo w Warszawie, która to sfinansowała mi stałe łącze (SDI). Mogę teraz bez żadnych ograniczeń szurfować po Internecie, tym samym pomagać osobom niepełnosprawnym przez dostarczanie im nowych wiadomości.

Leszek Konopa

Spotkanie chorych na SM które poprowadziła Pani dr. Joanna Woyciechwoska w dniu 22 maja 2001 r. w DPS "Kombatant" w Ciechanowie

Na spotkaniu Pani Doktor omówiła trzy podstawowe tematy jakimi były:
1. Co mówiono na majowej konferencji MS w Dubrowniku ?
2. Przewód pokarmowy i alergie pokarmowe a SM,
3. Wielowymiarowa Rehabilitacja w praktyce dnia codziennego.
Również można było dowiedzieć się bardzo wiele rzeczowych rad i informacji przydatnych każdemu choremu, niezależnie od światopoglądu:) I to były m. in.:
- szeroko pojęta higiena układu pokarmowego:
odpowiednie odżywianie
picie odpowiedniej ilości płynów
regularność wypróżnień
- likwidowanie wszelkich ognisk zapalnych w jamie ustnej (usuwanie kamienia nazębnego 2x w roku), badania dróg moczowych (ilość niewydalanego moczu)
spożywanie wszelkich antyoksydantów (vit. C)
- upośledzona czynność wątroby w SM (Silimarol i vit. E)
- alergie pokarmowe
- codzienny ruch, ćwiczenia i wiele innych ważnych spraw.

VI Regionalne Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych

W Ciechanowie 22 maja na stadionie MOSIR odbyły się VI Regionalne Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych. Startowało 20 drużyn z 282 zawodnikami. W zawodach wzięły udział podopieczni domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej , środowiskowych placówek pomocy województwa mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko - mazurskiego. W zawodach nie liczyło się zajęte miejsce ale czysta rywalizacja. W każdej drużynie mogli występować zarówno kobiety jak i mężczyżni. W czasie zawodów odbyły się takie konkurencje jak: bieg sztafetowy z przeszkodami na 30 metrów, rzut lotką do tarczy, rzut piłką do kręgli, slalom na wózkach kobiet i mężczyzn, strzał do bramki piłką unihoka, rzuty kółkiem merinko do celu, rzuty piłką tenisową do szachownicy, rzut piłką do kosza i skok w dal, strzał z odległości 5 metrów. Na koniec zawodów już tradycyjnie odbyło się przeciąganie liny i tu najlepiej spisały się reprezentacje WTZ Sochaczew, WTZ Uzdowo, WZD Działdowo.

DLACZEGO NIEPELNOSPRAWNI W POLSCE SA NIE TYLKO NIEPOPULARNI, ALE ZA BARYKADAMI ?.

Joanna Woyciechowska M.D., Ph. D., Neurology.
846 W. Warren St. # A-4
Shelby, NC 28150
USA
Phone 704 4811007
Wednesday, June 6, 2001

W Polsce w XXI wieku bariery architektoniczne dla niepelnosprawnych stanowia tylko niewielka czesc barier jakim spoleczenstwo odseparowalo sie od tych, ktorym los nie pozwala poruszac sie swobodnie czy to fizycznie czy to psychicznie. Dlaczego tak jest?. Niepelnosprawni sa dla nas widocznym i namacalnym dowodem, ze czlowiek z natury nie jest istota doskonala. Niepelnosprawni sa wyzwaniem dla przemyslu kosmetycznego zakrywajacego o wiele mniej istotne braki i sa wyzwaniem dla wielu innych przemyslow majacych na celu przykrycie wszelkie niedoskonalosci ludzkie. A tymczasem w kazdym z nas nawet w najwiekszym czy pozycja czy fortuna  czlowieku jest i dobre i zle. Kazdy z nas podswiadomie dazy do dobra chowajac zle przed soba i przed innymi. Nieliczni z nas zdaja sobie sprawe, ze dobro mozna osiagnac i zobaczyc wylacznie przez zaakceptowanie brakow istniejacych w kazdym z nas. Podobnie jak nie mozemy widziec koloru bialego bez kontrastu z czarnym tak nie wiemy co sprawne, jesli nie wiemy co niepelnosprawne. Nieliczni tylko zdaja sobie sprawe z koniecznosci istnienia tych kontrastow i potrzeby ich wzajemnego istnienia w rownowadze. Podobnie jest z naszym zyciem wewnetrznym, ktore ujawnic sie moze choroba fizyczna czy niepelnosprawnoscia, jesli nie udalo nam sie uswiadomic go i ujawnic go nam samym. Niesprawnosc i kazda inna choroba sa wyrazem   tego co jest czescia nas samych. Nie akceptujac ich nie akceptujemy nas samych. Nie akceptujemy sie my wszyscy zdrowi czy chorzy , sprawni czy mniej sprawni. Patrzac na niepelnosprawnych inaczej niz na sprawnych zapominamy, ze sa to tacy sami ludzie jak my. Jest w nich czesto o wiele wiecej dobra niz w sprawnych, bo wszystko inne mniej doskonale co kazdy z nas ma w sobie   jest juz ujawnione choroba lub inna niesprawnoscia. Niepelnosprawni  chcac czy nie chcac sa tylko bardziej otwarci   i bardziej szczerzy, niz reszta spoleczenstwa teoretycznie i powierzchownie uwazajaca sie za zdrowa czy sprawna. Wydaje nam sie ze negacja i odrzucaniem niepelnosprawnych, pozostawianiem barier zarowno fizycznych, architektonicznych czy psychicznych poprzez brak akceptacji ich jestesmy lepsi lub bardziej sprawni. Niestety jest calkiem odwrotnie. To oni maja lepsze szanse rehabilitacji tego co jest juz wiadome niz wszyscy inni. Nasze polskie spoleczenstwo jako calosc ma ogromne szanse sukcesu tylko przez uswiadomienie sobie istnienia wlasnej niesprawnosci w osobach niepelnosprawnych. Tylko przez wyciagniecie im pomocnej dloni, obalenie barier wszelkiego rodzaju i zaakceptownie ich na rowni ze wszystkimi innymi czlonkami spoleczenstwa mozemy zyc   w pelni jako calosc spoleczna.   Inne spoleczenstwa tego swiata patrzac tak wlasnie na niepelnosprawnych akceptuja i integruja ich w swoich srodowiskach miejskich, wiejskich ,domowych, intytucjach, uczelniach, szkolach, osrodkach rekreacyjnych i innych miejscach. Dla architekta nie ma zadnej roznicy ani finansowej ani innej, zeby zbudowac dom z podjazdem dla wozka inwalidzkiego i wszystkimi innymi udogodnieniami, ale i architekt i budowniczy musza   o tym wiedziec i pamietac przy budowie domu. Dzieci akceptuja niepelnosprawnych   bez problemu, jesli slysza od swych doroslych slowa akceptacji i widza czyny pomocy. Jesli dorosli mowia i postepuja odwrotnie dzieci moga byc wrecz okrutne dla osoby niepelnosprawnej. Potrzebny jest wiec zdrowy przyklad calego zdrowego spoleczenstwa. Potrzeba zobaczyc w niepelnosprawnych ludzi takich samych jakimi wszyscy jestesmy. Zawody sportowe   sa przykladem jak niepelnosprawni chca i moga osiagac ogromne sukcesy. Wysilkiem calego spoleczenstwa mozna osiagnac pelnie jego istnienia i ujawnic wiele bardzo pozytecznych i czesto marnowanych zalet jakie niepelnosprani posiadaja. Zobaczenie ich zycze wszystkim Polakom w Polsce.

0 800 565 153 - bezpłatna infolinia dla niepełnosprawnych

GAZETA NA MAZOWSZU

0 800 565 153 - bezpłatna infolinia dla niepełnosprawnych

Do korzystania ze specjalnego numeru dla osób niepełnosprawnych zachęca Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 16. - Można zdobyć informacje o instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych: stowarzyszeniach, fundacjach działających na rzecz ludzi niepełnosprawnych i ich rodzin - reklamuje wicedyrektorka Centrum Jolanta Gontarczyk. - Zainteresowani dowiedzą się wszystkiego o przysługujących im uprawnieniach. Jednocześnie dzięki bazie danych usłyszą, jak szukać wsparcia materialnego i porad prawnych czy psychologicznych, kto świadczy usługi opiekuńcze, a kto pomaga bezrobotnym, bezdomnym, ofiarom przemocy domowej. Według Gontarczyk, osoby telefonujące mają największe problemy z załatwianiem przeróżnych formalności: - Zazwyczaj informujemy więc o wymogach, jakie musi spełniać podanie o zasiłek z pomocy społecznej czy dodatek mieszkaniowy, instruujemy jak policzyć dochód uprawniający do świadczenia albo jaki jest tryb odwoławczy od decyzji administracyjnych. Nierzadko telefonujący narzekają na działalność ośrodków pomocy społecznej. Zwykle skargi dotyczą odmów rozpatrzenia wniosków o zasiłek albo nieinformowania o prawie złożenia odwołania od decyzji dyrektora swojego ośrodka.

Uwaga: z infolinii mogą również skorzystać osoby chcące same wesprzeć organizacje charytatywne. - W takich przypadkach podajemy adresy instytucji, którym można przekazać dary rzeczowe, np. odzież, meble, sprzęt agd - mówią w Centrum.

ATAN 2001

21 września br. odbył się w Opinogórze IV Regionalny Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych " ATAN 2001 " Przegląd miał charakter konkursowy i adresowany był do osób niepełnosprawnych z terenu byłego województwa ciechanowskiego i nie tylko. Celem przeglądu było stworzenie możliwości konfrontacji twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Nagrody i wyróżnienia przyznawane były w następujących kategoriach:
Ą twórczość plastyczna { malarstwo, rzeźba, grafika}
Ąrękodzieło artystyczne { haft, koronkarstwo, gobelin, makrama, wikliniarstwo i inne }
Ą poezja
Ą piosenka
Patronat nad Przeglądem objął Starosta Ciechanowski. Do przeglądu zgłosiło się 46 placówek oraz osoby indywidualne. Na konkurs w kategorii plastyka, rękodzieło artystyczne wpłynęło ogółem 340 prac natomiast na przegląd poezji 12 utworów, a na konkurs piosenki zgłosiło się 48 wykonawców. Przegląd w tym roku przekroczył granice woj. mazowieckiego, w przyszłym roku laureaci wezmą udział w przeglądzie który odbędzie się w Warszawie. Organizatorzy w/w Przeglądu mieli na uwadze zabezpieczenie prawa osób niepełnosprawnych do równoprawnego udziału w życiu społecznym. Każdy człowiek odczuwa potrzebę przynależności do grupy zajmującej się pozytywnym i sensowym działaniem. Wszyscy chcemy być użyteczni i potrzebni. Współzawodnictwo jest cenną i skuteczną formą aktywizacji osób niepełnosprawnych. Pokazując twórczość niepełnosprawnych sprawimy, że osoby te staną się dowartościowane w naszym społeczeństwie.

Wybory 23 września 2001 roku

Lokale przystosowane do potrzeb wyborcow niepelnosprawnych mieszcza się w 3 obwodach:
- obwód nr 6 z siediba w Domu Pomocy Spolecznej Kombatant przy ul. Batalionów Chlopskich 12
- obwód nr 14 z siedziba w Szkole Podst. nr 7 przy ul. Czarnieckiego 40
- obwód nr 17 z siedziba w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 32d

Kierownik wydz. Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Ciechanów

Anna Świat

PROSZE O KONTAKT Z WYDZIAŁEM SPRAW OBYWATELSKICH URZEDU MIASTA CIECHANOW W CELU POBRANIA ZASWIADCZENIA NAJPÓZNIEJ W DNIU 22.09.2001 R.
(Leszek Konopa - budynek niedostępny dla ON)

SEKRETARZ MIASTA

STANISŁAW MOSAKOWSKI

Wymiana doświadczeń i grup pracowników

TYGODNIK CIECHANOWSKI

Wymiana doświadczeń i grup pracowników

W niemieckim mieście Haldensleben podpisano porozumienie miedzy Krajowym Ośrodkiem Mieszkalno - Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ciechanowie a tamtejszym Domem Pomocy Społecznej. Umowa przewiduje wymianę doświadczeń i grup pracowników. Współpraca ma służyć doskonaleniu umiejętności zawodowych kadr. Szkolenia będą mieć charakter seminariów i odbywać się przynajmniej raz w roku w każdym z zaprzyjażnionych ośrodków. Do zawarcia porozumienia doszło podczas wizyty { 8 - 11 listopada br.} w Niemczech dyrektorów : KOMR Antoniego Nowickiego jego zastępcy Krzysztofa Czubaka oraz MOPS Zofii Brzezińskiej. Kilka miesięcy wcześniej w Ciechanowie i Dąbku gościł Detlef Schmahl,szef sieci domów pomocy społecznej w rejonie Haldensleben. Przy okazji nasza delegacja zwiedziła niemieckie zakłady zdrowia i pomocy społecznej. Byliśmy w prywatnej klinice neurologicznej w Flechtingen, w której, na wydzielonym oddziale, przebywają chorzy na stwardnienie rozsiane - relacjonuje Krzysztof Czubak. - Placówka posiada doskonałą bazę i jest wyposażona w sprzęt najnowszej generacji. Stosuje jednak takie formy rehabilitacji, jakie i my wykorzystujemy w Dąbku : terapię ruchową,hydroterapię, hipoterapię,terapię zajęciową, Zapoznaliśmy się także z działalnością sieci domów pomocy społecznej w Haldensleben i okolicach. Prowadzi je organizacja pozarządowa non profit, czyli taka, która nie nastawia się na zysk. Dochody przeznacza się na tworzenie nowych placówek. W samym Haldensleben oglądaliśmy domy stałego i dziennego pobytu.Są znakomicie wyposażone. Oprócz urządzeń rehabilitacyjnych mają sprzęt { np,wanny do kąpieli higienicznych } umożliwiający niepełnosprawnym wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Atmosfera, wystrój, kolor ścian czy meble w pokojach i innych pomieszczaniach są dostosowane do wieku mieszkańców. Stowarzyszenie zajmuje się również kompleksową obsługą ludzi w ich mieszkaniach: od dostarczania obiadów, przez sprzątanie i pranie, do świadczeń pielęgnacyjnych. Była to pożyteczna wizyta.Oczywiście nie wszystkie tamtejsze doświadczenia możemy przenieść na nasz grunt. Niemcy bowiem są znacznie bogatsi od Polaków. Nasza delegacja spotkała się ponadto z burmistrzem Haldensleben Norbertem Eichlerem oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Miast Partnerskich, które akurat zakończyło kolejną zbiórkę darów dla podopiecznych MOPS w Ciechanowie. Powinny one dotrzeć do adresatów jeszcze przed Bożym Narodzeniem. ,Przypomnijmy, że Ciechanów i Haldensleben sa miastami partnerskimi i od kilkunastu lat utrzymują ożywione kontakty.

Kiermasz prac niepełnosprawnych

1 grudnia 2001 r o godz. 11.00 w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Pułtuskiej 20A w Ciechanowie odbył się coroczny kiermasz prac uczestników.

Rezolucja ON

Pod adresem http://idn2001.idn.org.pl/rezolucja.htm
zamieszczony zostal tekst rezolucji jaka zostala podpisana przez organizacje pozarzadowe obecne na III Seminarium "Internet dla Niepelnosprawnych dzis i jutro - IdN'2001", ktore zostalo zorganizowane przez Fundacje Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo i odbylo sie 7 i 8 grudnia 2001 r. w Warszawie, przy ul. Twardej 51/55. Tekst rezolucji zostal rozeslany do wladz i mediow.

ON w obiektywie

Od 11 grudnia 2001 r. w budynku Wyższej Szkoły Humanistycznej w Ciechanowie można zwiedzać wystawę poświęconą osobom niepełnosprawnym. Prezentowane na niej zdjęcia ukazują osoby niepełnosprawne podczas wykonywania zajęć typowych dla ludzi sprawnych. Odnoszą się więc do uprawiania sportu, występów teatralnych, pracy czy nauki. Inicjatorami wystawy są : Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji , Fundacja " Polska Bez Barier " , magazyn " Integracja " i Philip Morris Polska. Ciechanowska ekspozycja to kolejny etap trwającej od ponad roku kampanii społecznej " Niepełnosprawni - normalna sprawa ", której myślą przewodnią jest uświadomienie społeczeństwu problemów z jakimi na co dzień borykają się niepełnosprawni. To dotykający ich najczęściej brak akceptacji i problem z normalnym funkcjonowaniem. Wystawa przedstawi zdjęcia wykonane przez 16 wybitnych fotografików polskich. Prezentowana będzie co najmniej przez rok w większych miastach Polski, w tym: m.in.w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Gdyni, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach i Wrocławiu. "Sztuka to umiejętność dzielenia się swoją wrażliwością z drugą osobą. Dla potrzeb wystawy fotografowałem niewidome dzieci z ośrodka w Laskach. Na zdjęciach starałem się wyeksponować ich najgłębsze i najskrytsze wyobrażenia. Poprzez moje prace chciałem dotknąć marzeń tych dzieci, pójść ich tropem i na kliszy fotograficznej utrwalić całą ich dziecięcą wrażliwość" - powiedział Andrzej Świetlik, jeden z fotografików prezentujących swoje prace na wystawie. Wystawę można będzie oglądać do 23 grudnia 2001 r.

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych

W Polsce niepelnosprawni ciagle walcza o swoje uprawnienia. Niektore sa tak minimalne a tak istotne dla ulatwienia ich trudnego zycia w spoleczenstwie. Sprawa parkowania samochodu jest palaca w kazdym miescie naszego kraju tak jak jest w Ciechanowie.

Pod ciechanowskim szpitalem często spotyka się miejsce parkingowe dla zmotoryzowanych niepełnosprawnych zajęte przez osoby bez uprawnien do takiego parkowania. Tu chodzi nie tylko o oczywisty powod dla ktorego takie miejsce parkingowe zostalo wyraznie oznaczone. Tu chodzi tez o prawo i o egzekwowanie tego prawa. Niestety w Polsce słowo egzekwowac przypomina nam inne slowo jak egzekutywa, wystarczajaco zdewaluowane, zeby na serio je traktowac. Gdyby nieprawnie parkujący byl jednak swiadom konkretnych skutkow przekraczania tego prawa nabralby do niego szacunku. Gdyby musiał zapłacić kilkaset złotych mandatu, to nie robiłby tego na przyszłość.

W Stanach Zjednoczonych wszystkie parkingi dla niepełnosprawnych maja napis wyraznie wskazujacy na wysokosc mandatu. Koszt parkowania bez zezwolenia, na miejscu przeznaczonym dla niepelnosprawnych jest od 100 dolarów do 300 dolarów i ten drugi jest częściej.

To jest cos co trafia do rozsądku kierowcy parkującego na miejscu dla osób niepełnosprawnych.

Kwestie dotyczące bezprawnego parkowania niepełnosprawni powinny wyegzekwować od władz policji, straży miejskiej czy innych wladz lokalnych. A moze nie tylko lokalnych ?.

Od nowego roku wchodzą w życie zmiany w Kodeksie Drogowym Wprowadzono nową formę uprzywilejowania osób niepełnosprawnych, np. w wyjątkowych przypadkach niepełnosprawni mogą zatrzymywać się w miejscach niedozwolonych. Ich pojazdy zostaną wyposażone w kartę parkingową mieszczaną za przednią szybą samochodu. Polski posiadacz karty parkingowej będzie mógł korzystać z przywilejów dla niepełnosprawnych także za granicą.

Solo na dwa głosy w Dąbku"

TYGODNIK CIECHANOWSKI 01.01.2002 r.

Solo na dwa głosy w Dąbku

W Krajowym Ośrodku Mieszkalno- Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane { SM } w Dąbku wystawiono fragmenty sztuki Toma Kempińskiego "Solo na dwa głosy". Tutaj - w miejscu cierpienia, ale i nadziei - przesłanie moralne tego przedstawienia zabrzmiało szczególnie wymownie i naturalnie. Występujący na scenie ( w sali rehabilitacyjnej ) znani polscy aktorzy grali role, w jakich naprawdę występują ci, którzy zasiadali na widowni. W tle umieszczono sentencje, której autorką jest chora na SM Anna z pokoju 132.
 

Brzmi ona :
" Za słabi by wzlecieć
Za dumni by pełzać
Będziemy chodzić
Po prostu "

11 lutego - Światowy Dzień Chorego

TYGODNIK CIECHANOWSKI 19.02.2002 r.

11 luty - Światowy Dzień Chorego
Badania dla wszystkich

 Przy okazji Światowego Dnia Chorego w hollu Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie zorganizowano bezpłatne badania profilaktyczne i porady. Tego dnia wykonano ok. 1000 badań.
 

 Pacjentom zaproponowano sprawdzenie poziomu cholesterolu, poziomu pojemności wydechowej płuc, pomiaru zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, masy ciała, poziomu tkanki tłuszczowej, ciśnienia tętniczego.
Chętnych na skorzystanie z tej oferty nie brakowało. Jeden z nich pan Adam, ocenia:
-- Zrobiłem sobie kilka podstawowych badań. Zmierzyłem ciśnienie oraz poziom cholesterolu. Przy moim stanie zdrowia takie badania muszę robić systematycznie. A dzięki dzisiaj zorganizowanym ominie ,mnie pójście do przychodni i czekanie w kolejce.
Pani Krystyna także skorzystała z oferty:
-- Takie zorganizowane badania są dopingiem aby systematycznie czuwać nad swoim zdrowiem. Rzadko chodzę do lekarza, a jeśli nadarzają się takie okazje jak dziś, staram się z nich korzystać. Tym bardziej, że nie trzeba mieć skierowania.
Następne takie przedsięwzięcie zaplanowano na 7 kwietnia podczas Dnia Zdrowia.
Dyrektor ciechanowskiego szpitala, Adam Mazurek stwierdził:
-- Na programy promocyjne Mazowiecka Kasa Chorych przeznaczyła w tym roku 175 tys. zł. Jest to dwa razy więcej niż w ubiegłych latach. Coraz więcej podejmowanych jest działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia. Wyraźnie zauważa się "głód" na tego rodzaju profilaktykę. Dlatego takie badania powinny się odbywać nawet kilka razy w roku. Jeżeli będziemy zapobiegać chorobom u swoich pacjentów, to pieniądze które przeznacza się w tej chwili na leczenie, będzie można wydać na inne cele. Na przykład rehabilitację, nowoczesną aparaturę itp.

Przy okazji badań każdy przybyły mógł nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie Szkoły Promocji Zdrowia uczyli reanimacji. Niestety chętnych do nauki było niewielu.
Na tych swoistych "targach" zdrowia, zaprezentował się Telewizyjny Klub Kwadransowych Grubasów. Tu kolejka do badań była długa - chciano zbadać poziom tkanki tłuszczowej.
Radami służyły panie ze Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii ich Rodzin i Przyjaciół. Panie starały się zainteresować pacjentki problemem raka piersi. Takie działania są niezbędne, komentuje założycielka Elżbieta Sadowska:
-- Nierzadko kobiety unikają informacji na temat raka piersi. Myślą, że jak się czegoś dowiedzą to okaże się, że i one są chore. Taka psychoza powoduje, że nie chodzą na badania. Często też jest tak, że nawet świadome choroby kobiety nie podejmują leczenia.
Palacze mogli sprawdzić, ile substancji smolistych znajduje się w ich płucach po wypaleniu jednego papierosa. Elżbieta Tomaszek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, skomentowała:
-- Ludzie chętnie robią to badanie. Jednak najczęściej palaczy zachęcają osoby, które im towarzyszą, czyli te, które same nie palą.
Badania poziomu cholesterolu i ciśnienia prowadziły wzorowe pielęgniarki: Krystyna Osowska i Teresa Niszczota, które na co dzień pracują w gabinecie zabiegowym w poradni specjalistycznej. Wyróżnienie w postaci listu gratulacyjnego otrzymały od dyrektora - zadecydowały o tym listy od pacjentów.
Światowy Dzień Chorego odbywa się już po raz dziesiąty. Ogłosił go Papież Jan Paweł II. Chciał w ten sposób okazać szacunek ludziom chorym, ale także tym, którzy zajmują się ich leczeniem i pielęgnowaniem.
 

Recepty dla Dąbka

TYGODNIK CIECHANOWSKI 02.04.2002 r.


Kryzys finansów publicznych dotknął Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM) w Dąbku. Dotacja z budżetu państwa na jego utrzymanie w 2002 r. została zmniejszona o 269 tys. zł (w ub. r. o ok. 200 tys. zł). „Pod znakiem zapytania stoi realizacja naszego programu” - ostrzegał Antoni Nowicki, dyrektor KOMR, w 11/2000 numerze „Tygodnika”.

Tymczasem sprawą zainteresował się Seweryn Jurgielaniec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i zastępca głównego inspektora sanitarnego kraju, z którym niżej rozmawiamy.
Przypomnijmy, że obecnie Dąbek znajduje się w resorcie Pracy i Polityki Społecznej, utrzymywany jest głównie z dotacji z budżetu państwa, formalnie ma status domu pomocy społecznej, a jego organem prowadzącym jest powiat mławski - mimo że ośrodek służy chorym z całej Polski.

* Panie Ministrze, odwiedził Pan Dąbek, żeby...
- Nie ulega wątpliwości, iż biorąc pod uwagę obecną mizerię finansową w kraju, pozostawienie Dąbka w dotychczasowych strukturach organizacyjnych i systemie finansowania jeszcze bardziej przyczyniłoby się do pogorszenia warunków jego funkcjonowania. Ze zrozumiałych względów koszty utrzymania tego zakładu są znacznie wyższe niż jakiekolwiek domu pomocy społecznej. Ktoś, kto doszedł do wniosku, że pieniądze na przeznaczone na pomoc społeczną należy dzielić po równo, nie wziął pod uwagę specyfiki Dąbka. Gdyby został on podporządkowany Urzędowi Wojewódzkiemu czy Urzędowi Marszałkowskiego i na tym poziomie znalazłyby się pieniądze na jego finansowanie, byłoby to już lepsze wyjście od dotychczasowego.

* To jest jedno z możliwych rozwiązań?
- Tak.

* A inne?
- Dąbek jest specjalistycznym ośrodkiem, jedynym tego typu w kraju. Wyobrażam sobie, że mógłby wejść w skład Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wtedy oczywiście nadal prowadziłby rehabilitację, ale jednocześnie byłby - ze względu na znaczną ilość przebywających w nim chorych na SM - miejscem badań naukowych, finansowanych ze środków Komitetu Badań Naukowych i IPiN.

* Wobec tego musiałby Dąbek przejść do Ministerstwa Zdrowia?
- Tak, i byłby zakładem opieki zdrowotnej finansowanym również przez kasy chorych.
W najbliższym czasie spotkam się z prof. Purzyńskim, dyrektorem Instytutu Psychiatrii i Neurologii, żeby poznać jego opinię o propozycji ulokowania Dąbka w strukturach IPiN. Będę rozmawiał również z minister Banachową i - naturalnie - ministrem zdrowia. Zresztą sprawa wymaga uzgodnień z zainteresowanymi osobami ze wszystkich szczebli.

* Słowem, Pana zdaniem zmiana statusu ośrodka wyjdzie mu na dobre?
- Ten ośrodek nie może być nadal traktowany tak, jak dom pomocy społecznej. Proszę zwrócić uwagę, że udziela on czasowej pomocy chorym na stwardnienie rozsiane, przygotowując ich do życia we własnych mieszkaniach. Do Dąbka przybywają ludzie na rehabilitację, a nie po to, aby, że tak powiem, dokonać w nim swego żywota - jak w domach pomocy społecznej. Faktycznie jest to zakład opieki zdrowotnej.

* Zdaje się, że ma Pan jeszcze trzecią propozycję?
- Można by pozostawić Dąbek w strukturze powiatu mławskiego i starać się o zapewnienie mu pieniędzy na rehabilitację: 4,5 tys. zł na osobę (za turnus). Ale nie byłoby to najlepsze rozwiązanie.

* Jakie wrażenie wywarł na Panu Dąbek?
- Olbrzymie i niezwykle pozytywne. Przez 30 lat pracowałem w domu pomocy społecznej pod Białogardem, zwiedziłem już niejedną podobną placówkę, przez kilka lat byłem lekarzem wojewódzkim w Koszalinie, ale to, co zobaczyłem w Dąbku, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Usytuowanie tego ośrodka, warunki pobytu w nim chorych, wszelkie możliwe formy rehabilitacji, od basenu po hippoterapię - takich rzeczy nie spotyka się w innych placówkach w Polsce. To, co zrobił dyrektor Nowicki w Dąbku, to wspaniała historia.

Rozmawiał KRZYSZTOF JAKUBOWSKI
 

Holowanie na koszt kierowcy: Uważaj, gdzie parkujesz...

TYGODNIK CIECHANOWSKI 09.04.2002 r.

Znowelizowana ustawa o ruchu drogowym sprawiła, że kierowcy, którzy do tej pory parkowali auta gdzie się dało - nawet w miejscach niedozwolonych - muszą liczyć się z tym, że pojazd zostanie odholowany na parking na ich koszt.

Wysokość opłat za usuwanie pojazdów z drogi ustalają rady powiatu. W powiecie ciechanowskim wprowadzono następujące opłaty, w zależności od rodzaju pojazdu. Będzie to 50 zł za załadunek i rozładunek pojazdu plus jego transport za 1 kilometr:
a) na terenie miasta: motocykle - 2,00 zł, samochody osobowe - 2,40 zł, samochody ciężarowe do 3,5 tony - 3,20 zł, samochody ciężarowe - powyżej 3,5 t - 4,60 zł, ciągniki rolnicze - 3,00 zł i przyczepy - 2,80 zł;
b) poza miastem: motocykle - 2,30 zł, samochody osobowe - 2,80 zł, samochody ciężarowe do 3,5 t - 3,50 zł, samochody ciężarowe powyżej 3,5 t - 5,50 zł, ciągniki rolnicze - 3,50 zł, przyczepy - 3,20 zł.
Ustalono ponadto wysokość opłat za parkowanie na parkingu strzeżonym, na który pojazd usunięty z drogi zostanie odholowany. One także są zróżnicowane i wynoszą:
a) za każdą godzinę (do 24 godzin): motocykle - 1,80 zł, samochody osobowe - 3,00 zł, samochody ciężarowe do 3,5 t - 3,10 zł, samochody ciężarowe powyżej 3,5 t - 8,00 zł, ciągniki rolnicze - 2,90 zł, przyczepy - 2,40 zł.
b) za każdą dobę: motocykle - 12,20 zł, samochody osobowe - 18,60 zł, samochody ciężarowe do 3,5 t - 19,50 zł, samochody ciężarowe powyżej 3,5 t - 23,50 zł, ciągniki rolnicze - 18,70 zł, przyczepy - 16,40 zł.

Podajemy dokładnie wysokość opłat po to, aby kierowcy zdawali sobie sprawę, na jakie narażają się koszty, gdy lekceważą przepisy. Warto dodać, że ustawa wyraźnie określa, o jakie chodzi sytuacje. Na koszt właściciela obligatoryjnie są usuwane z drogi pojazdy w następujących okolicznościach:

- pozostawione w miejscu, gdzie jest to zabronione (jak poinformowal D. Godlewski KPP w Ciechanowie, dotyczy to także kierowców parkujących na miejscach wyznaczonych dla osób  niepełnosprawnych bez upoważnienia - przypis - L. K.) i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu,
- w przypadku, gdy kierujący pojazdem nie jest w stanie okazać dokumentu stwierdzającego zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i potwierdzającego opłacanie składki tego ubezpieczenia,
- gdy przekroczona jest dopuszczalna masa całkowita lub nacisk osi, określony w przepisach o ruchu drogowym.

Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:

1. Kierowała nim osoba:
- znajdująca w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo użyciu środka podobnie działającego,
- nie posiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu.
2. Stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

W ciechanowskim starostwie wyznaczono siedem jednostek do usuwania z drogi pojazdów i umieszczania ich na strzeżonym parkingu. Są to (kolejność przypadkowa):

1. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ciechanowie,
2. Andrzej Wójcik, zam. w Ciechanowie, ul. Graniczna 24, parking w Kargoszynie.
3. Ryszard Markiewicz, Dreglin, gm. Glinojeck,
4. Krzysztof Moleda, Ciechanów ul. Pułtuska 35,
5. Jacek Radwański, Kondrajec Pański, gm. Glinojeck,
6. Mirosław Pajewski Ciechanów ul. Nadrzeczna 15,
7. Bolesław Pachulski Ciechanów ul. Fabryczna 20.

Pojawiają się skargi na to, że policjanci wzywają tylko wybrane przez siebie firmy holownicze. Komendant powiatowy policji Zbigniew Skałkowski wyjaśnia więc, że o tym, dokąd pojazd zostanie odholowany, decyduje kierowca. Jeśli nie ma on umowy ze swoją firmą ubezpieczeniową (np. pakietu assistance), policjant ma obowiązek udostępnić kierowcy listę podmiotów zajmujących się holowaniem - po to, by można było dokonać swobodnego wyboru. Firmę holującą wzywa dyżurny w Komendzie Powiatowej Policji. Policjant, którzy znalazł się na miejscu zdarzenia, nie powinien tym się zajmować.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd zostaje zatrzymany do tzw. celów procesowych. Wtedy trafia on na parking strzeżony na koszt komendy policji. Zajmuje się tym wówczas firma wyłoniona przez KPP.
 

Jak PFRON wspiera aktywnych niepełnosprawnych?.


W Ciechanowie, istnieje jeszcze wiele barier nie do pokonania dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inw. i te można podzielić na: urbanistyczne - nie obniżone krawężniki, nierówne i wyboiste chodniki (jadący po takim chodniku wozkowicz ma uczucie jakby znajdował się na poligonie); architektoniczne - np. do nowo otwartego sklepu prowadza schody prawie pionowe, a dla osób na wózkach są wylane dwa pasy, przecież nawet Herkules na wózku tego "podjazdu" nie pokona. Na usta samo nasuwa się pytanie:, kto to odebrał ?.; transportowe - coraz więcej autobusów niskopodłogowych można spotkać na ulicach Ciechanowa i to się chwali, ale kierowca takiego autobusu nie wie jak obsłużyć urządzenia, aby takie osoby mogły z tych udogodnień skorzystać i tu jednym rozwiązaniem jest szkolenie kierowców, ale z powodu trudności finansowych ZKM jest to nierealne. Większość osób niepełnosprawnych po prostu nie stać na korzystanie z taksówek czy busów przeznaczonych do ich przewozu.
Z tych powodów niepełnosprawni zdani są na siebie, czyli na używanie własnego samochodu.

Wg. PFRON:
"(...) podzielamy Pańską opinię, że osoby niepełnosprawne, mimo ich niełatwej sytuacji, nie powinny wieść biernej egzystencji i, używając Pańskiego sformułowania, "żyć jak kwiat w doniczce". Wprawdzie, jak sądzimy, każda osoba we własnym zakresie najlepiej potrafi wypracować najbardziej jej odpowiadającą formę aktywności w społeczeństwie (...)"

Dyrektor Wydziału Prawno-Organizacyjnego
Stanisław Kołodziejczuk

I w tym miejscu przytoczę taki przykład:
Osoba niepełnosprawna znająca powyższe aspekty życia osoby na wózku inw, zwróciła się w ub. roku do PFRON o pożyczkę na zakup samochodu. Warunki ubiegania się o pożyczkę na zakup auta określały, że samochód obecnie używany musi mieć 4 lata. We wniosku była rubryka, w której można było dopisać uzasadnienie, osoba ta napisała, że samochód, który obecnie używa ma 2 lata, ale oprzyrządowanie auta (min. sprzęgło automatyczne), które umożliwia mu samodzielne kierowanie pojazdem ma 8 lat. Wniosek wysłał poczta na wiosnę a jesienią otrzymał negatywna odpowiedz jako usprawiedliwienie decyzji podano warunki proceduralne, że samochód obecnie używany jest za młody, aby otrzymać pożyczkę.

Z tego przykładu nasuwa się wniosek, jacy kompetentni urzędnicy (znający się na niepełnosprawności) zasiadają w PFRON-ie, a przecież ta instytucja ma na celu służyć pomocą osobom niepełnosprawnym a przeciez za każdym przepisem stoi żywy człowiek. Z powodu braku lub awaryjności oprzyrządowania narażają osobę kierującą takim samochodem i innych na niebezpieczeństwo A taką osobę nie będzie stać na pożyczkę np. z banku komercyjnego.
 

Jak PFRON wspiera aktywnych niepełnosprawnych? – odpowiedz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej


 Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia, iż zgodnie z zapisem pkt 1, ppkt 3, VII rozdziału programu „Pegaz” uczestnikiem programu może być osoba niepełnosprawna lub jej opiekun nie posiadający samochodu osobowego lub posiadający samochód starszy niż 4 lata lub osoba niepełnosprawna posiadająca samochód osobowy bez oprzyrządowania.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że brany pod uwagę jest rok produkcji samochodu a nie poszczególnych jego części. W związku z powyższym nie jest możliwe udzielenie pożyczki na zakup samochodu w ramach programu „Pegaz” osobie niepełnosprawnej posiadającej samochód 2 letni z zamontowanym – 8 letnim - automatycznym sprzęgłem.

       ZASTĘPCA DYREKTORA BIURA
              Liliana Pindor

W Niemczech, koszt dotacji na zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej to jedno a koszt czy wartość automatycznej skrzyni biegów to drugie. Jedno i drugie idzie w tym temacie nierozłącznie razem i nie jest żadnym luksusem lecz normą jeśli chodzi rehabilitacje zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Przy okazji trwających prac nad projektem Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej w Polsce.
________________________________________________________
ZAŁOŻEŃ DO USTAWY O ZMIANIE USTAWY O REHABILITACJI ZAWODOWEJ I SPOŁECZNEJORAZ ZATRUDNIENIU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wstęp

Obecny system rehabilitacji zawodowej i wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych wymaga modyfikacji m.in. z następujących zasadniczych względów :

* proces integracji z  Unią Europejską wymaga dostosowania polskiego ustawodawstwa do ustawodawstwa Unii Europejskiej, (...)
____________________________________________________________

Taka sugestia dla pracujących nad tym _BARDZO WAZNYM DOKUMENTEM.

Czy nie lepiej, szybciej i prościej przejąć już funkcjonujące, istniejące i sprawdzone rozwiązania z Unii Europejskiej, dopasować je do realii polskich niż tworzyć coś totalnie od podstaw?
 

GAZETA WYBORCZA MAZOWSZE

Noga prezydenta Stryczyńskiego


 msz (03-05-02 16:02)

Prezydent Ciechanowa Marcin Stryczyński nie wziął udziału w obchodach 211. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ma złamaną nogę.

Prezydent był, obok starosty ciechanowskiego, współorganizatorem uroczystości 3-majowych. Jednak zarząd miasta reprezentowali wiceprezydenci Mirosław Szymańczyk i Jacek Kaczorowski. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prezydent ma nogę w gipsie. - Źle wylądował na paralotni - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, bo sam Stryczyński powiedział "Gazecie": - Nie komentuję stanu swego zdrowia i w sprawach prywatnych nie udzielam dziennikarzom informacji.

Pływanie i sporty lotnicze są pasją prezydenta Ciechanowa, który jest członkiem Aeroklubu Warszawskiego.
 

5 maja obchodziliśmy Europejski Dzień Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych

 oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną


W Gliwicach z okazji tego dnia urządzono otwartą konferencje prasową.ˇOd 5 lat robi się na tą okoliczność rożne pokojowe demonstracje.
Konferencja nazywała się "Remanenty" i sprawdzone zostały władze miasta z tego, co zrobiły dla osób niepełnosprawnych w Gliwicach, w ostatnich 8 latach ( niemal ten sam skład władz).
W tym mieście zrobiono tak wiele, jak nigdy przedtem, ale gdyby nie napór środowiska osób niepełnosprawnych, wątpliwe czy dałoby się tak dużo zrobić.
Gwoździem programu był spacer na wózkach inwalidzkich w wykonaniu 3 radnych gliwickich. Pilotem tej wycieczki był jeden z wozkowiczow, który pokazał radnym życie z tej odmiennej dla wielu V.I.P.-ów  perspektywy.

A może cos takiego można by zorganizować w grodzie nad Łydynią?.

Chyba Pan Prezydent Stryczyński przekonał się jak cienka i krucha granica dzieli pełnosprawnych od niepełnosprawnych?, jak w ułamku sekundy nasze życie może ulec tak drastycznej zmianie?.
 

Urząd dostępny


Do obiektów użyteczności publicznej z niechlubnej listy niedostępnych dla osób niepełnosprawnych wykreślamy Urząd Gminy Ciechanów. Budynek wyposażony jest w b. łagodny i dobrze wyprofilowany podjazd, który bez problemowo pokona osoba na wózku inw. nie posiadająca mięsni rak jak Arnold Schwarceneger.
Na wspomnianej liście na pierwszym miejscu widnieje Urząd Miasta Ciechanów, co na pewno nie przynosi chwały władzom miasta.
 

Podcinanie Dąbka

TYGODNIK CIECHANOWSKI 21.05.2002 r.

Dotacja z budżetu państwa dla Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane na 2002 r. została zmniejszona o ok. 200 tys. zł, czyli do 2 mln zł. Taka informacja nadeszła pod koniec kwietnia z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego do Starostwa w Mławie.

Na początku maja dyrektor KOMR Antoni Nowicki rozmawiał przez telefon z Haliną Lipke, dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych MUW:
- Przedstawiłem naszą sytuację finansową. Otrzymałem zapewnienie, że ośrodek będzie dotowany tak, jakby tego ostatniego cięcia nie było.
Przypomnijmy, że już wcześniej obniżono dotację dla Dąbka na bieżący rok o ok. 250 tys. zł. Tej korekty nie wprowadzono jeszcze do budżetu powiatu mławskiego. Tak czy owak, ośrodek znalazł się - jak to określił dyrektor Nowicki - "pod ścianą".

Gdyby zabrano placówce jeszcze te 200 tys. zł, wystarczyłoby pieniędzy na jej skromne funkcjonowanie do końca października. W każdym razie nadal brakuje środków nawet na niewielkie remonty, zakup materiałów, konserwację i wymianę sprzętu. Chodzi o utrzymanie majątku o dużej wartości -- budynków, basenu kąpielowego, koni, rozległego i pięknego parku, specjalistycznych urządzeń, bez których trudno jest prowadzić rehabilitację.

Organem prowadzącym Dąbek jest powiat mławski. Starostwo wielokrotnie informowało wojewodę oraz ministra płacy i polityki socjalnej o skuteczne rozwiązanie problemów ośrodka. Na razie bez rezultatu.

Tymczasem chorzy na stwardnienie rozsiane (mieszkańcy całego kraju) czekają na miejsce w Dąbku prawie 2 lata.

Teatr i SM


Grażyna Barszczewska i Henryk Machalica ze spektaklem "Solo na dwa glosy" objechali cała Polskę (w z dłuż i w szerz). Po trzech przedstawieniach w Krakowie pojechali do... Przemyśla. W Warszawie zagrali 11 i 12 czerwca br. Po każdym wieczorze wózek inwalidzki, na którym porusza się aktorka trafia do jednego z chorych na stwardnienie rozsiane (sm).

Reżyser spektaklu Tom Kempiński urodził się w Anglii. Pierwszym jego sukcesem była sztuka pt. "Duet for One", którą przetłumaczono na "Solo na dwa głosy". Dialog pomiędzy skrzypaczką światowej sławy Stefanią Miller  a psychiatrą doktorem Feldmanem. Dwoje ludzi sam na sam z wielkim problemem. A jest to problem nie lada. Jak godzić się z rzeczywistością, jak radzić sobie w sytuacji blokującej całą dotychczasową egzystencje jednostki. Terapia, jaką przechodzi bohaterka doprowadza ja od koncentracji na własnym bólu do otwarcia na problemy innych. Końcowe przesłanie jest znamienne: "Pomagając innym pomagamy sobie". Tym słowom towarzyszy znaczący ze strony aktorów gest: podarowanie wózka choremu na stwardnienie rozsiane.
Patronat nad spektaklem objęła Jolanta Kwaśniewska i podczas przewidywanego zakończenia trasy 11 i 12 czerwca wręczyła wózek inwalidzki osobie chorej na SM w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Po całym tourne po Polsce przekazano 37 wózków osobom potrzebującym tego sprzętu.
Tygodnik Ciechanowski także nie został obojętny na tego rodzaju akcje charytatywna i dołożył swoje przysłowiowe: "trzy grosze".
Dla chorych spektakl z udziałem tak wybitnych aktorów jest nie tylko akcją charytatywną. Pozwala przybliżyć społeczeństwu trudny świat osób z sm: świat walki z samym sobą, z trudnościami, jakie stawia rzeczywistość choroby.
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji podobnej, niezależnie od  swojego pochodzenia, wykształcenia, wiary czy koloru skóry.
Zdarzenie opisane przez Kempińskiego opiera się na autentycznym przypadku.
Grażyna Barszczewska w prospekcie "Solo na dwa głosy" napisała:
"Wygrać z niemożliwym.
Zwyciężyć beznadzieje.
Głową jednak przebić mur, aby ocalić to, co najważniejsze - siebie, najwyższe wartości. Aby to, co wszyscy w nas przekreślili stało się siłą budującą, warte tego, aby narodzić się jeszcze raz dla nowych wartości, nowego celu życia.
W życiorysie każdego z nas zdarza się taki moment, kiedy stajemy nad przepaścią, wyrokiem, czymś nieodwracalnym.
Czy to utrata kogoś bliskiego, katastrofalna diagnoza lekarska, niemożność wykonywania ukochanego zawodu, kalectwo, choroba.
Krok dalej wydaje się już tylko bezsensem, pustką, perspektywą cierpienia.
Czy w sytuacjach "bez wyjścia" jest wyjście?
Nie przypadkowo wybraliśmy tę właśnie sztukę graną z wielkim powodzeniem na świecie na szczególny dialog ze szczególną widownią.
Widownią rozumiejącą wielką determinacją ludzką w chwilach ostatecznych a przecież codziennych.
Artyści na scenie i widzowie po drugiej stronie rampy grają te same role.
Pokonujemy dla siebie nawzajem bariery fizyczne i psychiczne. Mamy nowe cele, jesteśmy znowu potrzebni, odnajdujemy w tym spełnienie, smak i radość życia przenikającą śmiechem z widowni na scenę i odwrotnie".
 

GAZETA WYBORCZA MAZOWSZE

Powstaje hospicjum dla starszych osób


 msz (12-07-02 15:30)

Jeszcze ok. półtora miesiąca potrwa remont starej szkoły w podciechanowskiej Trzciance. W budynku będzie mieściło się hospicjum Monaru dla starszych osób, chorych m.in. na stwardnienie rozsiane i chorobę Parkinsona.

Przy remoncie, który potrwa ok. półtora miesiąca, pracuje 12 wolontariuszy z Monaru. - Trzeba m.in. wymienić całą instalację elektryczną i zainstalować ogrzewanie - mówi Marek Konopka. - Budynek jest bardzo zniszczony.

W dawnej szkole znajdzie się miejsce dla 15 pensjonariuszy. W hospicjum będzie też kaplica dostępna i dla mieszkańców Trzcianki. - Odnoszą się do nas dobrze - mówi Konopka. - Zapraszają na domowe obiady, przynoszą owoce i warzywa.

Przypomnijmy, że Monar podpisał z wójtem gminy Regimin umowę na trzyletnie użyczenie obiektu. Trzcianka to trzecia lokalizacja hospicjum. Wcześniej nie zgodzili się na nie mieszkańcy Sońska oraz nauczyciele ze szkoły specjalnej w Ciechanowie.
 

TYGODNIK CIECHANOWSKI 30.07.2002 r.

Artystyczny konkurs dla niepełnosprawnych


 Można już wysyłać prace i zgłoszenia na V Mazowiecki Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "ATAN' 2002", który odbędzie się 20 września w Opinogórze.

Przegląd ma charakter konkursowy i obejmuje cztery kategorie: twórczość plastyczną, rękodzieło artystyczne (haft, koronkarstwo, gobelin, wikliniarstwo, wycinankę, makramę i inne), poezję (dwa wiersze własnego autorstwa o dowolnej tematyce), piosenkę (jedna piosenka wykonywana przez solistę).
Do 4 września należy wysłać prace (maksymalnie dwie) lub kartę zgłoszenia. W przypadku konkursu piosenki ilość uczestników jest ograniczona - o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
"ATAN'" adresowany jest do osób niepełnosprawnych z Domów Pomocy Społecznej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, uczniów ze szkół specjalnych i osób indywidualnych z województwa mazowieckiego. Ma na celu konfrontację twórczości artystycznej niepełnosprawnych i pokazanie jej społeczeństwu.
Poprzez takie konkursy niepełnosprawni mogą włączyć się czynnie w życie kulturalne, a nie stać na uboczu tylko w charakterze widza.
Zgłoszenia i prace należy wysłać na adres: Gminny Ośrodek Kultury, ul. Krasińskiego 4, 06 - 406 Opinogóra, tel. /0-23/ 671 70 38.
Prace powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem; należy też podać adres autora. Jury konkursu zdyskwalifikuje prace, które brały udział w poprzednich przeglądach. Odbiór nadesłanych dzieł nastąpi w dniu imprezy lub nie później niż 7 dni po terminie. Prace nie odebrane przechodzą na własność organizatorów.
 

TYGODNIK CIECHANOWSKI 06.08.2002 r.

Potrącił inwalidkę


3 sierpnia o godz.13.00 w Świeszewie { gm. Świercze } kierujący volkswagenem golfem mieszkaniec Mławy nie zachował bezpieczeństwa na drodze i potracił poruszającą się wózkiem inwalidzkim kobietę. Poszkodowaną z wstrząśnieniem mózgu  i ogólnymi obrażeniami ciała odwieziono do szpitala w Pułtusku.
 

Tolerancja


Natomiast z tolerancja u nas jest różnie, ale wydaje się, że wszędzie jest podobnie. Aby oczekiwać tolerancji dla siebie, często powinniśmy zweryfikować nasze postawy. Tolerancja jest akceptacja wynikającą z szacunku i zrozumienia, oczywiście podparta świadomością, że wygląd człowieka i jego dusza, forma wcale go nie dzielą. Na pewno łatwiej to napisać czy powiedzieć niż stosować  w życiu, gdy świat nastawiony jest na dobra materialne, a ludzie lubią dominować jeden nad drugim. Droga do tolerancji jest długa i bardzo trudna. Ludzie boja się inności, czegoś, o czym wiedza zbyt mało albo wcale. Bronią się przed nieznanym a my myślimy że są nietolerancyjni. Tu mści się kult człowieka zdrowego, sprawnego. Kłania się tez niedosyt informacji. Takich ludzi jak Marek Kotanski  czy ksiądz Nowak, wielu ludzi uważała ich za czubków. Niestety nie odżałowanego Marka nie ma już wśród nas.

ATAN  2002


20 września br. odbył się w Opinogórze V Mazowiecki Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych " ATAN 2002 "
Przegląd miał charakter konkursowy i adresowany był do osób niepełnosprawnych z terenu byłego województwa ciechanowskiego i nie tylko.
Celem przeglądu było stworzenie możliwości konfrontacji twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych.
Nagrody i wyróżnienia przyznawane były w następujących kategoriach:
ˇ twórczość plastyczna { malarstwo, rzeźba, grafika}
ˇ rękodzieło artystyczne { haft, koronkarstwo, gobelin, makrama, wikliniarstwo i inne }
ˇ poezja
ˇ piosenka
Do przeglądu zgłosiło się 21 placówek oraz osoby indywidualne.
Na konkurs w kategorii plastyka, rękodzieło artystyczne wpłynęła ogromna ilość prac natomiast na przegląd poezji 15 utworów, a na konkurs piosenki zgłosiło się 35 wykonawców.
Jubileuszowy, bo piąty z  rzędu „ATAN 2002” doczekał się patronatu Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Organizatorzy w/w Przeglądu mieli na uwadze zabezpieczenie prawa osób niepełnosprawnych do równoprawnego udziału w życiu społecznym.
Każdy człowiek odczuwa potrzebę przynależności do grupy zajmującej się pozytywnym i sensowym działaniem.
Współzawodnictwo jest cenną i skuteczną formą aktywizacji osób niepełnosprawnych. Pokazując twórczość niepełnosprawnych sprawimy, że osoby te staną się dowartościowane w naszym społeczeństwie
 
 Europejscy mistrzowie

 

W Ciechanowie przez pięć dni rozgrywano mistrzostwa Europy w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Duże sukcesy w tej imprezie odnieśli zawodnicy polscy.

Polsce przyznano zorganizowanie mistrzostw Europy w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych, podczas kongresu INAS – FID.

Europa w dowód uznania dla bardzo dobrej działalności Polskiego Towarzystwa Społeczno- Sportowego „Sprawni Razem„.

Postanowiono, że mistrzostwa rozegrane zostaną w Ciechanowie.

Do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Ciechanowie zjechała w październiku na tydzień czołówka zawodników Europy. Poza konkursem wystąpiła drużyna Hongkongu.

Zawodnicy po przybyciu do Ciechanowa w czasie wolnym od treningów i rozgrywek mieli okazję poznać nie tylko miejscowe zabytki, ale zwiedzili także Pułtusk i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Uczestniczących w mistrzostwach zawodników, trenerów i opiekunów było prawie 500.

 

Tygodnik Ciechanowski 15.10.02

 

Będą pieniądze dla niepełnosprawnych z powiatu ciechanowskiego

Gazeta.pl - Płock

 

 msz 20-11-2002, ostatnia aktualizacja 20-11-2002 19:02

Dobra wiadomość dla niepełnosprawnych z powiatu ciechanowskiego: jeszcze w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże starostwu ponad pół miliona złotych.

Aby Fundusz wpłacił pieniądze, potrzebna była uchwała rady powiatu. Poprzedniej radzie nie udało się jej podjąć od wiosny!

- To ostatnia szansa, by pieniądze nie przepadły - mówiła na wtorkowej sesji nowej rady szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Tokłowicz.

Były szef rady powiatu Wojciech Niestępski do porządku obrad wprowadził dodatkowy punkt - głosowanie nad projektem uchwały o podziale środków z PFRON. Radnym nie trzeba było wiele tłumaczyć: zgodnie zagłosowali na tak. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych i sprzęt ortopedyczny.


  Poradnik dla osób z SM

 

Ukazała się książka napisana przez Dr Joanne Woyciechowska (USA) którą można poznać poprzez kącik na Słabo Mocnych (pod adresem internetowym):


http://www.idn.org.pl/sm/Medyk/Listy.htm

Książka ma tytuł :
"Stwardnienie Rozsiane i jego leczenie inaczej czyli Rehabilitacja Wielowymiarowa w SM - Poradnik dla osób z SM"

Jeżeli ktokolwiek chciałby otrzymać poradnik to w tej chwili może zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii :

 

 0 800 269 579

Poradnik pani doktor Joanny Woyciechowskiej, dzięki uprzejmości i hojności sponsorów, był przekazywany wszystkim chętnym nieodpłatnie. Jeśli jednak ktoś zechciałby wspomóc finansowo Fundusz Rehabilitacji Wielowymiarowej i wpłacić datek na poniższe konto, to w imieniu wszystkich chorych, bardzo serdecznie dziękujemy.
 
Datki na RW można wysyłać na adres Stowarzyszenie Sclerosis Multiplex ,ul.Kollataja 5    

63-700 Krotoszyn konto:  PKO BP O/Krotoszyn 10202254-5193-270-201 z dopiskiem Rehabilitacja Wielowymiarowa

 

Apel w sprawie Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003

Apel Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Sekretarza Stanu w MPiPS - Jolanty Banach w sprawie Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 do Pań i Panów Wojewodów, Marszałków Województw, Starostów, Wójtów oraz organizacji pozarządowych, organizacji pracodawców, związków zawodowych.

Szanowni Państwo

W 2003 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej będą uczestniczyć w obchodach Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, realizując Decyzję Rady Unii Europejskiej przyjętą w tej sprawie w dniu 3 grudnia 2001 roku.

Decyzja ta przewiduje uczestnictwo w obchodach Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych także innych państw europejskich, w tym ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Ustanowienie roku 2003 Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych ma na celu podniesienie publicznej świadomości o prawach osób niepełnosprawnych, o pozytywnym wkładzie, jaki wnoszą osoby niepełnosprawne w życie społeczeństw, a także o problemach, na które napotykają z powodu swojej niepełnosprawności oraz różnych form dyskryminacji, na jakie są one narażone.

Ponadto spodziewane jest zachęcenie do działań niezbędnych dla rozwiązywania tych problemów, promowanie wymiany przykładów dobrej praktyki oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych 2003 powinien być wspólnym przedsięwzięciem rządów i samorządów poszczególnych państw oraz organizacji pozarządowych i partnerów społecznych, a sukces będzie możliwy do osiągnięcia jedynie pod warunkiem wytyczenia realnych celów i pełnej mobilizacji zaangażowanych stron na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym.

Również w naszym kraju rok 2003 może stanowić okazję do osiągnięcia poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, gdyż Polska będzie uczestniczyć w obchodach Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003.

Wzorem państw członkowskich Unii Europejskiej, kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu Roku 2003 przypisuję samorządom, partnerom społecznym i organizacjom pozarządowym, szczególnie tym, które działają na szczeblu krajowym.

Zwracam się więc do wszystkich Państwa reprezentujących administrację rządową w województwach, różne szczeble samorządu terytorialnego, partnerów społecznych i organizacje pozarządowe z gorącym apelem i prośbą o uwzględnianie w swoich planach specjalnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych, w związku z obchodami Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003. Powinno to zaowocować przygotowaniem, a następnie wdrożeniem programów działań zmierzających do zmiany negatywnych postaw społecznych oraz promujących zrozumienie i akceptację dla osób niepełnosprawnych, a także pozwalających na osiągnięcie trwałych, pozytywnych rezultatów w zakresie poprawy warunków i jakości życia tej grupy osób oraz ich integracji społecznej, m.in. poprzez zapewnienie dostępu do środowiska budowlanego, w tym budynków użyteczności publicznej.

Obchody Roku 2003 na szczeblu krajowym będą koordynowane zgodnie z “Krajowym programem obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 w Polsce”.

Zachęcam Państwa do aktywnego działania w zakresie przygotowania obchodów Roku 2003 i ich realizacji.

 

Światowy Dzień Chorego w Ciechanowie

 Gazeta.pl - Płock

 msz 11-02-2003


Chętnych na bezpłatne badania zorganizowane we wtorek w ciechan0owskim szpitalu wojewódzkim było tak wielu, że zabrakło pasków do badania poziomu cukru we krwi.

Szpital i oddział Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zorganizowały bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Chorego. Od godz. 10 do 13 można było sprawdzić m.in. poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, zmierzyć ciśnienie krwi, tkankę tłuszczową, a także pojemność wydechową płuc.

Były porady, jak racjonalnie się odżywiać i jak skutecznie rzucić palenie papierosów. Jak schudnąć, radziły panie z Klubu Kwadransowych Grubasów.

Zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. Przebadano 500 osób, ale wielu chętnych odeszło z kwitkiem, bo zabrakło np. pasków do badania poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Dyrekcja szpitala zapowiada zorganizowanie kolejnych bezpłatnych badań - tym razem 7 kwietnia.

Interpelacje – radnych miasta Ciechanów

Agnieszka Bukowska zainteresowała się czy istnieje możliwość, aby w Ciechanowie zamieszkały 2 osoby z Kazachstanu. Zasugerowała, żeby zwrócić się do władz PKP w sprawie mieszkań kolejowych w dzielnicy Bloki. Radna zapytała, czy można stworzyć interdyscyplinarny zespół, który oceniłby sytuację życiową niepełnosprawnych.
Adam Stępkowski zapytał, kto będzie się zajmował sprawami niepełnosprawnych po odwołaniu Pełnomocnika Zarządu ds. Niepełnosprawnych

 

Pobili inwalidę, teraz posiedzą


14 kwietnia ok. godz. 13.00 w mieszkańcy osiedla Aleksandrówka w Ciechanowie zauważyli, że w pobliżu jednego z bloków znajdujących się pomiędzy ul. Batalionów Chłopskich i ul. Gwardii Ludowej, dwóch młodych mężczyzn znęca sie nad inwalidą. Zawiadomili o tym fakcie policję.

Interweniujący funkcjonariusze policji ustalili, że poruszającego się na wózku inwalidzkim niepełnosprawnego 18—letniego Pawła P. pobili dwaj zdrowi i tylko nieco od niego starsi młodzieńcy: 22—letni Arkadiusz P. i 19—letni Łukasz K. Z policyjnego śledztwa wynika, że napastnicy zaatakowali znanego im niepełnosprawnego Pawła P. nieopodal bloku, w którym mieszkał. Najpierw “dla zabawy” podrzucali go nad inwalidzkim wózkiem, potem ograbili z 20 zł, a następnie uprowadzili w głąb osiedla, gdzie “dla zabawy” wykopali również dla niepełnosprawnego chłopaka “grób”...

17 kwietnia Sąd Rejonowy w Ciechanowie tymczasowo aresztował (na 2 miesiące) młodych zwyrodnialców. Prokurator postawił im dwa zarzuty- dokonanie rozboju i pozbawienie wolności ze szczególnym okrucieństwem.

 

Tygodnik Ciechanowski

 

SPRAWNI RAZEM

W dniach 28-30 marca odbyły się w Ciechanowie X Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym, organizowane przez Polskie Towarzystwo Społeczno-Sportowe "Sprawni Razem". Już po raz 7 w naszym mieście uczestnicy mistrzostw - osoby z upośledzeniem umysłowym- mogły stanąć do sportowej rywalizacji. Sala gimnastyczna SP 3 przy ul. Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbyły się zawody, musiała pomieścić 170 zawodników i trenerów reprezentacji 16 województw. Zaproszono też gości, min. posła ziemi mazowieckiej Łukasza Abgarowicza, który objął honorowy patronat nad imprezą. O przewodniczenie Komitetowi Organizacyjnemu poproszono Prezydenta Miasta Ciechanów Waldemara Wardzińskiego. W organizacji przedsięwzięcia pomogło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Urząd Miasta Ciechanów i Urząd Powiatu Ciechanowskiego.
Ceremonię otwarcia uświetniły występy młodzieżowych zespołów tanecznych z naszego Domu Kultury i Orkiestra Zespołu Szkół w Gołotczyźnie.
Po dwóch dniach rozgrywek eliminacyjnych i finałowych wyłoniono zwycięzców poszczególnych grup:


TURNIEJ MĘŻCZYZN:                          TURNIEJ KOBIET:

1. Emil Krąp                                             1. Krystyna Siemiewiecka
2. Waldemar Sadowski                         2. Izabela Turek
3. Jacek Pawęski                                    3. Dorota Dołęgowska



TURNIEJ CHŁOPCÓW:                         TURNIEJ DZIEWCZĄT:

1. Kamil Krąp                                           1. Monika Dobko
2. Sylwester Szymkowski                      2. Katarzyna Boczkowska
3. Damian Słociński                               3. Sylwia Borzyszkowska


W klasyfikacji drużynowej najlepszym okazał się zespół z województwa śląskiego, drugie miejsce przypadło zespołowi z Mazowsza, trzecie - z Lubelszczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawowe informacje o usługach asystenckich:

Większość osób niepełnosprawnych wycofuje się z życia społecznego, zawodowego ze względu na trudne do samodzielnego pokonania bariery od architektonicznych po komunikacyjne. Niepełnosprawność odbierając władzę nad ciałem pozostawia jednak sprawność umysłu. Umysłu, z którym nie wiadomo, co począć, bo trudno przyjąć informacje o jego bezużyteczności. Tymczasem niesprawność ciała uniemożliwia nawet opuszczenie czterech ścian. O korzystaniu z urzędów można zapomnieć, ba - nawet o pójściu do sklepu i samodzielnym kupieniu gazety. A przecież człowiek to nie ręka ani noga, człowiek to osoba, całość, i chociaż zmienia się sprawność ciała, "ja"pozostaje niezmienione. Aby odzyskać samodzielność potrzebne są jednak cudze, zdrowe ręce, zdrowe nogi, oczy, uszy. Ich zadaniem nie jest wyręczenie chorego, ale - asystowanie, umożliwianie wyjścia z więzienia ciała: kupienie gazety, ubrania, czy bodaj pójście na spacer.
Zachowanie aktywności ma ogromne znaczenie rehabilitacyjne. Osobisty asystent nie wyręcza bowiem osoby niepełnosprawnej, ale umożliwia pokonanie barier wynikających z niepełnosprawności i reintegrację społeczną. Taka koncepcja pomocy osobom niepełnosprawnym bazuje na szwedzkim modelu opieki.

Na podstawie PAI – Leszek. Konopa

 

 

TYGODNIK CIECHANOWSKI

Koncert dla osób niepełnosprawnych: „Człowieku, jesteś mi bliski”

 

To humanitarne hasło przyświeca całorocznym obchodom Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Znalazło się także w scenografii uroczystego koncertu zorganizowanego 10 maja pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

Imprezę przygotował Powiatowy Inspektor Sanitarny wspólnie z zarządem oddziału okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz CKIS.

W pierwszych rzędach zasiedli goście: oprócz wojewódzkich, powiatowych i miejskich władz samorządowych, prezesi i przewodniczący stowarzyszeń, organizacji i instytucji samopomocowych działających na rzecz ludzi dotkniętych kalectwem, m. in. „Pomocna Dłoń”, „Siła Nadziei”, „Amazonka”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Wszyscy ci ludzie dobrej woli czynią wszystko, co możliwe by pomóc niepełnosprawnym bliźnim. – „To działa również w drugą stronę: osoby niepełnosprawne wnoszą swój pozytywny wkład w życie społeczne, wyzwalając wiele inicjatyw, poruszając pokłady bezinteresowności i humanitaryzmu, drzemiące w każdym człowieku” – stwierdziła Elżbieta Lizak ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, pracowniczka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, osoba znana w środowisku inwalidów z wielu pożytecznych akcji.

Przedstawiciele wymienionych stowarzyszeń i instytucji otrzymali od swych podopiecznych listy dziękczynne oraz upominki w postaci maskotek wykonanych przez pensjonariuszy DPS „Kombatant”. Natomiast złote odznaki za wsparcie i serce dla bliźnich nie mogących egzystować samodzielnie, wręczono Elżbiecie Lizak i Stanisławowi Kęsikowi dyrektorowi CKiS. W części artystycznej wystąpił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” istniejący od 57 lat. Zaprezentował tańce i obrzędy niemal z wszystkich regionów Polski.

 

26-30 maja: Powiatowe Dni Niepełnosprawnych

 

Od 26 do 30 maja w Ciechanowie obchodzone są Powiatowe Dni Niepełnosprawnych. Najważniejszą przygotowaną na ten czas imprezą są VIII Regionalne Zawody Sportowe Niepełnosprawnych, na które zapraszani są wszyscy mieszkańcy.

Zawody zorganizowane zostaną na miejskim stadionie - 28 maja w godz. 10.00-14.00. Oprócz różnego rodzaju widowisk o charakterze sportowym i zabawowym przewidziano punkt informacyjny dla niepełnosprawnych (mogą oni dowiedzieć się m.in. o przysługujących im uprawnieniach, zmianach przepisów).

Organizatorami imprezy są: Spółdzielnia Inwalidów „Novum” z Żyrardowa (prowadzi ciechanowski Warsztat Terapii Zajęciowej) oraz Starostwo i Urząd Miasta w Ciechanowie.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza mieszkańców i młodzież ze szkół średnich, 29-30 maja, na dni otwarte Ośrodka Wsparcia przy ul. Świętochowskiego, przeznaczonego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Będzie można dowiedzieć się o zasadach jego funkcjonowania, a przy okazji obejrzeć ciekawe prace, wykonane przez podopiecznych.

 

Konferencja Głosowanie Osób Niepełnosprawnych w Referendum Unijnym

23 maja 2003, o godz. 12.00 odbyła się konferencja prasowa "Głosowanie osób niepełnosprawnych w Referendum Unijnym 7-8 czerwca".

Warto wiedzieć, że osoby niepełnosprawne mogą głosować w wybranym przez siebie obwodzie głosowania w dostosowanym lokalu na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania. Na każde 15.000 mieszkańców powinien w gminie przypadać jeden lokal komisji obwodowej dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z tym że w każdej gminie powinien być co najmniej jeden taki lokal. Informacja o tym, które lokale są przystosowane, powinna być dostępna w urzędzie gminy oraz na obwieszczeniach podających adresy lokali wyborczych.
Aby głosować w takim lokalu należy złożyć wniosek do urzędu gminy o dopisanie do spisu dla wybranego obwodu głosowania posiadającego lokal dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych do dnia 29 maja 2003 r.
W trakcie głosowania osoba niepełnosprawna może poprosić inną osobę o pomoc w wypełnieniu karty do głosowania czy oddaniu głosu, nie może to być jednak członek komisji ani mąż zaufania.

W trakcie konferencji Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, minister Jolanta Banach, powiedziała, że umożliwienie osobom niepełnosprawnym wzięcia udziału w referendum należy do zadań administracji lokalnej i samorządów, ale oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą pomagały w transporcie. Osoby niepełnosprawne i starsze w trakcie referendum będą mogły skorzystać także z pomocy wolontariuszy - harcerzy z ZHP. Naczelnik ZHP, Harcmistrz Wiesław Maślanka wydał w tej sprawie specjalny rozkaz. Harcerze pomogą w organizacji transportu i w obsłudze punktów głosowania w trakcie referendum.

Podczas konferencji zaprezentowany został spot telewizyjny przygotowany przez agencję reklamową Leo Burnett Warszawa pt. "Powody". Zadaniem spotu jest zachęcenie osób niepełnosprawnych, aby mimo barier wzięły udział w referendum unijnym i wyraziły w ten sposób swoją opinię na temat przystąpienie Polski do UE.

Minister Jolanta Banach zwróciła uwagę na to, że polskie wzory np. z zakresu rehabilitacji zawodowej będą dobrym przykładem tego typu rozwiązań dla wielu krajów europejskich. Podkreśliła także korzyści dla polskich niepełnosprawnych, jakie będą wynikały z przystąpienia do Unii Europejskiej. Jej zdaniem niepełnosprawni będą mieli dostęp do korzystniejszego systemu usług publicznych oraz pomocy i opieki ze strony państwa. Minister podkreśliła także, że wstąpienie do UE oznacza, że obowiązywać będzie "Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 27 listopada 2000 r. w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla równego traktowania przy zatrudnieniu i wykonywaniu zawodu". Dyrektywa dostarcza instrumentów, które będą zapobiegać dyskryminacji niepełnosprawnych na rynku pracy, a także wyposaża te osoby w środki odwoławcze. Bardzo istotny jest, zdaniem Pełnomocnika, zapis dyrektywy, mówiący iż to pracodawca będzie musiał dostarczyć dowodów, że nie stosował praktyk dyskryminacyjnych, a nie niepełnosprawny, że był dyskryminowany. Zdaniem Jolanty Banach także Dyrektywa 2001/85/EC w skrócie nazywana "Autobusy i Autokary", która nakłada na przewoźników przewożących powyżej 8 osób obowiązek wyposażenia pojazdu w pochylnię albo podnośnik.

Prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Piotr Pawłowski podkreślił, iż trudności z głosowaniem w referendum będą miały nie tylko osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, ale także osoby niewidzące, które nie poradzą sobie z instrukcją do głosowania czy niesłyszące, które nie będą mogły porozumieć się z komisją.

Na podstawie  http://www.niepelnosprawni.info/

Podrzucimy Cię do Europy – akcja Gazety Wyborczej

"Podrzucimy Cię do Europy" pod takim hasłem prowadzona jest ogólnopolska akcja Gazety Wyborczej. Skierowana jest do osób starszych oraz niepełnosprawnych mających kłopoty z poruszaniem się.

Na apel Gazety odpowiedziało wielu kierowców i wolontariuszy, którzy pomogą potrzebującym w dotarciu do lokali. Gazeta twierdzi, że będzie w stanie zapewnić transport wszystkim osobom, które się zgłoszą.

Kierowcy i wolontariusze, którzy chcą wziąć udział w akcji, powinni dzwonić pod podane poniżej numery telefonów.

Zapotrzebowanie na transport należy zgłaszać pod numer telefonu:
Gazeta w Ciechanowie
023 672 59 46 niedziela-piątek w godz. 10-16

Referendum unijne

Lokale dostępne dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich:

1.      MOPS w Ciechanowie 

2.      DPS „Kombatant”

3.      Szkoła Podstawowa nr 7

Do lokali wyborczych zapewniony jest bezpłatny transport.

Zapotrzebowanie na transport należy zgłaszać pod numer telefonu:

672-32-41, 672-24-64 lub e-mail: lesio@idn.org.pl

Leszek Konopa

TYGODNIK CIECHANOWSKI

IV Olimpiada Niepełnosprawnych Województwa Mazowieckiego. 160 medali

 

Ponad 300 zawodników, uczniów 14 specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i mieszkańców 3 domów pomocy społecznej – startowało w IV Olimpiadzie Niepełnosprawnych Województwa Mazowieckiego w Lekkoatletyce, rozegranej w Mławie. Rozdano 160 medali i 17 pucharów.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył oddział warszawski (4 ośrodki), przed Zespołem Szkół Specjalnych w Płońsku i SOSW w Mławie, 5. SOSW w Radomiu, 6. SOSW w Ciechanowie, 9. ZSS w Żurominie , 10. SOSW w Gołotczyźnie.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali medale, a wszystkie startujące drużyny puchary – ufundowane przez burmistrza Mławy. Uczniowie z umiarkowanym stopniem upośledzenia i mieszkańcy domów pomocy społecznej nie rywalizowali o punkty, lecz uczestniczyli w treningu motorycznym – wszystkich nagrodzono dyplomami i złotymi medalami. Imprezę dofinansowało Europejskie Centrum Rozwoju i Demokracji Lokalnej w Warszawie, a zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego SOSW w Mławie: Agnieszka Żebrowska, Jacek Wiśniewski i Krzysztof Kleniewski..

Honorowym patronem olimpiady – odbywającej się w Roku Niepełnosprawnych – był biskup płocki Stanisław Wielgus. Sportowcy, ich opiekunowie, goście oraz przedstawiciele władz miejskich i powiatowych wzięli udział w okolicznościowej mszy św., odprawionej w kaplicy Świętej Rodziny, po czym w wartym szeregu, w towarzystwie orkiestry dętej mławskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, przeszli na stadion miejski, który był miejscem zawodów.

Prezent od przyjaciół

13 czerwca w Ciechanowie odbyła się bezpłatna dystrybucja wózków dla osób niepełnosprawnych. To akcja w ramach projektu „Wózki dla Polski”, organizowanego w Polsce przez stowarzyszenie „Joni i Przyjaciele — Polska” z Warszawy oraz organizacji „Joni and Friends” z USA. W naszym mieście pośredniczyło
w tym przedsięwzięciu Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynności. W ramach akcji 30 wózków trafiło do osób najbardziej ich potrzebujących. Przekazano też chodziki i wózki do DPS „Kombatant” oraz oddziału rehabilitacji przy Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. W bezpośredniej dystrybucji brało udział 4 wolontariuszy z Ciechanowa oraz 7 osób ze Stanów Zjednoczonych.

GSmC 27.06.03

 

 

----- Original Message -----

From: AUTOPOL-SERWIS

To: lesio@idn.org.pl

Sent: Monday, September 08, 2003 3:01 PM

Subject: prośba o umieszczenie linku, zamieszczenie informacji

 

                                                                             Szanowni Państwo.
          Dzięki współpracy Portalu AutoCentrum.pl z firmą Autopol-Serwis, która od wielu lat adaptuje samochody do potrzeb osób niepełnosprawnych, a więc dobrze zna problemy niepełnosprawnych, niepełnosprawni kierowcy doczekali się w końcu stron poświęconych ich problemom. Postaramy się jak najlepiej przygotować i poprowadzić ten serwis, na których osoby niepełnosprawne, kierowcy będą mogli znaleźć  w końcu odpowiedzi na interesujące dla nich zagadnienia. Celem naszym jest stworzenie serwisu informacyjnego, w którym ON znajdą informacje nt. bazy turystycznej, przepisów, porady techniczne i wiele innych. W tym również linki do ciekawych stron, między innymi takich jak Wasza. Wdzięczni będziemy Państwu za wszystkie rady i uwagi, które pomogą lepiej prowadzić i dopasować treść działu do Państwa oczekiwań.

 Zapraszamy na stronę www.on.autocentrum.pl  lub www.niepelnosprawni.autocentrum.pl

Z poważaniem

                        Krzysztof Zalewski

ATAN  2003


19 września br. odbył się w Opinogórze VI Mazowiecki Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych " ATAN 2003 "
Przegląd miał charakter konkursowy i adresowany był do osób niepełnosprawnych z terenu  województwa mazowieckiego.
Celem przeglądu było stworzenie możliwości konfrontacji twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych.
Nagrody i wyróżnienia przyznawane były w następujących kategoriach:
ˇ twórczość plastyczna { malarstwo, rzeźba, grafika}
ˇ rękodzieło artystyczne { haft, koronkarstwo, gobelin, makrama, wikliniarstwo i inne }
ˇ poezja
ˇ piosenka
Do przeglądu zgłosiło się 25 placówek oraz osoby indywidualne.
Na konkurs w kategorii plastyka, rękodzieło artystyczne wpłynęła ogromna ilość prac ok. 500, natomiast na przegląd poezji 12 utworów, a na konkurs piosenki zgłosiło się 38 wykonawców.


Współorganizatorami ATANU byli: starosta powiatu ciechanowskiego, wójt gminy Opinogóra, prezydent miasta Ciechanów i ciechanowskie Centrum Kultury i Sztuki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział w Warszawie. Honorowy patronat sprawował marszałek Mazowsza Adam Struzik.


Współzawodnictwo jest cenną i skuteczną formą aktywizacji osób niepełnosprawnych. Pokazując twórczość niepełnosprawnych sprawimy, że osoby te staną się dowartościowane w naszym społeczeństwie

Nie liczy się zajęte miejsce w konkursie, lecz wzięcie udziału w Przeglądzie.

 

W jury przeglądu zasiadał m.in. pianista Janusz Tylman znany z programu TVP2 „Grające Fortepiany”

Psi asystent

 

W Krakowie i Katowicach istnieje Stowarzyszenie Terapii Wspomagającej "Alteri". Głównym celem działalności jest wskazanie możliwości szkolenia psa w kierunku pomocy osobie niepełnosprawnej w codziennym życiu.
Taki pies-opiekun (towarzysz) po trzymiesięcznym, bezpłatnym szkoleniu wraz z właścicielem powinien przynosić przedmioty, otwierać i zamykać drzwi, operować wyłącznikami światła, przyciągać wózek, oraz pod indywidualne wymagania właściciela.

Stowarzyszenie chce zacząć od szkolenia psów, które już są w domach niepełnosprawnych.

 

„Psy są doskonałymi partnerami psychologicznie biorąc pod uwagę ich oddanie i towarzystwo. Psy  w USA sa specjalnie trenowane i przyprowadzane do szpitali oraz domów    dla starszych ludzi właśnie dla celów terapeutycznych.„ –mówi Joanna Woyciechowska M.D., Ph. D., Neurology z USA.

Rehabilitacja w Poliklinice

 

Poprzez pocztę pantoflową dowiedziałem się, że istnieją darmowe zabiegi rehabilitacyjne w Poliklinice w Ciechanowie refundowane przez NFZ.

Postanowiłem sprawdzić to osobiście na miejscu. Wybrałem się do Polikliniki.

Przed budynkiem spotkałem wychodzącego szefa Polikliniki dr Zdzisława Petrykowskiego.

od którego dowiedziałem się, że istnieją darmowe zabiegi rehabilitacyjne tylko należy przejść

całą drogę proceduralną, czyli posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do specjalisty rehabilitacji.

W Poliklinice specjalistą rehabilitacji jest pan dr Marek Wilczek, który zbadał mnie i zlecił zabiegi rehabilitacyjne.

Nadszedł umówiony czas mojej rehabilitacji. Aura jesienna – opady była bardzo nieprzychylna na dojazdy skuterem – wózkiem inwalidzkim na te zabiegi.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji MOSIR w Ciechanowie uzyskałem dowóz samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Także z dojazdem na te zabiegi

moim wózkiem nie miałem żadnego problemu.

Poliklinika w Ciechanowie jest to budynek pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a więc i wjazdem na salę rehabilitacyjną nie było kłopotu.

Pragnę serdecznie podziękować szefowi Polikliniki panu Zdzisławowi Petrykowskiemu oraz wspaniałym paniom rehabilitantom, które starały się umilać mi czas rehabilitacji.

Moją rehabilitantką była pani Małgosia Płodziszewska, od której dowiedziałem się w sekrecie, że bardzo obawiała się mojej pierwszej wizyty.

Ale przekonała się, „ że nie taki diabeł straszny jak go malują „

Jeszcze raz pragnę serdecznie podziękować Szefostwu Polikliniki,Dyrekcji MOSIR i wszystkim pracownikom rehabilitacji za pomoc i oddanie.-

Gala Integracji zakończyła Rok Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia w Sali Kongresowej w Warszawie, podczas Gali Integracji zamknięto oficjalnie obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 w Polsce.

Uroczystość zorganizowało: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na Gale przybyło prawie 2500 gości, którym nie jest obojętny problem niepełnosprawności.

W trakcie Gali zaproszeni goście, między innymi Pani Minister Jolanta Banach, podsumowali działania na rzecz środowiska niepełnosprawnych w Polsce.

Wręczone zostały „Medale "Przyjaciel Integracji". Wyróżnienia te otrzymują osoby bądź instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych nie z formalnego obowiązku, lecz chęci budowania społecznej integracji.
Laureatami roku 2003 zostali:
• małżonka Prezydenta RP Pani Jolanta Kwaśniewska - za wieloletnie okazywanie wrażliwości wobec problemów niepełnosprawnych dzieci i wspieranie ich rodzin oraz promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej zapobiegającej powstawaniu niepełnosprawności;
• Związek Harcerstwa Polskiego - za działania na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodzin w ramach prowadzonej od 45 lat akcji Nieprzetartego Szlaku" oraz za aktywne i twórcze włączanie osób niepełnosprawnych w naukę obywatelskich powinności, jakie ZHP wpaja swoim członkom;
• agencja reklamowa Leo Burnett - za przygotowanie i przeprowadzenie największej medialnej kampanii społecznej dotyczącej osób niepełnosprawnych w ramach Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 "Czy naprawdę jesteśmy inni";Jeden z bohaterów otrzymał komputer i zestaw do nauki języka angielskiego, inny - samochód, dzięki któremu będzie mógł podjąć pracę. Rodzina z niepełnosprawnymi dziećmi otrzymała sprzęt AGD oraz czek na 20 tys. zł, który umożliwi im wykończenie przebudowywanego od wielu lat domu. Młody człowiek na pytanie:, „Co by chciał” odpowiedział bez wahania „GODNIE ZYC”. Utalentowana piosenkarka po raz pierwszy mogła wystąpić w Sali Kongresowej w czasie koncertu transmitowanego na żywo przez TVP, a 23-letni Bartek z porażeniem mózgowym, zapalony kibic piłkarski, nie tylko spotkał się w Rotterdamie z piłkarzami Feyenoordu, ale otrzymał także piłkę z autografami zawodników z rąk samego Włodzimierza Smolarka.


Swoim występami Wielką Galę Integracji uświetnili między innymi: Stanisław Soyka, Natalia Kukulska, Jarek Wajk z grupą "Bogu" oraz Marcin Rozynek z zespołem "Na Górze".
Stanisław Soyka na tą uroczystość napisał piosenkę w pełni zanaczajaco motto Gali: "Czy naprawdę jesteśmy inni".

Partnerzy Wielkiej Gali Integracji: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Telewizja Polska Program 1

Może lepiej …

 

No i … - jak tu nie zazdrościć – osobie niepełnosprawnej, niby najbiedniejsza grupa
społeczeństwa, a stać ich nie tylko na samochody, ale i na utrzymanie tych
pojazdów. Widać, że są silni, zaradni - wbrew temu, co piszą o sobie,
przebojowi - potrafią walczyć o swoje (!!!). Może lepiej dla nich byłoby, gdyby dopadła ich inna choroba, a nie lęki, które uwięziły tych ludzi w domu i skazały na wegetację, odcięły od normalnego życia. Wtedy mieliby szansę na pracę, na samochód, na normalne życie. A tak?? Dla takich nie ma miejsca w XXI wieku w cywilizowanym, wydawałoby się, społeczeństwie i to dzieje się właśnie w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych 2003.

 

Gdy zepsuje mi się auto lub sprzęt rehabilitacyjny swoją pomocą służy mi sąsiad „złota raczka”, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Ale czy tak powinno być ?. Czy nie jest to rola samorządu ?.

 

Chór Akademicki PWSZ w Ciechanowie

 

W dniu 22.01.04 w Wojewódzkim Szpitalu w Ciechanowie odbyło się specjalne kolędowanie dla chorych w wykonaniu Chloru Akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pod dyrekcja Aldony i Artura Wiśniewskich.Koledy i nie tylko zostały zaprezentowane w holu oddziałów szpitalnych.

Chór Akademicki PWSZ w Ciechanowie powstał w czerwcu 2003 roku.

W jego skład wchodzą studenci niemal wszystkich wydziałów PWSZ jak również innych uczelni. Chór zaprezentował się już na inauguracji roku akademickiego także na opłatku uczelnianym.

Chór akademicki PWSZ ma już na swoim koncie pierwsza trasę koncertowa. Śpiewał już kolędy w kościołach – Strzegowie i Płońsku.

W tym ostatnim miał zaszczyt zaśpiewać przed światowej sławy Chórem Słowików Poznańskich.

Wszystkie utwory zostały wyśpiewane przez chór z wielką inicjatywa i zaangażowaniem

( z uśmiechem na twarzy ).przez artystów i dyrygenta tego chóru Panią Aldonę Wisniewską.

Jest to bardzo cenna i wspomagającą forma leczenia szpitalnego, uważana także za jeden z punktów rehabilitacji wielowymiarowej propagowanej w Polsce przez Panią dr Joannę Woyciechowska.

 

ROK NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia ze strony społeczeństwa. To wsparcie nie powinno być traktowane jako przywilej, ale jako przysługujące prawo. Ogłoszenie roku 2003 Rokiem Osób Niepełnosprawnych miało istotny wpływ na niwelowanie barier psychologicznych i społecznych oraz większe zainteresowanie lokalnych władz rozwiązywaniem problemów osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku Urząd Miasta dofinansował działalność: Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii "Amazonki" (zabiegi rehabilitacyjne, warsztaty psychologiczne, szkolenie wolontariuszek, zakup materiałów szkoleniowych, udział w turnusach rehabilitacyjnych - 5 000 zł), Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego dla Dzieci Niepełnosprawnych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (płace terapeutów, logopedy, rehabilitantów oraz zakup materiałów dydaktycznych - 10 050 zł), Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców "Siła Nadziei" (zakup sprzętu rehabilitacyjnego, zatrudnienie rehabilitantów, zakup pomocy dydaktycznych - 24 000 zł), Polskiego Związku Niewidomych (zakup sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania członków Związku - 2 000 zł). W czerwcu 2003 r. przy współpracy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynności przeprowadzona została w Ciechanowie akcja bezpłatnej dystrybucji 25 wózków inwalidzkich. Samorząd Miasta umożliwił osobom niepełnosprawnym korzystanie z bezpłatnej pomocy psychologicznej - psycholog udzielił 56 porad i konsultacji.

Sport

W 2003 roku Urząd Miasta wspierał finansowo i organizacyjnie imprezy sportowe adresowane do niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Były to Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym osób lekko upośledzonych umysłowo, Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, Mistrzostwa Polski w piłce nożnej osób upośledzonych umysłowo, Zawody w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych we Wrocławiu, gdzie występował reprezentant Ciechanowa oraz Turniej Tenisa Stołowego w SP Nr 3. W sumie na dofinansowanie imprez sportowych dla niepełnosprawnych w 2003 roku przeznaczono 3 500 zł.

Kultura

Urząd Miasta miał udział w organizacji Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych ATAN w Opinogórze, współpracował ze Środowiskowym Domem Samopomocy oraz partycypował w organizacji koncertu z okazji Roku Niepełnosprawnych, który odbył się 14 maja w CKiSz. Roczny koszt dofinansowania działań z dziedziny kultury wyniósł 2 000 zł.

Edukacja

Do pobytu i kształcenia dzieci niepełnosprawnych przystosowane jest Integracyjne Przedszkole Nr 4 i Integracyjna Szkoła Podstawowa Nr 7. Urząd Miasta sfinansował udział 4 przedstawicieli Towarzystwa Walki z Kalectwem i Stowarzyszenia "Siła Nadziei" w Międzynarodowej Konferencji Osób Niepełnosprawnych w Meudon we Francji. Pokrył także koszty transportu związane z udziałem niepełnosprawnych mieszkańców miasta w ogólnopolskich konferencjach (Warszawa, Ostrołęka, Kraków). W ramach umowy zlecenia Leszek Konopa zbierał informacje o funduszach na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym celu umożliwiono mu nieodpłatne korzystanie z internetu. Z inicjatywy rzecznika prezydenta sporządzona została baza danych dotycząca istniejących na terenie miasta organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych, ich kompetencji, adresów, telefonów i składu zarządów. Na łamach Gazety Samorządu Miasta Ciechanów na bieżąco publikowane były informacje o problemach niepełnosprawnych.

Bariery architektoniczne

W ponad 300 punktach na terenie miasta dostosowano podjazdy chodnikowe do potrzeb osób niepełnosprawnych. TBS wykonało podjazdy w 5. blokach, a w 7. poręcze na zewnątrz budynków

Inne formy pomocy

Zadania na rzecz osób niepełnosprawnych realizowane są również przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w formie pomocy pieniężnej, rzeczowej i usługowej. Funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy, który jest ośrodkiem wsparcia dla 30. osób niepełnosprawnych umysłowo i chorych psychicznie, nie wymagających leczenia szpitalnego. Opiekę 58. osobom w wieku emerytalnym zapewnia Dzienny Dom Seniora. W 2003 roku z różnego rodzaju świadczeń skorzystało 487 osób niepełnosprawnych i 305 osób przewlekle chorych.

Elżbieta Muzińska

Osoby niepełnosprawne inaczej niż ludzie pełnosprawni patrzą na otaczającą ich rzeczywistość. Czasem zamykają się w sobie i wtedy staje się to ich największą tragedią. Muszą pokonać własny lęk, własną nieśmiałość, aby móc żyć zwyczajnie. Często powstanie inwalidztwa bywa punktem zwrotnym w życiu, pozwala zrozumieć sens cierpienia i ukazać inne, oprócz zdrowia i siły, wartości i kryteria ich oceny. Akceptacja własnej niepełnosprawności pomaga w prowadzeniu usprawniania i rehabilitacji, której celem jest osiągnięcie przez osobę niepełnosprawną satysfakcji z życia, szacunku innych i przydatności w społeczeństwie

Sojka w Dąbku

Zapewne niektórzy znają aktora z TV, który nazywa się Jarosław Boberek. Aktor ten gra posterunkowego w serialu "Rodzina Zastępcza" w Polsacie. Aktor ten ma mamę, która choruje na SM (stwardnienie rozsiane) i aktualnie przebywa w KOMR w Dąbku. 26 maja był "Dzień Matki" i Jarek postanowił zrobić niespodziankę. Poprosił Stanisława Sojkę aby dał koncert wszystkim matkom (i nie tylko)przebywającym również w Dąbku.

Koncert trwał około 45min. Było dość miło, sam Jarek zadeklamował piękny wiersz a St. Sojka zaśpiewał kilka utworów.

Kampania Parkingowa

10 września na parkingu przy Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa. Jej tematem była akcja społeczna "Kampania Parkingowa", organizowana w Polsce przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Do akcji włączył się Urząd Miasta Ciechanów.

Tyle wart, ile może pomóc

Przegląd twórczości niepełnosprawnych

Ponad pół tysiąca prac plastycznych, 31 wokalistów, 16 recytatorów jak co roku opinogórski Atan był ważnym wydarzeniem dla niepełnosprawnych, i nie tylko , z całego Mazowsza.

Szefowa Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze, w miniony piątek po raz siódmy otworzyła Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Atan 2004.Stawiły się reprezentacje 23 placówek i osoby indywidualne m.in. z Ciechanowa, Pruszkowa, Warszawy, Siedlec, Wołomina, Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtuska, Przasnysza, Płońska, Żołdak w sumie 320 osób.

Przegląd, któremu patronuje marszałek Mazowsza Adam Struzik cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Na przeglądzie mogą zaprezentować różne formy swojej twórczości, wymienić doświadczenia, Udział w Atanie gwarantuje im całkowitą akceptację. Tutaj czują się docenieni i dowartościowani. Szefowa opinogórskiego GOK-u uważa, że Atan umożliwia także niepełnosprawnym oderwanie się od codzienności i wzajemne poznanie się.

Tegoroczny przegląd odbył się pod hasłem "Człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu człowiekowi"

Powiatowe Forum

W poniedziałek 17 września odbyło się w Ciechanowie I Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Organizacja forum wynika z powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych, który został opracowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powiedziała Anna Karaś p.o.kierownika PCPR.

Jednym z priorytetowych celów forum było zintegrowanie środowisk organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami, a także omówienie aktualnych możliwości pomocy osobom niepełnosprawnych, organizacjom pozarządowych ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

W forum uczestniczyło 22 organizacje pozarządowe głównie z Ciechanowa, a także osoby niepełnosprawne z powiatu ciechanowskiego.

Zaprosiliśmy po dwie osoby niepełnosprawne z każdej gminy powiedziała Anna Karaś. Były to osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome, z upośledzeniem umysłowym.

Organizacja forum połączona zostałą z wystawą prac osób niepełnosprawnych. Dzieła swoich podopiecznych prezentowały ciechanowskie jednostki pomocy społecznej, które zajmują się rehabilitacją społeczną osób niepełnosprawnych, m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Wsparcia.

Według zapowiedzi Anny Karaś forum będzie organizowane rokrocznie, gdyż takie zapotrzebowanie zgłosili uczestnicy w ankiecie przeprowadzonej na koniec spotkania.

Gdzie do lekarza?

Autor: Monika Szyperska

Znane sa juz placowki zdrowia, z ktorymi Narodowy Fundusz Zdrowia podpisal umowe. Gdzie leczyc sie korzystajac z ubezpieczenia? W samym Ciechanowie NFZ podpisal umowe z 20 gabinetami stomatologicznymi: jednym gabinetem w szpitalu, ktory pelnic bedzie ostry dyzur w soboty niedziele i swieta oraz z jedna poradnia swiadczaca uslugi dla osob niepelnosprawnych. Jezeli chodzi o ambulatoryjna opieke specjalistyczna - do wyboru sa dwie placowki: Poliklinika i szpital. NFZ podpisal umowe na swiadczenia kardiologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, neurologoiczne, onkologiczne i alergologiczne. Informacje mozna tez uzyskac w oddziale NFZ w Ciechanowie pod numerem telefonu 672-35-85. Nasza reporterka przekonala sie tez, ze na razie do specjalistow nie ma kolejek. Maja wiec panstwo szanse na poczatku roku wyleczyc sobie wszystkie zeby.

Koledowanie dla chorych

Autor: KRC FM

27 stycznia w Specjalistycznym Szpitalu Wojewodzkim w Ciechanowie odbedzie sie koncert pod tytulem "Koledowanie dla Chorych" choru akademickiego Panstwowej Wyzszej Szkoly Zawodowej. Jak mowia opiekunowie i dyrygenci choru Aldona i Artur Wisniewscy - ta piekna tradycja zapoczatkowana zostala w poprzednim roku i dala wiele niezwyklych przezyc i wzruszen nie tylko chorym, ale rowniez wykonawcom.

Akcja prozdrowotna

11 lutego z Okazji Światowego Dnia Chorych w godzinach od 9 do 13 odbędzie sie akcja prozdrowotna w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie. Tego dnia beda udzielane porady żywieniowe i antytytoniowe. Będzie także można wykonać badanie spirometryczne, poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, wagi i wzrostu a także grubości tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wszystkie panie beda sie mogły nauczyć samobadania piersi. Miejsce akcji to pierwsze piętro - Poradnie Specjalistyczne. Ponadto uczniowie szkol podstawowych i harcerze z Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie wręcza pacjentom przebywającym w tym dniu w szpitalu laurki okolicznościowe. Laurki zostały wykonane przez uczniów szkol podstawowych funkcjonujących na terenie Ciechanowa.