IdN - index

POLSKIE TOWARZYSTWO WALKI z KALECTWEM
Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności
Koło Terenowe w Chociwlu

73-120 Chociwel, ul. Armii Krajowej 50, tel./fax (91) 56 222 54, kom. (503) 056 039
aziel@idn.org.pl
DZIEŃ GODNOŚCI W CHOCIWLU

W piątek 4 czerwca 2004 r. w Hali widowiskowo-Sportowej w Chociwlu odbył się Dzień Godności zorganizowany przez Gimnazjum i Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem przy współudziale nauczycieli ze Szkoły Podstawowej. Zaproszono: burmistrza Ewę Ludwińską, przewodniczącą Rady Miejskiej Małgorzatę Krysiak, dyr. PCPR w Stargardzie Szczec. Sebastiana Szwajlika, dyr. Swedwood Józefa Pietrzyka, dyr. gimnazjum Elżbietę Kanicką, dyr. szkoły podstawowej Ewę Dadyńską.

Mottem spotkania integracyjnego były słowa ks. J. Twardowskiego:, Gdyby wszyscy byli tacy sami , nikt nikomu nie byłby potrzebny".

Dzięki takim spotkaniom młodzież uczy się tolerancji i zrozumienia , a ludzie niepełnosprawni czują się tacy sami jak ludzie zdrowi.

Uczniowie wystąpili w krótkich programach artystycznych, prezentując swoje umiejętności wokalne i taneczne.

Dla dzieci przygotowano wiele zabaw i konkurs plastyczny ,,Moje marzenia".

Dorośli mogli podzielić się swoimi refleksjami przy poczęstunku przygotowanym przez młodzież..

Uśmiechy, serdeczne słowa są podziękowaniem za tego typu działalność i motywują do dalszej pracy w tym kierunku.

Sponsorami byli Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie Szczecińskim, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem oraz Urząd Miejski w Chociwlu.

Halina Jaroń
Andrzej Zieliński"ŚWIĘTO RADOŚCI" W ŁOBZIE

Na imprezę integracyjną 6 czerwca br. pn. "Święto Radości" w Łobzie pojechało z naszej gminy 120 dzieci wraz z opiekunami. Impreza była doskonale przygotowana artystycznie, pogoda dopisała, natomiast sponsorzy zapewnili dla wszystkich wyżywienie i napoje. Dla dzieci przygotowano atrakcje i prezenty. Zespół muzyczny z klas młodszych"DZWONEK" ze Szkoły Podstawowej w Chociwlu pod kierunkiem pani Jadwigi Zielińskiej i Małgorzaty Klimczak zaprezentował ciekawy integracyjny program artystyczny z okazji Dnia Dziecka Niepełnosprawnego. Impreza odbyła się po raz 9, w 2005 roku będzie okrągła 10 rocznica. Organizatorzy już zapowiedzieli, że będzie to wyjątkowa impreza przygotowana z dużym rozmachem. Trzeba przyznać, że organizator Łobeska Fundacja Święta Radości nie zważając na trudności konsekwentnie wywiązuje się z gospodarza tej imprezy.ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI

Koło TWK w Chociwlu otrzymało z Fundacji Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga w Warszawie 100 nowych woluminów, pięknie oprawionych książek. Na dar składa się literatura polska i światowa, bajki i atlasy. Książki przekazano do Biblioteki Publicznej w Chociwlu. Uczyniono to z myślą, aby księgozbiór służył wszystkim mieszkańcom miasta i gminy.

Andrzej Zieliński

PRACOWNIA KOMPUTEROWA

Miniony rok 2003 był ogłoszonym przez Komisję Europejską Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Koło Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Chociwlu uczciło to wydarzenie otwarciem pracowni komputerowej dla członków koła i nie tylko m.in. z pracowni będą korzystać bezrobotni i dzieci. Było to możliwe dzięki Ambasadzie Kanady, która wyłożyła pieniądze na projekt programu pn. "Zakup sprzętu komputerowego i szkolenie komputerowe". Zostały utworzone cztery nowoczesne stanowiska komputerowe z osprzętem tj. drukarki i skaner. Ambasada finansowała w ramach tego programu jeszcze dwa kursy komputerowe. Kurs dla początkujących na który uczęszczało 12 osób i kurs dla zaawansowanych na który uczęszczało 8 osób. Zobacz http://www.kursy2003.republika.pl/ Jest to namacalne uczczenie tego wydarzenia. Pracownia komputerowa będzie służyć przez długie lata i jest to dowód, że słowa zamieniły się w czyn, a skorzystały z tego osoby niepełnosprawne.

PACZKI ŚWIĄTECZNE
"GWIAZDKOWA NIESPODZIANKA 2003"

Koło Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Chociwlu otrzymało po raz czwarty 200 paczek dla dzieci. Koordynatorem akcji "Gwiazdkowa Niespodzianka" na terenie polski było Biblijne Seminarium Teologiczne we Wrocławiu, natomiast na terenie gminy Chociwel koło TWK wraz z Kościołem Chrześcijan Baptystów. Paczki przygotowali chrześcijanie z Niemiec, Szwajcarii i Austrii.

Paczki były rozwożone bezpośrednio do domów i tam wręczane dzieciom. Przekazano również 30 paczek nauczycielce pani mgr Jadwidze Zielińskiej do rozdania w Szkole Podstawowej w Chociwlu dla dzieci z rodzin niezamożnych.

Przeprowadzenie tej akcji nie byłoby możliwe gdyby nie sponsorzy: Urząd Miasta i Gminy w Chociwlu wraz z Apteką "Kelina" w Chociwlu - pani mgr farm. Anna Mruk.JASEŁKA

We wtorek 23 grudnia 2003 roku zorganizowano imprezę integracyjną pn. "JASEŁKA INTEGRACYJNE" dla członków Koła terenowego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Impreza odbyła się w nowo wybudowanej hali Sportowo-Widowiskowej. Oprawę artystyczną przygotowały dzieci, w nastroju świątecznym śpiewały kolędy i przedstawiły znaczenie świąt Bożego Narodzenia. Swoją obecnością zaszczycił również zastępca prezesa Oddziału Zachodniopomorskiego PTWK w Szczecinie inż. Kazimierz Trzeciak, który przy okazji tej imprezy wręczył Złote Odznaki TWK zasłużonym osobom w Chociwlu:

Bawiono się wspólnie a każdy uczestnik imprezy otrzymał upominek świąteczny.

Sponsorami spotkania byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stargardzie Szczecińskim, Urząd Miasta i Gminy w Chociwlu , Bank Spółdzielczy Goleniów Oddział w Chociwlu, Apteka "Kelina" w Chociwlu - pani mgr farm. Anna Mruk oraz sponsorzy anonimowi.Zarząd Koła TWK w Chociwlu bardzo dziękuje i jest wdzięczny wszystkim sponsorom.

Andrzej Zieliński

Sprawozdanie z działalności koła za 2003 rokGłówny węzeł INTERNET'u dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH

INTERNET dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH - Szczecin
Ostatnia modyfikacja: 12-08-2004