Organizacja życia

Problem wymaga indywidualnego podejścia, gdy zostanie już zidentyfikowany. Może on obejmować takie wskazania, jak: poprawienie zdolności ruchowych osoby chorej, "przeszkolenie" pęcherza do regularnego opróżniania, ćwiczenie dna miednicy, bezwzględne przestrzeganie regularności, nie dopuszczanie do zalegania moczu.

Leczenie obejmuje:

Inne pomoce przy niewydolności pęcherza:

Prezerwatywa

(najczęściej stosowana w nocy i przy okazji przebywania w towarzystwie)

Cewniki

Cewniki są to silikonowe rurki, umieszczane w pęcherzu moczowym poprzez cewkę moczową. Mogą one być pozostawione w pęcherzu przez okres do 3 miesięcy.

Używa się ich w przypadku, gdy nie ma innych dróg do uniknięcia komplikacji, związanych z zaleganiem moczu.

Są środkiem ostatecznym, gdyż powodują ból i niosą ze sobą poważne ryzyko uszkodzenia naskórka, a w konsekwencji zakażenia. Nie można traktować tego jak nieudanego leczenia, ale sposób zapobiegania ewentualnym cierpieniom, dolegliwościom i infekcjom.

Odpowiednia dieta

Obstrukcje, powszechnie spotykana dolegliwość przy SM, może spowodować rozstrojenie pracy pęcherza moczowego. Regularne wypróżnianie jelit może unormować pracę pęcherza. Pomaga w tym zdrowa, odpowiednia dieta z dużą ilością błonnika i spożywanie wystarczającej ilości płynów - co najmniej dwa litry dziennie. Obejmuje to również zupy, galaretki i jogurt.

Bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości płynów, gdyż zapobiega to zakażeniu dróg moczowych, tworzeniu się kamieni i obstrukcjom.

Potrzeba czasu i cierpliwości, aby unormować pracę jelit. Należy stopniowo przechodzić na dietę, która jest zalecana przy tego typu dolegliwościach. Korzyścią będzie doprowadzenie do odruchu wypróżniającego w takim terminie, który jest najodpowiedniejszy - po śniadaniu. Trzeba pamiętać, aby częstotliwość wypróżnień dostosować do indywidualnych potrzeb.

Twój lekarz lub pielęgniarka mogą doradzić, co jest najodpowiedniejsze dla Ciebie

Przyjmowanie płynów

Stopniowe zwiększanie ilości przyjmowanych płynów zgodnie z wyznaczonym planem jest w stanie bardziej zaktywizować pęcherz.

Na pewno duża ilość płynów podczas spotkania towarzyskiego, wycieczki lub przed pójściem do łóżka nie jest wskazana, ale należy pamiętać, że zbyt duże ograniczanie ilości spożywanych płynów nadmiernie zagęszcza mocz i wzmaga podrażnienie pęcherza, skłaniając do częstego oddawania moczu oraz zwiększa predyspozycje do zakażeń układu moczowego.

Ćwiczenia - ruch

Aktywny styl życia z dostateczną ilością wypoczynku jest najlepszym środkiem normalizującym pracę pęcherza i jelit.

Alkohol i kofeina?

Alkohol ma wpływ na wzrost ilości produkowanego moczu, dlatego też umiarkowana ilość alkoholu może mieć dobry wpływ na układ moczowy.

Płyny zawierające dużo kofeiny, jak kawa i herbata, mają negatywny wpływ na układ moczowy.

Leki

Są bardzo pomocne przy uaktywnianiu mięśni obsługujących pęcherz moczowy, mięśni zamykających i otwierających cewkę moczową.

Zwróć się do swojego lekarza - on najlepiej wie, jakie leki mogą Ci pomóc.

Samodzielne cewnikowanie

Może ułatwić opróżnianie pęcherza.

Można nauczyć się wykonywać to samodzielnie - wprowadzać w regularnych odstępach czasu cieniutką rurkę do pęcherza. Nie jest do tego potrzebne żadne specjalne urządzenie, można opróżniać pęcherz w domu lub w jakimkolwiek innym dogodnym miejscu.

Nauczyć tego może pielęgniarka.

Nie ma zwiększonego ryzyka infekcji w porównaniu z cewnikiem stałym, a osiąga się zmniejszenie ilości moczu z dużą ilością osadów.

Cewniki zakładane na stałe

Mogą one być używane w domu przez osoby, które mają trudności z poruszaniem się, z dotarciem na czas do łazienki. Pozwalają one uniknąć takich komplikacji, jak zakażenia dróg moczowych i tworzenie się kamieni.

Silikonowe wężyki muszą być zmieniane co 12 tygodni, czasami zmiana musi następować częściej. Umożliwiają one gromadzenie moczu w worku, zapewniają czystość i mogą być noszone pod odzieżą. W nocy worek można zawiesić przy boku łóżka. Usuwają one mocz grawitacyjnie.

W celu uniknięcia ryzyka zakażenia układu moczowego, spożycie płynów powinno wynosić minimum 2 litry na dobę.

Cewniki często mogą być przyczyną niegroźnych infekcji, czasem jednak przyczyniają się do konieczności leczenia aseptycznego, a nawet stosowania antybiotyków.

Przyczyną trudności w oddawaniu moczu może być także skurcz mięśni obsługujących pęcherz, podobnie jak zakażenie czy kamień.

Odpowiednie leki są w stanie poprawić sytuację związaną z takim objawem.

Wiele można zrobić, aby zmniejszyć dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu - ten problem najlepiej omawiać z lekarzem.

Prezerwatywa

Prezerwatywa jest alternatywnym środkiem dla stałego cewnikowania u mężczyzn.

Sposób ten powinien być stosowany z należytą ostrożnością - zbyt mocne ściśnięcie może spowodować zablokowanie przepływu moczu - należy dobrać odpowiedni rozmiar.

Ważne jest zachowanie higieny, aby zapobiegać zakażeniom i podrażnieniom skóry.

Sposób ten może być stosowany przy okazji spotkań towarzyskich, wycieczek itp.

Inne środki higieniczne

W ich skład wchodzą takie środki, jak wchłaniające podkłady, kalesony i pościel. W celu ułatwienia zachowania higieny u kobiet, które mają kłopoty pęcherzowe, proponuje się podkłady i otuliny wchłaniające.

W ostrzejszych przypadkach może pomóc specjalny podkład, mogący wchłonąć ponad 500 ml płynu. Istnieje również obecnie duży wybór specjalnych pieluch, potrafiących wchłonąć duże ilości płynów. Są one szczególnie przydatne podczas podróży, gdy utrudniony jest dostęp do toalety. Lekarz współpracujący z Towarzystwem SM pomoże dokonać wyboru środka wspomagającego.

Tylko lekarz może zdecydować, jakie środki medyczne należy zastosować przy konkretnych zaburzeniach.

Wyszkolone kadry medyczne są w stanie pomóc rozwiązać problemy osobie chorej na SM z dysfunkcją układu moczowego.