Kronika wydarzeń

 

***

Od września łatwiej się można z nami kontaktować - biuro Oddziału ma dostęp do internetu, odbieramy pocztę elektroniczną (przypominamy nasz adres: ptsr-gdansk@idn.org.pl), a członkowie Rady Oddziału pełnią dyżury w każdą środę, również w godz. popołudniowych. Przygotowujemy się do dobrego wykorzystania nowych możliwości - w szkoleniu "ABC komputera i internetu", zorganizowanym w laboratorium komputerowym Politechniki Gdańskiej i prowadzonym przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku wzięły udział R. Patzer i E. Piaskowska.

 

***

Koło PTSR w Sopocie kontynuuje rozpoczęte w maju obchody 10-lecia pracy na rzecz chorych na SM w Sopocie. W dniu 7 września br., w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowzietej"Gwiazda Morza" w Sopocie, członkowie koła i ich przyjaciele uczestniczyli w uroczystej Mszy Św., odprawionej przez Ks. Proboszcza Kazimierza Czerlonka. W homilii, poświęconej naszym sprawom były wyrazy uznania za to, co robi się dla najsłabszych, za bliską więź łączącą członków sopockiej grupy.

 

 

***

Złożyliśmy w Fundacji im. Stefana Batorego wniosek w konkursie "Działajmy wspólnie" dotyczący uruchomienia punktu informacyjno - konsultacyjnego dla chorych na SM i ich rodzin, w formie poszerzonej w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami. Z nadzieją oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursu.

 

***

W konferencji "Opieka paliatywna nad osobami ze stwardnieniem rozsianym", zorganizowanej przez Oddział Wojewódzki PTSR w Szczecinie, w dniach 26-28 września b.r. wzięły udział Barbara Połoczańska - wiceprzewodnicząca i Elżbieta Piaskowska -sekretarz Rady Oddziału Woj. PTSR w Gdańsku. Szerzej na ten temat pisze w tym numerze uczestnicząca w konferencji E. Piaskowska.

 

***

Wznawiamy starania mające na celu utworzenie ośrodka rehabilitacji pobytowej dla chorych na SM w Pelplinie (przy istniejącym tam Domu Pomocy Społecznej). Grzegorz Gajewski - przewodniczący koła PTSR w Tczewie, w wywiadzie p.t. "Wyjść z czterech ścian", opublikowanym w "Gazecie Tczewskiej" z 23.07 b.r. podkreślił, że jest to zadanie priorytetowe dla naszej organizacji. W dniu 13.10 br. odbyło się w Starostwie w Tczewie spotkanie przedstawicieli Oddziału Woj. PTSR w Gdańsku (R. Patzer, B. Połoczańska i G. Gajewski) z Panem Starostą Markiem Modrzewskim, podczas którego przedstawiliśmy potrzeby i oczekiwania w zakresie takiej rehabilitacji. Wkrótce rozpoczną się dalsze działania w tej sprawie, zarówno ze strony władz jak i naszego Towarzystwa.

 

***

Na kursie dla rehabilitantów, pracujących z chorymi na stwardnienie rozsiane, zorganizowanym w KOMR Dąbek w dniach 13-17. 10 br. , a finansowanym ze środków własnych oddziału i dotacji PFRON, wzięły udział kolejne trzy osoby, wydelegowane przez ośrodki i oddziały rehabilitacyjne: z Gdyni, Kościerzyny i Jantara. Poszerza się grono rehabilitantów zapoznanych ze specyfiką pracy z chorymi na SM.

 

***

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 10-lecia naszego pisma. Staramy się o dotację z budżetu województwa pomorskiego na imprezy poświęcone życiu i twórczości osób chorujących na SM - planujemy imprezę centralną i imprezy terenowe w kilku miejscowościach, gdzie istnieją nasze koła. W tym numerze zamieszczamy ankietę z pytaniami do naszych Czytelników, prosimy o jej wypełnienie i nadesłanie na adres oddziału. O dalszych szczegółach będziemy informować w następnym numerze kwartalnika.

 

***

W "Dzienniku Kociewskim" z 17.10 br. opublikowano obszerny artykuł p.t. "Kto usunie bariery", traktujący o kłopotach łudzi niepełnosprawnych w Starogardzie Gd. Bożena Hole, wieloletnia, była przewodnicząca koła PTSR w Starogardzie Gd. wymienia szereg ważnych miejsc, często odwiedzanych przez osoby niepełnosprawne, takich jak Urząd Miejski, Starogardzkie Centrum Kultury i Szpital św. Jana, gdzie występują wyjątkowo uciążliwe przeszkody. Usunięcie niektórych jak np. zamontowanie poręczy w korytarzach i łazienkach szpitala powinno być sprawą stosunkowo prostą i nie do przyjęcia są sugestie, by zajęło się tym Towarzystwo (!). A to wszystko dzieje się w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych.

 

***

Informujemy z satysfakcją, że Beata Wachowiak - Zwara, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych, została nominowana jako jedna z pięciu osób, do finału plebiscytu "Człowiek Bez Barier 2003", ogłoszonego przez magazyn "Integracje" i Telewizję Polską SA. Jest to osoba dobrze znana w naszym środowisku, życzliwa chorym na SM, bardzo zaangażowana i aktywna. Cieszymy się z tego wyróżnienia i gratulujemy laureatce, jedynej w tej fazie konkursu, przedstawicielce naszych pań.

 

/S.K./