Jubileusz 10-lecia Sopockiego Koła PTSR w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych

 

***

Sopockie Koło PTSR, które obchodzi w tym roku swój okrągły jubileusz, postanowiło włączyć się aktywnie w obchody Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Tak się szczęśliwie złożyło, że w jubileusz ten mogliśmy wpisać wykład, od lat związanej z naszym Towarzystwem, dr Joanny Woyciechowskiej, która w maju zaplanowała swój przyjazd do Polski. Spotkanie z nią odbyło się 6 maja br. w Urzędzie Miasta Sopotu. Wysłuchany przez nas wykład, będący jednocześnie swoistą dyskusją z audytorium, poświęcony był rehabilitacji wielowymiarowej w leczeniu stwardnienia rozsianego. Dr Woyciechowska jest neurologiem i od wielu lat pracuje w Stanach Zjednoczonych. W swoich wykładach podkreśla zależność zmian somatycznych od "psyche", a mówiąc wprost, od stanu duchowego. Pojawiająca się w naszym życiu nawet najcięższa choroba, nie może nigdy pozbawić nas odpowiedzialności za siebie. Z konieczności musimy zaakceptować jej obecność, jednak na naszych, wyłącznie, warunkach. Nowe perspektywy w jakich stawia nas choroba, zmuszają do przemyśleń, a tym samym do korekt dotyczących hierarchii wartości. Samoakceptacja zaś, dzięki której zaczynamy myśleć, że na skutek choroby nie tylko nie tracimy na wartości, lecz wręcz odwrotnie, wiele możemy zyskać, rodzi optymizm. Optymizm nieoceniony w walce, a wreszcie w przezwyciężaniu wszelkich chorób i dolegliwości. Po wykładzie dr Woyciechowskiej, głos zabrała Barbara Janiec, która wiele lat temu potrafiła przezwyciężyć bardzo ciężką chorobę nowotworową, a teraz pragnie podzielić się trudnymi doświadczeniami swojej walki (jest autorką książki pt. "Ucieczka do raju"), służąc jednocześnie radą i pomocą chorym na SM. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wszystkim uczestnikom spotkania mogliśmy wręczyć przygotowane przez nas publikacje: pierwszą pt. "Mandaryn i ja" dr Joanny Woyciechowskiej, opowiadającą o jej życiu zawodowym i pracy oraz napisaną przez Stanisława Krawczyka, historię sopockiego Koła, przybliżającą działalność PTSR, naszą pracę i naszych chorych.

Centralny dzień obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych przypadł w Sopocie na dzień 10 maja. Wszystkie organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych w Sopocie wzięły udział w festynie na sopockim molo. Imprezie towarzyszyły występy dzieci, młodzieży i osób dorosłych z wielu różnych organizacji i zespołów, które podczas całego festynu zabawiały publiczność. Prezentowano spektakle teatralne, piosenki i muzykę na instrumentach. Niestety, figlarna aura nie dopisała, a tym samym publiczność, na którą tak bardzo liczyliśmy. Atmosfera jednak była znakomita. Nasi chorzy z sopockiego Koła, różnymi sposobami dotarli na festyn i widać było jak potrafili cieszyć się tym dniem. Nie zmienił tego deszcz i zimno. Na dwóch stolikach, pod olbrzymim parasolem, pod którym wszyscy mogliśmy się zmieścić, reklamowaliśmy nasze, od wielu już lat wydawane, kolorowe broszury, oraz pyszne ciasto i napoje. Podczas festynu zaszczyciły nas swoją obecnością Danuta Trębińska - Pełnomocnik Prezydenta do Spraw Organizacji Pozarządowych i odpowiedzialna za organizację festynu, Krystyna Dominiczak - Pełnomocnik Prezydenta do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Ale to przecież nie koniec jubileuszowych obchodów. We wrześniu (07.09.2003) o godz. 12.30 w kościele NPM "Gwiazdy Morza" odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji naszych chorych. Na ciepłą jesień planujemy spotkanie plenerowe.

Agnieszka Wyrzykowska