Ustalenie nowych leków jest długim i kosztownym procesem i leki te są dostępne dla pacjentów po 8–10 latach. Podczas tego okresu Departament Badań i Kompanie Farmaceutyczne oraz klinicyści starają się ustalić właściwy profil przyjmowania tych preparatów. Te procedury trwają różnie, w zależności od kraju czasami 15 miesięcy do 3 lat i w tym czasie pacjenci jeszcze nie mają dostępu do leków.
Ostatnie badania wskazują, że nowe leki mogą wejść na rynek, kiedy zostanie to zaakceptowane przez Unię Europejską.
RÓŻNYDOSTĘP
Ostatnie analizy danych wykazują, że pewne grupy pacjentów mają różny
dostęp do leków w zależności od kraju,wktórym mieszkają.
Ten
nierówny dostęp pacjentów do leczenia jest sprzeczny z prawem
równości pacjentów w dostępie do terapii.
Unia Europejska ustaliła
pewne fundamentalne prawa wolności i równości dla wszystkich.
Stworzyła
ona także poparcie dla postępu socjalnego i ekonomicznego, włączając w to wspólną
walutę, tworzenie miejsc pracy, rozwój regionalny i osłonę otoczenia.
Nie ma wątpliwości, że Europejska Komisja, Europejski Parlament i inne struktury
europejskie osiągnęły już wiele z tych celów dla swych obywateli mimo,
że działają w niedługim okresie. Jednakże na polu opieki zdrowotnej ciągle jest
daleko od modelu tworzonego dla obywateli Europy, który gwarantuje równe
prawa dla wszystkich.
W momencie usłyszenia diagnozy SM powstaje pytanie, jaką dany chory ma przyszłość. Niestety jest ciągle wiele przykładów wykazujących, że miejsce urodzenia i narodowość osób z SM mają znaczny wpływ na ich warunki życia, na ich możliwości leczenia.
Np. obywatele niemieccy z SM mieszkający w Offenburgu otrzymuj ą recepty od neurologów bez żadnej trudności, podczas gdy ich sąsiedzi Francuzi mieszkający w Strassburgu mają znaczne ograniczenia w otrzymaniu właściwych leków.
Inny przykład – pacjenci portugalscy muszą czekać 2-3 lat dłużej na leki niż pacjenci w Austrii. Np. w Grecji chorzy jeszcze do tej pory nie mają zapewnionego przepisywania nowych leków. Podobne kłopoty mieli pacjenci brytyjscy, którzy ostatecznie wywalczyli dopłaty do nowych leków.
Chorzy na SM nie mogą czekać. Peter Kauffeld opisuje, że obserwował starszych pacjentów proszących o leczenie – jednej z pacjentek powiedziano, że warunkiem otrzymania leku jest przejście 100m bez laski. Na szczęście jej się udało i z optymizmem spojrzała w przyszłość. Zanim jednak otrzymała prawo do tego leczenia, stan jej się pogorszył i nie mogła nadal spełniać tych warunków, a więc odmówiono jej leczenia.
Mówca zwrócił się do przedstawicieli Europejskiego Parlamentu prosząc o równe możliwości dostępu dla 400.000 osób z SM w Europie, które na to czekają.
Opracowała: Maria Kassur