Kronika wydarzeń

 

***

Intensyfikujemy starania na rzecz pozyskania większej liczby wolontariuszy, tak bardzo potrzebnych organizacji wojewódzkiej, kołom terenowym i konkretnym osobom. Prace nad ustawą o wolontariacie są na ukończeniu, wkrótce młodzi ludzie będą jeszcze bardziej interesować się takim zajęciem i stąd każda organizacja, potrzebująca wsparcia z zewnątrz, powinna dobrze przygotować się do pracy z wolontariuszami. Nawiązaliśmy współpracę z działającym w Gdańsku Centrum Wolontariatu, określiliśmy precyzyjnie zapotrzebowanie na wolontariuszy, w pierwszej kolejności do pracy w biurze oddziału, do pomocy w zespole redakcyjnym kwartalnika i do pomocy w obsłudze imprez, wyznaczyliśmy w oddziale koordynatora pracy wolontariuszy, który uczestniczył w dniach 2-3.10. 2002 r. w specjalnym szkoleniu organizowanym przez Centrum. Po złożeniu konkretnych ofert zgłosiły się pierwsze osoby skierowane przez Centrum - Paweł Sułkowski do pracy w biurze (zajmuje się m.in. aktualizacją komputerowej bazy danych) i Agnieszka Świercz do pracy w redakcji "Życia pod wiatr". Pojawili się też wolontariusze pozyskani dzięki naszym własnym staraniom, piszemy o nich w innym miejscu kroniki.

 

***

Koło gdańskie nawiązało cenny kontakt ze Stowarzyszeniem Chorych, kierowanym przez p. Ewę Iżycką - Świeszewską, a działającym przy Hospicjum Gdańskim im. Matki Teresy z Kalkuty. Wytypowano kilka osób z terenu Gdańska, głównie chorujących obłożnie i wymagających zwiększonej pomocy, którymi zajęło się to stowarzyszenie. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozszerzać, w pierwszej kolejności na całe Trójmiasto.

 

***

W dniu 15.10.2002 r. w DDPS "Przystań" w Sopocie, odbyło się zebranie informacyjne osób, które zapisały się ostatnio do naszego Towarzystwa. Spotkanie miało na celu wzajemne poznanie się, przedstawienie swoich oczekiwań oraz przekazanie praktycznych informacji na temat rodzaju i zakresu pomocy ze strony naszej organizacji. Na liczne pytania uczestników odpowiadali H. Filipek - przewodnicząca Oddziału, dr med. W. Fryze (problemy neurologiczne) i Beata Godlewska (problemy psychologiczne). Kilka osób zgłosiło chęć uczestniczenia w spotkaniach grupy wsparcia dla młodych, zajęcia grupy rozpoczną się w I kw. 2003 r.

 

***

W dniu 18.10. 2002 r. odbyło się kolejne zebranie Rady Oddziału Woj. PTSR w Gdańsku, na którym omawiano sprawy organizacyjne (przygotowania do walnego zebrania sprawozdawczo -wyborczego Oddziału, w maju 2003 r., wybór naszych przedstawicieli do utworzonego niedawno Forum Pomorskich Organizacji Osób Niepełnosprawnych), dokonano oceny realizacji planu pracy na rok bieżący i określono priorytety na najbliższy okres (wolontariat i grupy wsparcia).

 

***

W dniu 26.11 odbyło się spotkanie naszych przedstawicieli (H. Filipek i S. Krawczyk) z doc. dr med. Walentym Nyką Kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Akademii Medycznej w Gdańsku. Miało ono charakter informacyjno - programowy, przedmiotem rozmów i uzgodnień było m.in. udzielenie pomocy ze strony przedstawicieli AMG w redagowaniu kwartalnika "Życie pod Wiatr", w obsłudze spotkań problemowych (l - 2 razy w roku) i w regularnych spotkaniach grup wsparcia. Ze swej strony zadeklarowaliśmy udzielanie pomocy w prowadzeniu badań przez AMG wśród naszych członków, przekazywanie do wykorzystania części tłumaczeń wykonywanych przez PTSR oraz pośredniczenie w nawiązaniu kontaktów z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Stwardnienia Rozsianego. Bezpośrednio z nami będzie współpracowała p. dr med. Hanna Drączkowska - Wójcik. Mamy nadzieję, że ustalenia będą początkiem dalszej, owocnej współpracy pomiędzy Gdańską Akademią Medyczną a naszym Oddziałem.

 

***

Dnia 7. grudnia 2002 r odbyło się w klubie "Szafir" w Gdańsku - Zaspie spotkanie wigilijne ludzi chorujących na SM. Uroczystość rozpoczęła się od zabrania głosu przez panią przewodniczącą Henrykę Filipek, która powitała wszystkich zgromadzonych. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. dr Przeździak, ks. Kazimierz Wojciechowski a także pani poseł Arciszewska - Mielewczyk. Pani Henia podsumowała osiągnięcia ubiegłego roku oraz opowiedziała o planach działalności towarzystwa na przyszły rok. Głos zabrali również zaproszeni goście. Stroną kulinarną  tego spotkania zajęły się tym razem uczennice technikum gastronomicznego, które przybyły wraz z nauczycielkami. Po części oficjalnej nastąpiło dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń Bożonarodzeniowych. Przyszedł czas na refleksję, zadumę i wspomnienie osób, które odeszły. Miły nastrój spotkania pozostanie w naszej pamięci przez długi czas.

 

***

14 grudnia br. odbyło się w Gdyni spotkanie opłatkowe. Na początku została przedstawiona część artystyczna z udziałem młodzieży z różnych szkół pod patronatem p. Barbary Szmatkiewicz. Młodzież przedstawiła jasełka oraz zaśpiewała szereg kolęd. Stroje, oprawa scenograficzna oraz zaangażowanie młodych aktorów wzbudziły wielki podziw wśród uczestników spotkania. Znaleziono też czas na podsumowanie tegorocznych osiągnięć oraz przedstawienie planów na 2003 rok, o których poinformował Ryszard Kaczmarek. Miła atmosfera sprawiła, że wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina. Miłych wzruszeń dostarczyło wspólne kolędowanie, łamanie się opłatkiem oraz smaczna wieczerza.

 

***

Podobne spotkania opłatkowe odbyły się prawie we wszystkich kołach terenowych naszego

Oddziału (Puck 6.12, Starogard Gd., Kościerzyna i Tczew - 14.12, Sopot - 20.12).

 

***

W dniach 13 -- 15 grudnia 2002 r. odbyło się w Jantarze, w Ośrodku Wypoczynkowym "Bursztyn" szkolenie liderów terenowych grup wsparcia. Szkolenie zostało starannie przygotowane przez kierownictwo oddziału (H. Filipek i S. Krawczyk) i przeprowadzone w atrakcyjny sposób, z udziałem specjalistów (Magdalena Mądra - psychoterapeuta i Beata Godlewska - psychiatra). Szerzej na ten temat piszemy w artykule Agnieszki Świercz -- wolontariuszki, uczestniczki warsztatów. Szkolenie zostało sfinansowane dzięki środkom uzyskanym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz dotacjom Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku i Urzędu Marszałkowskiego Sejmiku Woj. Pomorskiego. Serdecznie dziękujemy sponsorom i kierownictwu Ośrodka "Bursztyn". Mamy nadzieję, że dzięki wiedzy zdobytej podczas tych warsztatów powstaną wkrótce pierwsze grupy wsparcia dla chorych na SM i członków ich rodzin na naszym terenie.

/SK/