W dniach 15-16 czerwca uczestniczyłyśmy obie - niżej podpisane - w konferencji pt. "Czynniki determinujące zmianę sytuacji życiowej osób z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym", zorganizowanej w Skoczowie przez Beskidzki Oddział PTSR. Konferencja powiązana była z uroczystymi obchodami 20-lecia istnienia Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Feniks" oraz 10-lecia funkcjonowania domu pobytu specjalistycznego dla chorych na stwardnienie rozsiane.
Honorowy patronat nad obchodami objął starosta cieszyński - Witold Dzierżawski.
Były gratulacje, życzenia, uściski i kwiaty.
Dzień konferencyjny (15 czerwca) rozpoczęła dr Anna Klinik - dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Feniks" w Skoczowie. Tematem wygłoszonego przez nią referatu była organizacja i funkcjonowanie PDPS. Kolejne referaty wygłosili:
Na zakończenie konferencji odczytany został tekst przesłany z Kanady przez Wandę Bodzianowską - Bradte, dotyczący leczenia chorych na SM metodą refleksologii, tj. terapii wspierającej pracę lekarza i działanie leków, polegającej przede wszystkim na masażu stóp, a także twarzy i głowy. Masaże te połączone są z medytacjami, ćwiczeniami ruchowymi i nauką oddychania. Metoda refleksologii została uznana za skuteczną w leczeniu stwardnienia rozsianego, zaś tzw. medycyna akademicka na świecie włączyła ją do swoich programów.
Upalne popołudnie pierwszego dnia konferencji wypełniła bardzo ciekawa i udana wycieczka autokarowa. Wyjechaliśmy na szczyt Równicy (mieszkaliśmy na jej stoku, w jednym z najpiękniej położonych hoteli - piramid), a następnie przez Przełęcz Kubalonka i Wisłę dojechaliśmy do Koniakowa, gdzie obejrzeliśmy słynne koronki (kupuje je tutaj królowa Elżbieta II).
Kolejny dzień poświęcony został zwiedzaniu PDPS "Feniks" wraz z jego bogatą bazą rehabilitacyjną. Odbyło się również posiedzenie Rady Głównej. Poruszono na nim m.in. następujące sprawy:
Dlatego też, w imieniu Gdańskiego Oddziału PTSR raz jeszcze gratulujemy dyrektor Annie Klinik i całemu personelowi PDPS "Feniks" w Skoczowie, życząc dalszej satysfakcjonującej pracy z chorymi. Życzymy też pomyślnej i szybkiej realizacji wszystkich zamierzeń i projektów.
HENRYKA FILIPEK
AGNIESZKA WYRZYKOWSKA