Jubileusz w Skoczowie

 

W dniach 15-16 czerwca uczestniczyłyśmy obie - niżej podpisane - w konferencji pt. "Czynniki determinujące zmianę sytuacji życiowej osób z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym", zorganizowanej w Skoczowie przez Beskidzki Oddział PTSR. Konferencja powiązana była z uroczystymi obchodami 20-lecia istnienia Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Feniks" oraz 10-lecia funkcjonowania domu pobytu specjalistycznego dla chorych na stwardnienie rozsiane.

Honorowy patronat nad obchodami objął starosta cieszyński - Witold Dzierżawski.

Były gratulacje, życzenia, uściski i kwiaty.

Dzień konferencyjny (15 czerwca) rozpoczęła dr Anna Klinik - dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Feniks" w Skoczowie. Tematem wygłoszonego przez nią referatu była organizacja i funkcjonowanie PDPS. Kolejne referaty wygłosili:

  1. dr Jerzy Rottermund - kierownik zespołu rehabilitacyjnego PDPS, który omówił bazę rehabilitacyjną oraz zasady jej wykorzystania pod kątem chorych na stwardnienie rozsiane.
  2. mgr Apolonia Agusi - psycholog w PDPS "Feniks" - wygłosiła referat dotyczący zagadnień związanych z utratą ról społecznych chorych na SM.
  3. prof. dr hab. Henryk Knapik (Akademia Medyczna w Katowicach) - mówił o zasadach rehabilitacji chorych na SM.
  4. mgr Grzegorz Gałuszko - omówił i zademonstrował zasady rehabilitacji chorych na SM metodą PNF.

Na zakończenie konferencji odczytany został tekst przesłany z Kanady przez Wandę Bodzianowską - Bradte, dotyczący leczenia chorych na SM metodą refleksologii, tj. terapii wspierającej pracę lekarza i działanie leków, polegającej przede wszystkim na masażu stóp, a także twarzy i głowy. Masaże te połączone są z medytacjami, ćwiczeniami ruchowymi i nauką oddychania. Metoda refleksologii została uznana za skuteczną w leczeniu stwardnienia rozsianego, zaś tzw. medycyna akademicka na świecie włączyła ją do swoich programów.

 

Upalne popołudnie pierwszego dnia konferencji wypełniła bardzo ciekawa i udana wycieczka autokarowa. Wyjechaliśmy na szczyt Równicy (mieszkaliśmy na jej stoku, w jednym z najpiękniej położonych hoteli - piramid), a następnie przez Przełęcz Kubalonka i Wisłę dojechaliśmy do Koniakowa, gdzie obejrzeliśmy słynne koronki (kupuje je tutaj królowa Elżbieta II).

 

Kolejny dzień poświęcony został zwiedzaniu PDPS "Feniks" wraz z jego bogatą bazą rehabilitacyjną. Odbyło się również posiedzenie Rady Głównej. Poruszono na nim m.in. następujące sprawy:

  1. Rezygnacja dr Anny Klinik z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Głównej PTSR. Rezygnuje ona z uwagi na wciąż liczniejsze obowiązki rodzinne i zawodowe.
  2. Powołanie Urszuli Dudko na wiceprzewodniczącą RG PTSR.
  3. Powołanie Anny Gryżewskiej na stanowisko dyrektora Biura Rady Głównej PTSR. Do tej pory pełniła tę funkcję Urszula Paczkowska.
  4. Sprawy związane z funkcjonowaniem Krajowego Ośrodka Mieszkalno - Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na SM w Dąbku. "Czarne chmury", które zbierają się nad tym ośrodkiem - tak ważnym dla naszego środowiska, związane są z ogólną mizerią finansową. Myślę jednak, że w kwestii Dąbka wszyscy musimy mówić jednym głosem. Jest to jedyny ośrodek krajowy i od lat skutecznie pełni tę funkcję pracując na rzecz całej polskiej społeczności chorych na SM. Drugiego dnia po południu, po wspaniałym, uroczystym obiedzie, zaczęliśmy się rozjeżdżać. Pożegnania (czasem z łezką), uściski, serdeczności, wymiana adresów, wizytówek. Wracałyśmy, mając za sobą wspólne, wspaniałe przeżycia - doskonale zorganizowaną konferencję i noclegi, znajomość z interesującymi i życzliwymi ludźmi, ciekawe rozmowy oraz serdeczność, życzliwość, gościnność i żegnające nas uśmiechnięte twarze.

Dlatego też, w imieniu Gdańskiego Oddziału PTSR raz jeszcze gratulujemy dyrektor Annie Klinik i całemu personelowi PDPS "Feniks" w Skoczowie, życząc dalszej satysfakcjonującej pracy z chorymi. Życzymy też pomyślnej i szybkiej realizacji wszystkich zamierzeń i projektów.

 

HENRYKA FILIPEK
AGNIESZKA WYRZYKOWSKA