SM i zdrowie kobiet

 

MS Matters, Nr 25 The Magazine for People living with MS czerwiec 1999 rok

 Dwa razy tyle kobiet co mężczyzn choruje na SM.
Większość kobiet rozważa i dyskutuje z lekarzem zagadnienie zapobiegania ciąży i hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy.
(ang, HRT- hormon replacement therapy)

 

Hormony i SM

Żeńskie hormony płciowe: estrogen i progesteron oddziaływują nie tylko na układ rozrodczy, wywierają również wpływ na uklad nerwowy i immunologiczny. Dlatego uważa się, że mogą odgrywać rolę w SM,

 

Co jest wiadomo na ten temat?

Badania wykazały, że 43% kobiet z SM doświadcza pogorszenia objawów, kiedy jest w okresie przedmiesiączkowym. Ponieważ poziom estrogenu obniża się w tym okresie, nasuwa się podejrzenie zwiąaku między tymi czynnikami. Z drugiej strony wiele kobiet bez SM ma podobne problemy. Jest możliwe, że dla niektórych kobiet przedmenstrualne pogorszenie stanu ogólnego powoduje, że ich objawy SM wydają się gorsze.

 

Ciąża i SM

Nie tak dawno wielu kobietom z SM doradzano radykalne usunięcie narządów rodnych. Obecnie jest wiadomo, że ciąża nie pogarsza przebiegu SM. Ciężarne kobiety na ogół nie mają rzutów w ciągu 3-ch ostatnich miesięcy, Po urodzeniu czasami bywa zwiększenie się możliwości rzutu, lecz w ciągu 3 miesięcy wraca ten stan do poziomu sprzed ciąży. Końcowe miesiące ciąży wykazują wysoki poziom estrogenu do nagłego obniżenia bezpośrednio po porodzie. Zmienny poziom estrogenu nie jest jednak jedynym powodem ryzyka rzutu. Powstaje pytanie: jeśli estrogen jest tak korzystny, dlaczego więcej kobiet niż mężczyzn choruje na SM?"
Wiele jest jeszcze spraw do wyjaśnienia w naszej wiedzy o SM i opcjach leczniczych wymagających dalszych badań.
Właśnie rozpoczęto wstępne badania w USA nad estridem, hormonem kobiecym obecnym w ciąży.

 

Zapobieganie ciąży i planowanie rodziny

Na ogół kobiety z SM mogą używać każdej z dostępnych metod, jednakże powinny przedyskutować to ze swoim lekarzem, ponieważ nie wszystkie opcje są odpowiednie dla każdego przypadku. Można stosować doustne środki, także pigułki (estrogen i progesteron) lub tylko progesteron.

"Pigułka" nie powinna wykazywać niezgodności z innymi przyjmowanymi lekami jak: sterydy, beta-inerferon oraz leki przeciw spastyczności.

Jednakże "pigułka" nie jest odpowiednia, jeżeli masz problemy ruchowe, ponieważ zarówno brak poruszania się jak i doustne leki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko skrzepów krwi. Również należy unikać tych leków jeżeli masz trudności z łykaniem, albo problem z pęcherzem.

 

Menopauza: hormonalna kuracja zastępcza (ang, Hormonal replacement therapy - skrót HRT)

Menopauza, jest innym stanem zachwiania hormonalnego i dla wielu kobiet z lub bez SM, niejednokrotnie stanowi trudny okres. W tym czasie organizm kobiety przestaje produkować estrogen.

 

Czy to może wpływać na przebieg SM i czy może tu pomóc zastępcza terapia hormonalna która zastępuje estrogen?

Obserwacje kliniczne kobiet z SM w okresie pre-menopauzalnym i w czasie menopauzy wykazała, że 54% doświadcza cięższych objawów w okresie menopauzy, 38% nie ma zmian a 8% odczuwa mniejsze objawy.

Ale 75% biorących HRT zgłaszala poprawę i pozostałe 25% nie stwierdza zmian. To wykazuje, że HRT (hormonalna kuracja zastępcza) wywiera pozytywny wpływ na SM. Te rezultaty zachęcają do dalszych badań. Korzyści tej kuracji są dobrze udokumentowane. Może ona uwolnić od uderzeń gorąca, od nocnych potów, 2-ch klasycznych objawów menopauzalnych. Pomaga również zapobiegać osteroporozie, arteriosklerozie (zwężenie tętnic) i suchości pochwy, która powoduje bolesność przy stosunkach seksualnych.

Można w ten sposób poprawić sobie jakość życia i lepiej radzić sobie z SM Okres unieruchomienia i przyjmowania sterydów może zwiększyć ryzyko osteoporozy a więc HRT pozwala zapobiec temu podnosząc poziom estrogenu.

Ale HRT nie jest polecane dla wszystkich, nie może być stosowane u kobiet zarówno z SM jak bez SM, u których stwierdza się w wywiadzie:

Z powodu skłonności do tworzenia się skrzepów nie powinno się zapisywać kuracji kobietom unieruchomionym.
Wszystkie postaci metod kuracji zastępczej (HRT) - tabletki, plastry, żele i implanty mogą być stosowane a kobiet z SM.

Tłumaczenie
dr Maria Kassur