Stanisław Krawczyk
***
Koło gdańskie PTSR zorganizowało w niedzielę l lipca, na Targu Węglowym w Gdańsku 6-godzinny festyn "Razem łatwiej żyć", który zgromadził grono najaktywniejszych członków Towarzystwa i cieszył się sporym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Gdańska. Były występy zespołów, na stoiskach zaprezentowano prace chorych na SM, wykonane w ramach terapii zajęciowej, rozpowszechniano materiały informacyjne na temat choroby i działalności Towarzystwa. Szyki w końcowej części festynu popsuła nieco gwałtowna burza i ulewny deszcz. Impreza była sponsorowana m.in. przez Elektrociepłownię Gdańsk, firmę Pepsi i cukiernię Pellowski, a patronat medialny sprawowało Radio Gdańsk.
***
Włączyliśmy się aktywnie w akcję pomocy osobom, które ucierpiały w wyniku powodzi, jaka nawiedziła w lipcu Gdańsk, a szczególnie dzielnicę Orunia. Opieką objęto pięć rodzin z koła PTSR w Gdańsku, m.in. dzięki wsparciu finansowemu Pana Janusza Lewandowskiego - posła do Sejmu RP z naszego terenu.
***
Opracowano pod względem redakcyjnym i graficznym poradnik "Możemy Ci pomóc", zawierający podstawowe informacje i wskazówki na temat kół terenowych, naszej działalności wydawniczej, prowadzonej rehabilitacji (turnusy, pobyty, terapia zajęciowa, rehabilitacja domowa), sposobów dotarcia do rozmaitych instytucji i uzyskania różnych ulg. Poradnik wydano w nakładzie 1.500 egz. dzięki dotacji PFRON - mieszkańcy woj. pomorskiego otrzymują poradnik łącznie z niniejszym numerem kwartalnika.
***
Uczestniczyliśmy licznie w uroczystościach 10-lecia sopockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym - 7 września w Katedrze Oliwskiej, w Mszy Św. koncelebrowanej przez Arcybp. Tadeusza Gocłowskiego i Ks. Stanisława Ładę - Duszpasterza Osób Niepełnosprawnych, a 8 września w międzynarodowym sympozjum osób niepełnosprawnych, w sali kameralnej na terenie Opery Leśnej w Sopocie.
***
W połowie września Komisja Rewizyjna przeprowadziła szczegółową kontrolę pracy Oddziału Woj. PTSR i kół terenowych, która miała na celu dokonanie oceny gospodarki finansowej, a szczególnie legalności decyzji w sprawach wydatków i rzetelności działań. Stwierdzono, że dokumentacja oddziału jest prowadzona wg wymagań księgowości. Komisja oceniła krytycznie sposób podejmowania decyzji o wydatkach w kole PTSR Gdańsk. Zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi zostały wypracowane i wdrożone zasady podejmowania decyzji w sprawach finansowych i prawidłowego opisywania dokumentacji.
***
Uczestniczyliśmy w imprezie z okazji 10-lecia powstania Stowarzyszenia Chorych na SM w Słupsku, a Henryka Filipek otrzymała podziękowanie za zaangażowanie w jego utworzenie (organizacja powstała na bazie Oddziału Woj. PTSR, powołanego w styczniu 1991 r.) oraz za wspieranie działalności.
***
W ramach programu celowego "Partner" pilotowanego przez Radę Główną PTSR, a sfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymaliśmy fundusze na prowadzenie rehabilitacji w środowisku pacjenta . Dzięki temu przeprowadziliśmy 1458 zabiegów rehabilitacji domowej u 60 chorych z terenu Trójmiasta.
***
Rada Oddziału zatwierdziła w dniu 16.11.2001 r. regulaminy pracy Rady i jej Prezydium, tym samym zakończono prace mające na celu utworzenie kompletnego zbioru norm prawnych, regulujących prace Towarzystwa na szczeblu oddziału (statut i pięć regulaminów). Podczas zebrania dokonano również zmian w składzie Rady Oddziału - w miejsce zmarłej Joanny Michałowskiej - Gumowskiej dokooptowano Ryszarda Blocka, który podczas Walnego Zebrania Wyborczego w marcu 2001 r. otrzymał kolejno największą liczbę głosów, a w związku z rezygnacją Bożeny Siuda i Doroty Andrzejewskiej - Lis z funkcji wiceprzewodniczących Rady - na te funkcje wybrano większością głosów Agnieszkę Wyrzykowską. Odtąd w skład Prezydium Rady Oddziału Woj. PTSR wchodzą Henryka Filipek - przewodnicząca, Grzegorz Gajewski i Agnieszka Wyrzykowską - wiceprzewodniczący, Wojciech Cielka - sekretarz i Ryszard Kaczmarek - skarbnik.
***
Ponad 30-osobowa grupa przedstawicieli kół terenowych wybrała się w niedzielę 9 grudnia na wycieczkę do Jantara, gdzie został uruchomiony ośrodek rehabilitacyjno - wypoczynkowy "Neptun", ukierunkowany na przyjmowanie chorych na SM. Naszym celem było zapoznanie się z ofertą ośrodka i sposobem rekrutacji pacjentów oraz jego rozpropagowanie podczas zebrań organizowanych przez poszczególne koła. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie przez kierownictwo ośrodka, szczególnie dużo czasu poświeciła nam Pani Beata Gaik i przedstawicielka PCPR w Nowym Dworze Gd. (na terenie tego powiatu znajduje się ośrodek), obydwie odpowiadały wyczerpująco na liczne pytania. Po wzajemnym przedstawieniu się, zwiedziliśmy część hotelową i rehabilitacyjną (obydwie na wysokim poziomie), zjedliśmy smaczny obiad, a na koniec wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej ośrodka. Opuszczaliśmy ośrodek zadowoleni, że nasze wieloletnie starania o uruchomienie regionalnego ośrodka rehabilitacyjnego dla chorych na SM w woj. pomorskim zakończyły się pomyślnie. Jesteśmy pełni wdzięczności dla osób, które nam w tym pomogły, a szczególnie dla Pani Krystyny Dominiczak z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku za jej starania i życzliwość.
13 grudnia Oddział Woj. otrzymał wyróżnienie im. Lecha Bądkowskiego, przyznane przez Prezydenta Miasta Gdańska za pracę na rzecz chorych na SM w 2001 roku. Wyróżnienie to cenimy sobie szczególnie, gdyż Lech Bądkowski - żołnierz Września, publicysta, pisarz i działacz opozycyjny z czasów pierwszej "Solidarności" był gorącym orędownikiem samorządności, a tę idee staramy się realizować w naszej działalności (mamy najwięcej kół terenowych Towarzystwa w kraju).
***
15 grudnia odbyło się w Malborku spotkanie informacyjne przedstawicieli Oddziału Woj. PTSR w Gdańsku, chorych z terenu Malborka, władz miasta i redakcji terenowej "Dziennika Bałtyckiego" w sprawie form działania Towarzystwa i możliwości utworzenia w Malborku koła terenowego. Określono wspólnie kolejne kroki zmierzające w tym kierunku.
***
Mocnym akcentem, wieńczącym obchody 10-lecia powstania Oddziału Woj. PTSR w Gdańsku była konferencja szkoleniowa "10 lat pracy na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane w woj. pomorskim", która odbyła się w Gdańsku w dniu 19 grudnia 2001 r. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w fotoreportażu, zamieszczonym na str. 8-9 kwartalnika.
***
Rozliczyliśmy terminowo dotacje PFRON-u, wojewódzkie i samorządowe. Złożyliśmy projekty i wnioski o dotacje na rok 2002 w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz w samorządach Gdańska, Gdyni, Pucka, Sopotu i Tczewa (te ostatnie dla właściwych kół terenowych).