Jubileusz 10 - lecia PTSR na Wybrzeżu Gdańskim

 

Stanisław Krawczyk

Pomieszczenia pięknego, neorenesansowego Nowego Ratusza, siedzibę Rady Miasta Gdańska, dawniej Klub "Żak", wypełnili w środę 19 grudnia 2001 r. chorzy na stwardnienie rozsiane. Przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, delegaci dziewięciu kół terenowych PTSR i zaprzyjaźnionych organizacji SM-owskich ze Słupska i Miastka oraz liczni, wierni nasi przyjaciele, wszyscy zaproszeni na 4-godzlnną konferencję pt "10 lat pracy na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane", zorganizowaną przez Oddział Wojewódzki PTSR w Gdańsku, zamykającą Jubileusz 10 -lecia jego powołania.

Wprawdzie chorzy na stwardnienie rozsiane zorganizowali się na Wybrzeżu Gdańskim już w drugiej połowie lat 80-tych, ale dopiero w styczniu 1991 r., po zarejestrowaniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, powstał oddział wojewódzki nowej organizacji, działający początkowo na rzecz chorych, mieszkających, w większości na terenie Trójmiasta. O początkach naszej działalności, o wydarzeniach z tamtych lat, pisaliśmy w kilku ostatnich numerach "Życła pod Wiatr", w cyklu "Kartki z historii".

Impreza, którą prowadził Pan Maciej Kraszewski była okazją do zaprezentowania osiągnięć naszej organizacji (przedstawiła je Henryka Filipek, przewodnicząca Oddziału) i do ceny jej działalności, postrzeganej z zewnątrz (refleksjami dzielili się m.in. prof. Roman Mazur z Akademii Medycznej w Bydgoszczy, dr Bogusław Borys z Akademii Medycznej w Gdańsku, Krystyna Dominiczak z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Boczoń z Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych).

Miłym, uroczystym akcentem imprezy było wręczenie dziewięciu najbardziej zasłużonym osobom medali 10-lecia samorządu, a 16 osobom honorowych dyplomów za pracę na rzecz chorych w latach 1991 - 2001. Medale z rąk Pawła Adamowicza - Prezydenta Miasta Gdańska otrzymali Bogusław Borys, Tadeusz Czerepko, Henryka Filipek, Mirosław Gardias, Stanisław Krawczyk, Roman Mazur, Irena Murzynowska, Krzysztof Orłowski i Izabela Puch, natomiast honorowymi dyplomami wyróżniono Danutę Borkowską, dr Waldemara Fryze, Bożenę Holc, Zofię Hołowińską, Adama Golanko, Ryszarda Kaczmarka, Reginę Miotk, Katarzynę Nowakowską, Teresę Paterek, dr Bogumiła Przeździaka, Mieczysława Rachwała, dr Annę Rusin, Krystynę Sucką, Bożenę Siudę, Ewę Wiktor, Agnieszkę Wyrzykowską i Monikę Żyromską - Frydrych.

W drugiej części konferencji S. Krawczyk zapoznał jej uczestników z podstawowymi problemami chorych na SM w woj. pomorskim, oczekującymi na rozwiązanie, a Ewa Zabłocka z wspomnianego wyżej Centrum Informacji, ze sposobami pozyskiwania środków pomocowych oraz Alicja Zajączkowska z Centrum Wolontariatu z planami wzbogacenia i terytorialnego poszerzenia oferty pomocy.

Imprezę zakończono skromnym poczęstunkiem, przygotowanym przez wolontariuszy i przedstawcielki gdańskiego koła PTSR oraz długimi rozmowami w kuluarach. Sponsorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku (m.in. opłacenie druku materiałów informacyjnych i transportu uczestników) oraz Rada Miasta Gdańska (użyczenie pomieszczeń).