SOPOT DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Agnieszka Wyrzykowska

Dlaczego właśnie teraz podjęliśmy realizację zadania, które nazwaliśmy STRATEGIĄ WSPIERANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH i dlaczego uważamy je za niezwykle ważne i pilne?

Za konieczne uznałam krótkie wprowadzenie.

W naszym rejonie Europy sektor pozarządowy liczy sobie zaledwie 10 lat i z trudem zdobywa należną mu pozycję w nowej, demokratycznej rzeczywistości. Można jednak zaobserwować, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu społecznemu samorządów lokalnych, osób i organizacji, sektor ten, przez blisko pół wieku zaniedbywany, umacnia się i rozrasta stając się źródłem wielu nowych rozwiązań, tak koniecznych i oczekiwanych. Jednocześnie, w wyniku transformacji ustrojowej, samorządy zostały zmuszone do przyjęcia strategicznego podejścia do zarządzania i aktywnego oddziaływania na społeczność lokalną. Praca nad strategią rozwiązywania problemów społecznych w Sopocie, w tym, uznana za priorytetową, strategia wspierania osób niepełnosprawnych, została powierzona Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Opracowanie takie, by mogło przynieść zamierzony efekt - a tym jest możliwie pełna integracja osób niepełnosprawnych w lokalnej społeczności - wymaga zaangażowania przy jego realizacji wielu osób, instytucji i organizacji. Dlatego też, dnia 15 stycznia 2001 roku, Zarząd Miasta Sopotu powołał Zespół do pracy nad Strategią Wspierania Osób Niepełnosprawnych, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz tych osób, specjaliści różnych dziedzin, radni miasta Sopotu oraz pracownicy MOPS-u. Prace nad strategią rozpoczęliśmy 23 stycznia. Przewidujemy osiem 5-ciogodzinnych spotkań, w tym 7 marca spotkanie ogólne otwarte dla wszystkich, którzy chcą w tym przedsięwzięciu uczestniczyć, prowadzonych profesjonalnie przez Panie: Bożenę Kisiel - psychologa z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Zofię Żebrowską - psychologa z Zakładu Psychologii Pracy i Organizacji Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, które zaangażowane zostały w roli moderatorów pracy Zespołu. Opracowanie to, tak ważne dla naszego środowiska, po przedstawieniu i zatwierdzeniu przez Zarząd i Radę Miasta, stanie się dokumentem decydującym o podejmowanych, przez obecne i przyszłe władze miasta, działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

Rzec można - nareszcie!

Przy okazji, namawiam gorąco Was, Kochani, niepełnosprawnych mieszkańców gmin ościennych - Gdańska i Gdyni oraz wszystkich polskich gmin, wpływajcie na wasze władze, by zdecydowały możliwie prędko o konieczności powstania takiego dokumentu. Należy bowiem pamiętać, że opracowanie strategii jest warunkiem koniecznym ubiegania się o środki z funduszy, zarówno krajowych np. PFRON, jak i zagranicznych. Warto brać pod uwagę także powołane przez Unię Europejską fundusze przedakcesyjne, czyli wszelkiego rodzaju programy wsparcia dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z nadzieją myślę, że i my będziemy mogli w przyszłości z nich korzystać.
Na zakończenie chciałabym odpowiedzieć na sformułowane na wstępie pytanie. Podejmowane przez nas obecne działania są tak istotne dlatego, że, jak jestem głęboko przekonana, praktyczne efekty naszej pracy będą pozytywnie odczuwane przez niepełnosprawnych już w najbliższych latach.
Czego z całego serca Wam życzę

Agnieszka Wyrzykowska