Henryka Filipek
Na prośbę prezesa Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem dr med. Bogumiła Przeździaka w październiku 1987 roku w sali gimnastycznej Przychodni Rehabilitacyjnej przy ul. Grodzkiej 20 odbyło się pierwsze spotkanie chorych na SM. Celem tego spotkania było powołanie koła dla chorych na SM przy OW PTWK w Gdańsku.
Na spotkanie przybyło kilkanaście osób - niestety nie pamiętam nazwisk. Spotkanie to miało charakter organizacyjny - ustalono wstępny plan działania. Zwróciliśmy się pismem
do Centralnego Ośrodka Informacji Inwalidów przy Zarządzie Głównym PTWK o przesłanie nam wykazu chorych na SM z terenu woj. gdańskiego należących do Oddziału Warszawskiego.
Zebranie założycielskie odbyło się w obecności prof. R. Mazura, dr B. Przeździaka, dr G. Wesołowskiego. Powołane koło działało w ramach Krajowego Zespołu Problemowego ds. Stwardnienia Rozsianego przy ZG PTWK z siedzibą w Krakowie - dlatego tam, ponieważ przewodniczącą była dr U. Władzińska z Krakowa.
W skład pierwszego Zarządu Koła weszli:
Włodzimierz Bawiec,
Tadeusz Czerepko,
Henryka Filipek,
Irena Murzyrowska,
Halina Chorzępa,
Regina Miotk,
Anna Szadziewicz.
W pierwszym okresie została opracowana informacja o powstałym kole chorych na SM na terenie naszego województwa i przesłano ją do wszystkich placówek Służby Zdrowia na terenie województwa. Została przeprowadzona ankietyzacja naszych członków, może niepełna, bo nie wszystkie ankiety wydane czy rozesłane wróciły.
Po przejrzeniu a ankiet nasunęły się nam następujące wnioski:
W okresie tym został zakupiony i rozprowadzony wśród naszych członków poradnik SIB - wydrukowany przez wydawnictwo PELIKAN. Został również przez nas wydany poradnik praktyczny "Życie ze stwardnieniem rozsianym" przetłumaczony z języka angielskiego przez prof. Mazura - rozprowadzony wśród naszych członków bezpłatnie.
Spotkania nasze w pierwszym okresie ze wszystkimi członkami odbywały się 1 x na 2 miesiące, zawsze w wolne soboty - związane to było z dowozem lub doprowadzeniem chorego na spotkanie przez rodzinę. Odbywały się one od samego początku w świetlicy Domu Kombatanta na Zaspie. W początkowym okresie zawsze pomocą nam służyła mimo, że był to jej wolny dzień, pani Agnieszka Molenda i za to w tym miejscu serdecznie jej dziękuję za okazane serce. Staraliśmy się na nasze spotkania zapraszać ciekawych ludzi, specjalistów z dziedziny neurologii, rehabilitacji, z dziedziny medycyny niekonwencjonalnej. Frekwencja na tych spotkaniach była różna w zależności od samopoczucia, a nawet pogody.
W lipcu 1988 roku rozpoczęłam akcję "sklep mięsny dla chorych na SM" - chodziło mi o to, by nasi członkowie w wyznaczone dni, godziny w wyznaczonym sklepie dokonywali zakupu mięsa i wędlin bez oczekiwania w kolejce.
Wystosowałam pisma do Wydziałów Handlu, Drobnej Wytwórczości i Usług wszystkich miast powiatowych na terenie woj. gdańskiego z prośbą o wytypowanie na swoim terenie sklepów umożliwiających realizację kartek mięsnych naszym członkom bez kolejki. Chorzy i lub ich opiekunowie zgłaszali się do wytypowanego sklepu w ich miejscu zamieszkania okazując legitymację TWK z wpisanym rozpoznaniem. na podstawie zaświadczenia lekarskiego.
Na terenie województwa zostały wytypowane 22 sklepy. Do każdego ze sklepów dotarłam osobiście, by omówić zasady sprzedaży, przekazałam listy osób uprawnionych do zakupu bez kolejki z danego terenu i zobowiązałam się do uaktualnienia tych list w razie potrzeby. Była to ogromna praca jak na jedną osobę. Akcja ta zakończyła się z chwilą zniesienia kartek.
We wrześniu 1989 r. Koło nasze było organizatorem dwudniowej narady Krajowego Zespołu Problemowego ds. Stwardnienia Rozsianego. Udział wzięło 25 osób - członków kół SM z terenu całej Polski.
W kwietniu 1990 roku wzięłam udział w podobnej naradzie w Olsztynie.
1 września 1990 r. po długich i trudnych rozmowach została uruchomiona na Zaspie Poradnia Konsultacyjna dla chorych na SM. Od samego początku przyjmowała w niej dr T. Paterek. Dzięki życzliwości dyrektora Woj. Zespołu Rehabilitacji rozpoczęły się pierwsze turnusy rehabilitacyjne na bazie Szpitala w Dzierżążnie. Zagwarantowane zostały dobre warunki lokalowe, dobre wyżywienie i co najważniejsze szeroka gama ćwiczeń rehabilitacyjnych, przy czym zostały zapewnione specjalne zestawy ćwiczeń dla osób z
SM.
Chorzy mogli realizować swoje recepty na leki w aptekach przy ul. Chmielnej i przy placu Wybickiego we Wrzeszczu, gdzie był pełen asortyment leków stosowanych w SM.
Wielu chorym na SM umożliwiono otrzymanie sprzętu rehabilitacyjnego do ćwiczeń w warunkach domowych (rotory, balkoniki, podpórki, laski, kule, łóżka ortopedyczne).
Niektóre sprawy, którymi się zajmowaliśmy wówczas, po 1989 roku przestały być aktualne (np. kartki żywnościowe).
W styczniu 1991 roku został powołany na terenie woj. gdańskiego Oddział Wojewódzki Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, a w kwietniu 1991r. odbył się I Walny Zjazd Członków Oddziału i został wybrany pierwszy Zarząd Oddziału. Rozpoczął się szybki rozwój organizacji.
Henryka Filipek