Chlamydia Pneumoniae: Rola w SM

W przeciwieństwie do wcześniejszych raportów, nowe badania nie wykazały żadnych dowodów, że Chlamydia Pneumoniae odgrywa rolę w rozwoju stwardnienia rozsianego.

Wcześniejsze sprawozdania sugerowały, że Chlamydia Pneumoniae, bakteria powodująca m.in. zapalenie płuc, może być czynnikiem w rozwoju SM u niektórych pacjentów. Wyniki badań przedstawione w 1999 roku na posiedzeniu amerykańskiej Akademii Neurologii potwierdzały dowód znajdowania bakterii Chlamydia Pneumoniae w płynie mózgowo -rdzeniowym 17 pacjentów chorych na SM.

"Ta relacja między obecnością bakterii Chlamydia Pneumoniae i SM nigdy nie była notowany przedtem" mówiła Margaret Hammerschlag, MD, która prowadzi Laboratorium Badań nad bakterią Chlamydia przy Państwowym Uniwersytecie w Nowym Jorku. "Wstępne wyniki były tak intrygujące, że chcieliśmy próbować je potwierdzić."

Dr Hammerschlag pracowała z naukowcami z Uniwersytetu Umea w Szwecji analizując płyn mózgowo - rdzeniowy 48 szwedzkich pacjentów z SM i 51 pacjentów z innymi chorobami neurologicznymi. Wyniki badań są publikowane w styczniowym 11 numerze Neurologii, naukowego pisma amerykańskiej Akademii Neurologii.

"Nie znajdowaliśmy jakiejkolwiek dowodu obecności bakterii Chlamydia Pneumoniae w płynie mózgowo - rdzeniowym jakiegokolwiek z pacjentów chorych na SM lub inne choroby neurologiczne" mówiła dr Hammerschlag.

Badacze próbowani też sprawdzić, czy pacjenci posiadali przeciwciała przeciw bakteriom Chlamydia w płynie mózgowo - rdzeniowym - wskazywałoby to na chroniczną powolną odpowiedź na obecność tych bakterii. W wcześniejszych badaniach wyższy był procent pacjentów z SM posiadających te przeciwciała w porównaniu z chorymi na inne choroby neurologiczne.

Hammerschlag mówiła że różnica między wynikami tych dwóch badań mógłby być spowodowane różnicami w metodach określania liczebności bakterii w płynie mózgowo - rdzeniowym - "wiele z metod stosowanych aktualnie nie jest w pełni standaryzowanych" - mówiła. "Wykrywanie bakterii jest bardzo trudne"

Potrzebnych jest więcej badań w tym zakresie, powiedziała dr Hammerschlag.