Chorzy na SM z Elbląga i okolic są zorganizowani już od ponad 10 lat, początkowo była to grupa działająca w ramach PTWK, a na początku lat 90-tych, po utworzeniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, powstał tam Oddział Wojewódzki, którym przez wiele lat kierował inż. Wiktor Mazurkiewicz. W latach 1996 - 98 działalność Oddziału została zawieszona, a pod koniec 1998 roku decyzją Rady Głównej PTSR reaktywowano w Elblągu już nie oddział, a działające samodzielnie Koło Miejskie.
W ubiegłem roku został wyrbrany nowy zarząd Koła w
składzie:
Cezary Bronst - przewodniczący, Krystyna Chudzińska -
wiceprzewodnicząca, Marzena Bronst - sekretarz, Teresa
Szudzikowska - skarbnik i Krystyna Sidorow - członek.
Koło zostało wpisane do ewidencji Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu (pod nr.19), co w połączeniu z faktem posiadania już wcześniej rachunku bankowego umożliwiać powinno prowadzenie efektywnej działalności. Na przeszkodzie staje jednak brak osobowości prawnej (oddział jej nie miał, a koła z kolei mieć nie mogą). Statut PTSR przewiduje, że koła terenowe działają w ramach oddziałów posiadających osobowość prawna. Niestety Oddział w Olszynie, właściwy pod względem administracyjnym, również nie ma rejestracji sądowej, stąd powstał pomysł bliższego związania się Koła w Elblągu z Gdańskiem. Wniosek koła w tej sprawie zyskał akceptację władz Towarzystwa i Oddziału - tak więc od 4 marca br. Koło PTSR w Elblągu będzie funkcjonowało w strukturach Oddziału Wojewódzkiego PTSR w Gdańsku.
Koło w Elblągu zrzesza 40 osób chorych na SM, w tym 9 osób z terenu oraz 10 osób wspomagających, wolontariuszy z kościelnej organizacji młodzieżowej i harcerzy.
Chorzy mogą korzystać z porad prawnych, świadczonych przez prawnika - członka koła. Mają dwa miejsca rotacyjne - na pobyty rehabilitacyjne - w Szpitalu w Górowie Iławieckim, planują turnus rehabilitacyjny w Ośrodku "Fala" w Stenie, zakupili 5 wózków dla osób najbardziej poszkodowanych. Spotkania ogólne odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca, o godz. 17:00 w Domu Dziennego Pobytu, przy ul. Podgórnej 1. Bliższych informacji na ten temat można zasięgnąć telefonicznie pod nr. 234-50-42 (Bronst) lub nr 233-71-92 (Chudzińska). Zarząd Koła współpracuje z Elbląską Radą Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych przy Centrum Rehabilitacji, z Pełnomocnikiem Prezydenta d/s Osób Niepełnosprawnych, z Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz z PFRON-em. Przewodniczący Koła jest członkiem komisji przydzielającej środki dla organizacji pozarządowych.
Mamy nadzieję, że akces Koła w Elblągu do Oddziału Woj. w Gdańsku jest pierwszą jaskółką bliższego powiązania pow. elbląskiego z woj. pomorskim i że Koło będzie korzystało z wzorów dobrej działalności, wypracowanych w Gdańsku, a także z konkretnej pomocy.
Stanisław Krawczyk