Konferencja szkoleniowa w Sopocie

 

19.11 br. w Sopocie, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja szkoleniowa "Formy pomocy chorym na stwardnienie rozsiane". Konferencję zaszczycili swoją obecnością: Pani Joanna Staręga-Piasek - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Pan Janusz Lewandowski - poseł Unii Wolności, Pan Jacek Karnowski - Prezydent Sopotu, Pani Krystyna Dominiczak - Dyrektor Wydziału Organizacji Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Pani Maria Podgórniak - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych, Pani Barbara Kulesza z Oddziału Pomorskiego PFRON, Pani Barbara Patzer - wiceprzewodnicząca Rady Głównej PTSR oraz przedstawiciele Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, zespołów redakcyjnych zaprzyjaźnionych redakcji czasopism SM-owskich z Krakowa, Warszawy i Łodzi oraz przedstawiciele oddziałów PTSR z Wrocławia i Koszalina.

Ponad 120 osób miało okazję zapoznać się z działalnością naszej organizacji, podstawowymi problemami osób chorujących na SM i ich rodzin, z pracą kół terenowych PTSR w Gdańsku i Sopocie, wysłuchać wypowiedzi gości i ich deklaracji na temat pomocy, na którą mogą liczyć chorzy na SM nie tylko w woj. pomorskim, ale i w całym kraju. Szczególnie cenne deklaracje złożyła Pani Minister Joanna Staręga - Piasek m.in. w sprawie uruchomienia w 2000 r. specjalnego funduszu celowego PFRON z myślą o chorych na SM. W ciepłej i rzeczowej wypowiedzi na zakończenie konferencji, a także podczas specjalnej konferencji prasowej i w trakcie wywiadu dla TV Gdańsk poparła nasze starania w sprawie tworzenia regionalnych ośrodków rehabilitacyjnych oraz zachęciła do aktywnego udziału w pracach zespołu ds. dalszych losów KOMR w Dąbku.

Cenne deklaracje, w sprawach istotnych dla działalności Oddziału Wojewódzkiego PTSR w Gdańsku padły ze strony przedstawiciela Urzędu Wojewódzkiego (Krystyna Dominiczak), w sprawie pomocy w staraniach o uruchomienie, na bazie Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie, specjalnego ośrodka rehabilitacyjno - pobytowego dla chorych na SM.

Przedstawiciel Urzędu Miasta w Gdańsku (Maria Podgórniak) wypowiadała się w sprawie poszerzenia bazy lokalowej Oddziału. Działania te będą mogły być realizowane z pomocą środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W końcowej części uczestnicy konferencji wysłuchali interesującego mini - wykładu Pani Ewy Danielewicz z Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku na temat możliwości pozyskiwania środków na działalność przez koła terenowe i Oddział Woj. PTSR. Podkreśliła, że starania zawsze muszą rozpocząć się od postawienia problemu i przygotowania programu. W zależności od rangi problemu można liczyć na pomoc samorządów lokalnych (głównie prace realizowane na poziomie kół terenowych), województwa i sejmiku wojewódzkiego (sprawy wspólne dla wszystkich kół i chorych) oraz innych fundacji i funduszów pomocowych. Zachęciła do udziału w szkoleniach organizowanych przez Centrum i zadeklarowała gotowość świadczenia pomocy w przygotowaniu wniosków.

Według opinii wielu uczestników konferencja, mimo że miała wymiar regionalny, była również cenna z punktu widzenia spraw ważnych dla wszystkich chorych na SM w kraju, wykazała jak powinniśmy być zorganizowani i co można zrobić dla poprawy niełatwego życia członków naszej organizacji.

Drugi i trzeci dzień imprezy odbywał się w śnieżnej scenerii Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego w Stawiskach.

 

Stanisław Krawczyk